Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich pozytywnie zakręconych :Salut:

Obserwacje prowadze z Kochanowic (górny śląsk) od sześciu lat przez lornete a od roku przez teleskop

Tematem zaraziłem się przypadkowo czytając artykuł w gazecie no i wciągło na całego .

Życzę wszystkim owocnej współpracy i miłej atmosfery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Nazywam się Łukasz. Aktualnie mam 16 lat. Astronomią interesuje sie od dzieciństwa. Później pasja ustała na jakiś czas. Ponownie zainteresowałem się astronomią niecały rok temu. Ale tym razem bardziej poważnie :P Na razie obserwuję poprzez starą lunetkę ale zamierzam za niedługo to zmienić ^_^

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem towarzysze;)

Kiedyś bywałem na forum, ale to bylo chyba z 2 lata temu i w tyl, nie wiem czy wtedy nie bylo to jakies inne forum:). Pewnie mnie kilka osob zna, a jesli nie to wlasnie po to pisze;)

Jakby co to jestem Grzesiek Całek z Wrocławia, astronomie mam w głowie tak na oko z 10 lat w tym ostatnie 2 lata przerwy :Boink:

Mam nadzieję, że ekipa z Wrocławia dalej organizuje jakies wieczorno-nocne wypady plenerowe pod niebo tak jak kiedys:) Z checia dolacze sie do obserwacji ze wspolnym sprzecikiem.

Pozdrowka

Grzesiek C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej witam wszytskich astroamatorów :D Nazywam sie Maciej Słomiński i mam 14 lat. Mieszkam pod Wrocławiem taka mała dziura Tyniec Mały ^_^ . Astronomią zainteresowałe się dwa lata temu. Chociaż od dawna już ciekawiło mnie co jest "tam dalej". Sprzęt mam narazie marny Bluesky BT 700 a i do tego Pentak K10d ale to taty :icon_cool: Może kiedyś będe mieć Synte 8". Nie jestem rzadny orłem w astronomii, ale początkującym też nie jestem. Taki średni :D Niektórych astromaniaków poznaje z innego forum tam mam ksywe "maciek 13" :)

Edytowane przez Orion 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Forum wciąż to samo, miło słyszeć, że ludzie wracają do starego hobby.

 

Z wyjazdami trochę podupadło, bo pogoda nie sprzyja. Ostatnio coś się wydarzyło w październiku. Ale niech no się trochę Łysy schowa to niebawem gdzie może uda się wyskoczyć.

 

!ciemnego nieba!

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkim. Jestem tutaj nowy, oraz jestem świerzym młodym człowiekiem który chce poświęcić czas na astronomie. A więc przejde do rzeczy. Mam 16 lat i mieszkam niedaleko Wrocławia. Wczoraj, wiadomo była wigilia oraz prezenty. Dostałem od rodziców teleskop i tak się zaczyna moja przygoda. Nigdy wcześniej nie miałem doczynienia z astronomią, jedynie tylko zapał do oglądania i poznawania gwazd. Niestety karton wyniosłem do piwnicy i sprzęt musze opisać recznie, a jest to:

Bresser Galaxia

Newton Reflector

Zwierciadło zenitarne

F=900mm

D=114mm

Okular 25mm,9mm,4mm

Soczewka Barlow 3x

Soczewka odwrotna 1,5x

oraz filtr, na którym pisze z tyłu Moon i ma kolor taki fioletowaty

i dodatek do sprzętu, płyta z programem Cartes du Ciel

 

Wczoraj siedziałem do 3 w nocy i czytałem to o tym to o tamtym i wyadaje mi się, że sprzęt jak na początek jest ok. No to teraz zwale na was troche pytań, na które nie do końca znam odpowiedz :)

 

1. Ustawianie sprzętu. W programie, który dostałem do sprzętu podane są współrzędne danej gwiazdy, ale nie bardzo potrafie ustawić teleskop na nią.

