Skocz do zawartości

Która kamera mono ?


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Krzychoo226 napisał:

I jeszcze pewnie bez ampglow'a byś chciał? :laugh:

Amglow jest usuwalny więc nie traktuję tego jak przypadłości. Chodzi o te dziwne artefakty i tyle.

Mam jeszcze propozycję na zakup kamery SX Trius-SX694, tyle że obrazek zbliżony do kwadratu i o niej nie słyszałem nic.

 

2 minuty temu, Grzędziel napisał:

Oj, jeśli na siłę wyszukujesz problemów -z desicantem, z artefaktami, czy też a'priori zakładasz, że popularna ASI 1600 odpada, QHY odpada, bo ampglow, bo szumi, bo coś tam.....

to bracie daruj sobie zakup kamery. Jaką byś nie wybrał będzie coś nie tak więc po co fundować sobie stress za własne pieniądze.

Dziękuję za rzeczową odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiejsza do opanowania będzie 8300, Atik one i ten SX byłyby względem niej skokiem jakościowym, o ile delikatnie mniejszy piksel Cie nie zniechęca.

SX używa tej samej matrycy co Atik One, jak te kamery mają się do siebie to nie wiem :) Osobiście nowego SX'a bym nie kupił*, a używany... Weź biasy, darki, flaty i zobacz jak to wygląda, jeżeli nie ma patternów to powinno być dobrze, na pewno sporo lepiej niż w 8300 i że tak to określę "zamiennikach".

 

* A tu powód mojej niechęci do tej marki: http://astrofotky.cz/CCD_Camera_Measurements_v2_2013-08-26.ods

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Winter napisał:

Dziękuję za rzeczową odpowiedź.

Przepraszam,  że pozwoliłem sobie na drobną złośliwość, ale chciałem Ci powiedzieć, że nie można być takim malkontentem i szukać dziury w całym tam gdzie tej dziury nie ma. Każda kamera ma swoje wady i zalety i każdy użytkownik widzi to inaczej i co innego napisze. Nie koniecznie będzie ta rada obiektywna.

 

Ja w swoim życiu przerobiłem 4 kamery: Atik 314, Atik 383, Atik One i ASI 1600. W żadnej z nich nie zauważyłem tych wad, których się boisz natomiast były inne.. Wyobraź sobie, że w moim Atkiu 383 główną wadą jest krzywe wklejenie chipa. Nie osiowe, a na dodatek nie trzyma prostopadłości więc wymaga gimnastyki z tilterem. ASI 1600 nie ma śladu ampglow, doskonale da się wyrównać flatem, ale mam problem z dynamiką w cieniach. Atik One ma fantastyczną czułość, mały szum, ale z kolei mam problem z obrazem gwiazd. Nie wychodzą szpileczki tylko są jakby takie "puchate"  i jasne gwiazdki trudno się obrabia. Atki 314 był właściwie bez uwag ale szybko się go pozbyłem bo za mały chip.

 

To moje doświadczenia, ktoś inny będzie miał zupełnie inne uwagi. Twoje obawy to też pewnie suma uwag zasłyszanych od kogoś, w mojej ocenie zupełnie bezzasadnych. Np twierdzenie, że ASI 1600 odpada jest niezrozumiałe -przecież to świetna kamera -zobacz zdjęcia MaPy, Dusera czy Jesiona.

Myślę, że jeśli chcesz wyrobić sobie własne zdanie to poświęć sporo czasu i przejrzyj ze 200-300 zdjęć z tych kamer np.  na astrobin.com (oczywiście odrzrucając chłam, którego niestety tam sporo) i na tej podstawie oceń z której kamery najbardziej Ci się podobają.

 

Powodzenia w wyborze.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzędziel napisał:

Przepraszam,  że pozwoliłem sobie na drobną złośliwość, ale chciałem Ci powiedzieć, że nie można być takim malkontentem i szukać dziury w całym tam gdzie tej dziury nie ma. Każda kamera ma swoje wady i zalety i każdy użytkownik widzi to inaczej i co innego napisze. Nie koniecznie będzie ta rada obiektywna.

 

Ja w swoim życiu przerobiłem 4 kamery: Atik 314, Atik 383, Atik One i ASI 1600. W żadnej z nich nie zauważyłem tych wad, których się boisz natomiast były inne.. Wyobraź sobie, że w moim Atkiu 383 główną wadą jest krzywe wklejenie chipa. Nie osiowe, a na dodatek nie trzyma prostopadłości więc wymaga gimnastyki z tilterem. ASI 1600 nie ma śladu ampglow, doskonale da się wyrównać flatem, ale mam problem z dynamiką w cieniach. Atik One ma fantastyczną czułość, mały szum, ale z kolei mam problem z obrazem gwiazd. Nie wychodzą szpileczki tylko są jakby takie "puchate"  i jasne gwiazdki trudno się obrabia. Atki 314 był właściwie bez uwag ale szybko się go pozbyłem bo za mały chip.

