Skocz do zawartości

Czynności po umyciu lustra synta 8


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dzisiaj po raz pierwszy zabrałem się za umycie mojej synty 8 dokładnie pyrexowego lusterka i zauważyłem po wykręceniu celi z tubusu, że lustro ma luz na tych łapkach trzymających tzn. Może się przesuwać w górę dół lub kręcić przy drganiach próbowałem do kręcić te śrubki widoczne na zdj. w załączniku, ale są już dokręcone więc zostawiłem tak jak do tej pory nie widziałem żadnych nieprzyjemnych objawów z tym związanych.

Żeby nie rozkolimowac aż tak teleskopu namalowałem sobie kreski od tubusu na cele i jest niby ok przez okno sprawdzałem i łapał ostrość na budynki i drzewa.

A więc czy lustro może się ruszać przy drganiach, czy powinienem to jakoś lepiej skręcić.

Oraz zauważyłem na tyle lustra namalowana strzałkę, która aktualnie pokazuje w lewo czy ta strzałka powinna być w jakimś konkretnym kierunku?

Lustro umyłem woda z kranu ciepła oraz ludwikiem wodę zebrałem papierem toaletowy jak już byłem pewny, że jest czyste to przetarłem chusteczkami do czyszczenia okularów na spirytusie.

Ponieważ zostały zacieki jakieś kolorowe więc próbowałem je usunąć cześć zeszła, ale nie chciałem szorować więc kilka małych zostało lustro czyste.

Tylko ta strzałka i luz

 

 

 

20190219_121517-01.jpeg

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda z płynem wystarczy, Żadne nasączone chusteczki nie są potrzebne. Niczym nie szorujemy po lustrze. Warstwy na nim mają grubość ułamka mikrometra więc bardzo łatwo je uszkodzić

lustro powinno mieć lekki luz na tych łapkach. Nie mogą go dociskać bo je odkształcą

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ZbyT napisał:

woda z płynem wystarczy, Żadne nasączone chusteczki nie są potrzebne. Niczym nie szorujemy po lustrze. Warstwy na nim mają grubość ułamka mikrometra więc bardzo łatwo je uszkodzić

lustro powinno mieć lekki luz na tych łapkach. Nie mogą go dociskać bo je odkształcą

 

pozdrawiam

To ''szorowanie'' to tak względnie, 

Aaha, czyli luzik spoko a, kolimacje wykonuje się z tego co pamiętam tymi śrubami z tyłu na imbus 2.5 czy 3 

I powinno być tak że ta kropka na lustrze bd na środku lustra wtórnego? 

Brakuje dosłownie kawaleczek nie duży, czy to mało ważne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

Dasionek, poszukaj 'kolimacja według Hamala'. 

No więc tak nie posiadam pudełka od kliszy a o 23 nie zmotam i raczej ciężko o takie więc, wziąłem zatyczke od wyciągu wywiercilem otwór 2 max 3 mm

Przykleilem podkładkę zdj. W załączniku następnie włozylem zatyczke spowrotem do wyciągu i wygląda to tak na zdjęciu 2 nie jest ideał, ale myślę że może zostać pruba włączenia latarki solidnie oslepia jak zgasze światło i zaswiece latarka to idzie wiązka światła z teleskopu. 

 

Kolimacji nie robiłem po umyciu od razu zamontowane tak jak było 

1550613839088938306982.jpg

20190219_225354.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jednak musi być idealnie perfekt odbicie kółka na środku lustra głównego w lustrze wtórnym? 

Gdy powiększe zdjęcie to widać że kółko nie nachodzi centralnie na środek brakuje delikatnie. 

@@@edit

Jednak nie jak ruszyłem teleskop ustawiłem w pozycji roboczej to lustro się przedstawiło więc zacząłem kręcić śrubami aż jest idealnie na środku teraz to światło daje po oczach hehe. 

Edytowane przez Dasionek
Kolimacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śruby łapek LG dokręć tak by lustro nie "skakało" góra-dół a zarazem na tyle delikatnie by można było nim obracać z nie dużym wysiłkiem. 

Spróbuj prześwietlić zdjęcie tak by było widać brzegi tulei wyciągu, LW i LG. Znacznik nie musi być widoczny. Lub spróbuj zrobić zdjęcie za dnia, w lepszym świetle. Przynajmniej takie coś: 

https://astropolis.pl/topic/37855-kolimacja-newtona/

a jeszcze lepiej tak:

https://astropolis.pl/topic/60569-kolimacja-sky-watcher-130650-bkp13065eq2/

 

Z tego co wysłałeś trudno coś wywnioskować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.