J2000 RA:   2h43m18.00s   DE:+03°14'09.0"
Date  RA:   2h43m42.94s   DE:+03°16'09.9"

My home 2007-12-25  20h18m  ( TU +   1h00m )
Czas gwiazdowy   :  2h42m
Kąt godzinny	 : 23h59m
Azymut		   :+179°35'
Wysokosc		 :+42°05'

Wschód	  :	  14h02m Azymut:+84°04'
Górowanie   :	  20h22m
Zachód	  :	   2h42m Azymut:+275°56'

2. Podobne to pytanie jak w/w. Tym razem chodzi o coś typu zaćmienie księżyca czy słońca. Widziałem na forum podane współrzędne oraz godzine, czyli to znaczy że godzine musze podać w tym swoim programie i on mi pokaże spółrzędne jak ustawić dokładnie? ponieważ tak próbowałem zrobić no i się okazało że faktycznie pokazuje, że jest zaćmienie oraz sa podane te same współrzędne jak wyrzej, czyli chyba pytanie 1 jest odpowiedzią na 2 ta?

3. hmm.. miałem mnóstwo pytań a teraz wszystkie zapomniałem :P ale do rzeczy..

Wiadomo, że przy zbliżeniu ponad 200x patrznie na słońce to czysy debilizm. Domyślam się, że potrzeban jest odpowiednia soczewka do oglądania zaćmienia, jaka to musi być soczewka i ile około taka kosztuje? A może ta coś mam to jest właśnie ta soczewka?

4. Czy jasność gwiazd podana w mag tyczy się tylko mgławic, czy takie gwiazdy jak Rigel czy Vega też się okleśla w mag'ach? Ponieważ w tym programie mi pisze np. jasność V 0,12 albo jasność V -1,46, co to oznacza, jak na to patrzeć?

5. jak sobie przypomne to dopisze jeszcze, jak narazie ciekawi mnie głównie ustawienie. Jeszcze nie oglądałem nic, ponieważ ciągle mam pogodne lipną, jest mgła ;/ Ale licze, że wkrótce się poprawi i będe miał okazje pooglądać.

 

Pozdrawiam i przy okazji życze Wesolych Swiąt :)

Edytowane przez MiPi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum :). Przede wszystkim pamiętaj że NIGDY nie wolno patrzec na Słońce bez zastosowania odpowiedniego filtra!!!!!!!!! Np. takiej folii. Obserwacje Słońca można przeprowadzać każdym z tych okularów, jednak TYLKO po zabezpieczeniu obiektywu tym foliowym filtrem!

Jeśli nie miałeś jeszcze zbytnio do czynienia z obserwowaniem nieba, warto zacząc od lektury tej książki- przystępnie napisana lektura pozwoli się zorientować nieco w temacie zarówno sprzętu jak i obiektów na które warto ten sprzęt kierować. Na początek musisz nabyć wprawy w odnajdywaniu gwiazdozbiorów na niebie. Co do ustawiania teleskopu na wybrany obiekt - o wiele prościej jest używać zestawu mapa + szukacz, niż kombinować ze współrzędnymi. Mapkę wybranego obszaru drukujesz w Cartes du Ciel, nakierowujesz telep w wybraną okolicę, a do obiektu kierujesz się porównując mapę z obrazem nieba w szukaczu. Skala jasności ma zastosowanie do wszystkich typów obiektów astronomicznych (im wyższa liczba tym obiekt słabszy).

 

Edit: PS: Zwierciadło zenitarne?!?!?

Edytowane przez Jules
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wielkie dzieki! napewno poczytam, bo nie bede mogl spac, ponieważ w nocy ma się przejaśnić, już powoli zaczyna i napewno będe oglądał. No tak, zwierciadło zenitalne, tak pisało w instrukcji, nie wiem o co chodzi, moze to ta soczewka czy cos, co niewiem do czego sluzy ;)

 

edit: myślałem że to coś do czytania na stronce :) no ale ok, napewno coś się poczyta ;d

Edytowane przez MiPi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada na pierwszą obserwację - druknij mapkę całego widocznego teraz nieba, najlepiej z gwiazdami jaśniejszymi niż 5mag. Zorientuj mapkę wg stron świata a następnie odszukaj na niebie wszystkie (lub jak najwięcej zdołasz) widoczne na niebie gwiazdozbiory. Zacznij od jakiegoś charakterystycznego, np Wielkiej Niedźwiedzicy lub Oriona. Jak opanujesz orientację w gwiazdozbiorach, odnajdywanie konkretnych obiektów na niebie bedzie juz tylko przyjemnością.