 

To moje doświadczenia, ktoś inny będzie miał zupełnie inne uwagi. Twoje obawy to też pewnie suma uwag zasłyszanych od kogoś, w mojej ocenie zupełnie bezzasadnych. Np twierdzenie, że ASI 1600 odpada jest niezrozumiałe -przecież to świetna kamera -zobacz zdjęcia MaPy, Dusera czy Jesiona.

Myślę, że jeśli chcesz wyrobić sobie własne zdanie to poświęć sporo czasu i przejrzyj ze 200-300 zdjęć z tych kamer np.  na astrobin.com (oczywiście odrzrucając chłam, którego niestety tam sporo) i na tej podstawie oceń z której kamery najbardziej Ci się podobają.

 

Powodzenia w wyborze.

Wiem dlaczego tak wcześniej napisałeś, ale że się nie znam na pewnych rzeczach to się dopytuję i szukam dziur w całym bo chcę wyrobić sobie zdanie w temacie. Możesz być spokojny o to, że pójdę na kompromis i coś wybiorę - nie szukam rozwiązania w 100% idealnego bo budżet mi na to nie pozwala. Prowadzę rozmowy również na PW z kilkoma osobami i mam szersze spojrzenie na kilka spraw. Gdybym się znał to o nic bym nie pytał... moje rozterki są takie a nie inne więc jako że jest to forum to pozwalam sobie je przedstawiać po swojemu.
Osoby które wymieniłeś jako posiadacze ASI1600 to mistrzowie obróbki a ja takim nie jestem przez co mankamenty z artefaktami mogą mi sporo uprzykrzyć życie.... no i nic nie pisałem o amglow ani o szumach odnośnie tej kamery, a piszesz tak jakbym tutaj o tym rozważał. Przeglądam sobie astrobin, ale to nic w porównaniu z obejrzeniem 1 surowej klatki z IC434, którą wykonał Piotr na ostatnim zlocie....
No.. ogólnie to nie zadaję pytań aby was denerwować..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winter. Jesteś na początku zmagań z prawdziwą astrofotografią.  Pewnie, że warto kupić jak najlepszy sprzęt, ale to oznacza niestety spory wydatek. Asi i jej odpowiedniki ( QHY163) pewno będą ciebie wkurzać z powodu odbić od  szyby matrycy ( która nie jest pokryta antyodblaskiem w wersji mono tego chipa ), więc odpadają.  . SX z giełdy podobno szumi ponad miarę ( choć w sieci nie brakuje fajnych zdjęć z tej kamerki) . 

A więc bierz tego SBIGa 8300 z kołem i filtrami Astrodona za 10K - to chyba niezła cena za cały zestaw. Zrobisz tą kamerą na pewno wiele fajnych zdjęć. I w narrowbanda się pobawisz...

I nie łudź się, że kamera w stylu QHY695A Bogdana sama robi takie wystrzałowe zdjęcia , jakie Bogdan pokazuje :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Duser napisał:

Asi i jej odpowiedniki ( QHY163) pewno będą ciebie wkurzać z powodu odbić od  szyby matrycy ( która nie jest pokryta antyodblaskiem w wersji mono tego chipa ), więc odpadają

Ciekawe, nigdy nie zauważyłem żadnych odbić w ASI :) 

2 godziny temu, Duser napisał:

A więc bierz tego SBIGa 8300 z kołem i filtrami Astrodona za 10K - to chyba niezła cena za cały zestaw. Zrobisz tą kamerą na pewno wiele fajnych zdjęć.

Jak wszędzie jest jakiś haczyk :) SBIG z kołem waży 1,4 kg, a ASI z EFW mini to ok 700g. I o ile ASI można powiesić na "drzwiach od stodoły" i ugięcia pozostaną w sferze fikcji, to już pod SGIBa trzeba się liczyć z wagą. 

Tak tylko wbijam kij w mrowisko :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, są odbicia struktury matrycy od wewnętrznej powierzchni szyby. A jeśli piszemy o wadze to 1,5 kg nie powinno stanowić problemu dla wyciągu - keśli tak jest to znaczy że jest rozregulowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.