Skocz do zawartości

Która kamera mono ?


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.
Stoję aktualnie przed wyborem kamery mono do foto DS z budżetem do ok 10k. Aktualnie posiadam SBIGa 8300C i w sumie nie mam żadnych zastrzeżeń. Z chęcią wymieniłbym ją na 8300M ST lub STF (tutaj są drobne różnice jak wymiana desicanta i nowsza elektronika w modelu STF) no ale nie jestem pewien czy w tych czasach to najlepszy wybór ? Może są inne dobre CCD w tym budżecie lub CMOS ? Z tego co widziałem, usłyszałem i przeczytałem to popularna ASI1600 odpada i chyba w jej miejsce nie ma nic innego jeśli chodzi o matryce CMOS w tej cenie ? 

Dodatkowe info :
- łatwość wymiany desicanta 
- rozdzielczość ok 3500x2300 lub większa
- aktualnie nie posiadam filtrów więc rozmiar obojętny

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 minutę temu, Grzędziel napisał:

A z jaką optyką ma ta kamera współpracować?

To bardzo istotny parametr.

Na obecną chwilę ED80 z reduktorem/flattenerem x0.85. Nie wiem czy wypowiem się precyzyjnie ale odpowiadam mi obecny fov z ED80 i SBIG8300C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu poszukał czegoś mono z sensorem KAF 8300 - ze stajni QHY, FLI albo SBIG, jest też chyba Moravian. Masz opanowaną skalę obługę, sterowniki....i zupełnie bym się nie przejmował że to antyk :) I kasy zostanie na koło i filtry :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

Ja bym na Twoim miejscu poszukał czegoś mono z sensorem KAF 8300 - ze stajni QHY, FLI albo SBIG, jest też chyba Moravian. Masz opanowaną skalę obługę, sterowniki....i zupełnie bym się nie przejmował że to antyk :) I kasy zostanie na koło i filtry :)

Na giełdzie trochę pusto a za granicą raczej nie kupię. Mam możliwość kupić SBIGa 8300M z kołem filtrowym i filtrami astrodona ale model ST odstrasza mnie wymianą desicanta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Grzędziel napisał:

Nigdy bym nie pomyślał, że to coś takiego strasznego. Mam Atika 383 i robię to raz w roku. W czym problem?

Czytając manuala do kamer 8300 jest cała procedura. Odkręcanie obudowy i innych elementów, trzeba uważać na matrycę... No wolałbym w tych okolicach nie grzebać ze względu na losowe zdarzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wessel napisał:

Daj spokój, z takiego powodu nie warto rezygnować. Trzeba się nauczyć i już.

Nie będzie problemów z woreczkami ?

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzędziel napisał:

Nie wiem jak w Sbigu czy FLI ale w Atiku wykręcam jedną śrubkę i wymieniam. Zajmuje to 15 sekund. Zero rozkręcania kamery, zero ryzyka.

W SBIGu 8300 ST należy rozkręcać obudowę i coś zdemontować przy osłonie matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał kamerę z chipem Kodaka i chciał zmienić ją na mono lub kolor to najpierw sprawdziłbym czy sensor jest zamontowany na podstawce i zakupiłbym odpowiednią wersję tu:

https://www.avnet.com/shop/us/c/sensors-transducers/optical-sensors/image-sensors/?pageNumber=4&pageSize=20  lub we Framos-ie. Być może dla danego typu dałoby się kupić wersję o mniejszej liczbie defektów lub z mikrosoczewkami. Gorzej mają właściciele kamer kolorowych bo w grę wchodzi tylko zakup nowego sensora. Jeśli ktoś ma kamerę mono z chipem KAF8300 to można pokusić się o zakup Olympusa E300/500 i wykorzystać sensor z takiego aparatu aby zrobić kamerę kolorową. Te aparaty dzisiaj można kupić za 100pln... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal szukam jakiegoś rozwiązania i trafiłem na kamerkę QHY 163M. Może ktoś coś więcej o niej powiedzieć ? Czy ta kamera posiada taki sam problem z szybką jak ASI1600 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Grzędziel napisał:

A jaki problem z szybką ma ASI???

Mam takową od roku i nigdy żadnego problemu nie było?

Przez to że coś jest z szybką nie tak w ASI to powstają dziwne artefakty na jaśniejszych gwiazdach. Nie znam szczegółów.

 

Chyba że zostało to naprawione w ostatniej wersji ?

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, jeśli na siłę wyszukujesz problemów -z desicantem, z artefaktami, czy też a'priori zakładasz, że popularna ASI 1600 odpada, QHY odpada, bo ampglow, bo szumi, bo coś tam.....

to bracie daruj sobie zakup kamery. Jaką byś nie wybrał będzie coś nie tak więc po co fundować sobie stress za własne pieniądze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.