A co do zwierciadła zenitarnego/zenitalnego (wtf?) - od 15 lat siedzę w astro i nigdy o czymś takim nie słyszałem - nie wiem czy bardziej zdumiewa fantazja autora tej instrukcji czy niekompetencja tłumacza ;)

 

edit: Poczytaj forum - wiedzy to tutaj więcej niż w całej bibliotece!!!

Edytowane przez Jules
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oraz filtr, na którym pisze z tyłu Moon i ma kolor taki fioletowaty

Jak sama nazwa wskazuje (moon) jest to filtr księżycowy. Używając go, Księżyc nie będzie tak raził, a i więcej szczegółów da sie zobaczyć... Poza tym możesz go użyć też do Marsa. Zredukuje blask i pomoże w rozróżnieniu choćby tamtejszej czapy polarnej i miejsc ciemniejszych...

 

Pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcialbym tylko dodac MIPI abys tak jak pisal poprzednik..NIGDY nie uzywal teleskopu/lornetki/lunetki do ogladania slonca w dzien bez specjalnego filtra!!!! Inaczej grozi to trwałą utratą wzroku!!.To nie zarty.

 

wiem ze powtarzam ale widzac twoj entuzjazm i ze mozesz pomylic nawet filtr ksiezycowy z slonecznym to wole jeszcze raz napisac posta.

Calej reszty i podstaw dowiesz sie chociazby z ksiazki w/w linku lub innych.

 

pozdrowionka i powodzenia w obserwacjach !! ;)

Edytowane przez Kaladan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za początkowe rady, oczywiście wiadomo że w słońce nie wolno patrzeć, nawet mi to do głowy nie przyszło ;d ale miło słyszeć dobre rady :) Jutro mam nadzieje że pierwszy raz spojrze w gwiazdy, może jakaś planeta. Siedziałem teraz około 3h i robiłem sobie spisek gwiazdozbiorów, które moge obejrzeć w najbliższym czasie oraz ich widoczność. Wydaje mi się, że za kilka dni powinienem opanować te podstawowe gwiazdozbiory typu mała/wielka niedźwiedzica czy mały/wielki pies, orion, lew czy też wieloryb. Napewno przyjdzie jeszcze czas na oglądanie mgławić czy komet. Najbardziej niemoge się doczekać zaćmienia księżyca (21.02), jeszcze nigdy w życiu nie widziałem ;d Co do forum, to wydaje mi się, że faktycznie moge dużo tutaj znaleść i napewno jeszcze będzie czas, żeby poczytać. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum! Jeszcze jeden astromiłośnik, jak miło :D

Jeśli pogoda pozwoli to możesz zobaczyć Marsa(całą noc), Saturna (wschodzi koło dziewiątej wieczorem), rankiem jasną Wenus. Poza tym fajne i jasne obiekty jak m42 czy m31. Dobrze że masz cdc, pozwoli Ci on lepiej poznać niebo. Aha, jeszcze taka uwaga. Możesz o tym nie wiedzieć, ale nie dziw się że gdy wycelujesz teleskop w obiekt który wisi nisko nad horyzontem, jakość obrazu będzie słaba. Lepiej oglądać rzeczy które są wysoko. Dzieje się tak bo światło musi przejść przez pyły i inne takie rzeczy zawieszone w atmosferze. Jakbyś miał jakieś pytania to śmiało. I czytaj forum, to prawdziwa kopalnia informacji! :)

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Chcialbym sie przedstawic.

Mam na imie Rafal,mam 34 lata i pochodze z Bydgoszczy ale od dwoch i pol roku mieszkam w Eastleigh UK.

Zarejestrowalem sie na forum dwa dni temu a czytam forum od trzech dni.

Jak dla mnie jest to duzo lepsza i ciekawsza lektura od ksiazki mimo,ze jeszcze za duzo nie rozumiem jesli chodzi o terminologie.

Mam nadzieje,ze z uplywem czasu sie to zmieni i bede mogl zamieniac jakies slowa na forum nie robiac przy tym gafy.

Co do bakcyla astro mysle,ze zlapalem go jak bylem maly.Od zawsze uwielbialem patrzec na niebosklon a zamiast spac potrafilem blogo wpatrywac sie w niebo i gwiazdy siedzac przez dwie, trzy godziny na parapecie.

Jak do tej pory nie mialem jakos czasu na to ani natchnienia ale to sie zmienilo po odwiedzeniu waszego forum.

To sie poprostu czyta bez tchu(zona nie moze mnie poznac i nawet jest o to troche zla,ze zaczynam temu poswiecac za duzo czasu).

Mysle,ze kazdego inspiruje niewiedza i ciekawosc poznania tego co nam nieznane,skad sie wziela Ziemia,co oprucz niej sie jeszcze znajduje,rozmiary i czy jest wogole gdzies koniec wszechswiata.

Te i wiele innych pytan zadawalem sobie i nie tylko sobie za dzieciaka i.....

Moze ktos kiedys znajdzie na nie odpowiedz,ja bynajmniej chcialbym sie dowiedziec o tym wszystkim na tyle duzo na ile jest to mozliwe a z czasem moc zobaczyc to i owo na wlasne oczy przez teleskop.

Wlasnie dlatego mysle,ze jestem na odpowiednim forum i w odpowiednim czasie.

Jak to mowia;na nauke nigdy nie jest za pozno.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczow i forumowiczki :icon_cool:

To na tyle jak na pierwszy raz.

TO WCIAGA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem zupelnym swiezakiem i wlasnie studiuje slownik astronomiczny.

Dotarlem do katalogu Messiera i dowiedzialem sie,ze zawiera on 103 obiekty(glownie mglawice) i sa one opisane jako M-ki od 1 do 110.

Moje pytanie brzmi dlaczego do 110 skoro obiektow jest 103.

Prosze o wyrozumialosc,byc moze jest to dla Was banalne pytanie.

Pozdrawiam wszystkich i czekam na odpowiedz. :icon_cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wikipedia:

Katalog Messiera, lista obiektów na niebie, opublikowana przez Charles Messiera w 1774. Ostateczna wersja Messiera wydana w 1784 zawiera 103 obiekty. Od tego czasu jeszcze 7 innych obiektów, odkrytych później przez Messiera i jego współpracownika Pierre Méchain'a, zostało dodanych do listy, ostatni w 1966.

Ot i cała historyja.... :lol: Witamy na forum :P

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy moglby ktos wyjasnic mi i innym niektore nazwy jakie padaja na forum a ktorych nie moge znalesc w slowniczku astro-forum?

Dla przykladu:

- DS najprawdopodobniej deep space ale nie jestem pewien;

- Achromat;

- Aberacja achromatyczna;

 

Na ta chwile nic wiecej mi nie przychodz do glowy.Na pewno jest wiecej takich pojec o ktorych nie ma mowy w slowniku.

Jakby sie znalazl ktos tak zyczliwy i opisal je tutaj bylbym wdzieczny.

Z gory dziekuje i pozdrawiam. :icon_cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w przyszłości pojawią się różne pytania, to warto czasem samemu poszperać, choćby w góglu :szczerbaty: a ponad to na samej górze stronki jest taki przycisk "celestia", który prowadzi do magicznego miejsca pełnego astronomicznej wiedzy, zbieranej i wlewanej tam przesz wielu astro-braci

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam 19 lat. Astronomią zaczęłam intereswać się w wieku 5 lat i miałam wtedy zestaw młodego astronoma AstroCcabnet 90. W przyszłości chciała bym studiować astronomię. Teraz ma teleskop Synta 130/900. Niektórzy znają mnie z innych for.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam i pogodnego nieba oraz wymarzonego sprzętu życzę. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.