Skocz do zawartości

Płaszczyzna ostrości


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

po długim czasie (pogoda jest dramatyczna) zmieniłem kamerkę podpiętą do RASA z ASI178 na ASI1600.

Załączam tu stack 3 klatek po 2 minutki, czyli 6 minut i pytam, czy to co dzieje się z gwiazdami na dole kadru świadczy o braku splanowania matrycy?

Mam tilter, ale zanim się za niego wezmę chce zapytać czy to na pewno to.

Zdjęcie bez resize.

 

 

RASA11ASi1600 - bottomoutoffocus.jpg

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, kubaman napisał:

Załączam tu stack 3 klatek po 2 minutki, czyli 6 minut i pytam, czy to co dzieje się z gwiazdami na dole kadru świadczy o braku splanowania matrycy?

Hmm, faktycznie z pewnym wysiłkiem można zauważyć, że szczególnie w prawo-dolnej części obrazka ostrość jest minimalnie gorsza niż u góry. Ale gdybyś nie powiedział, być może nie zauważyłbym tego. :emotion-5:

Jeżeli rzeczywiście nieostrość jest, to moim skromnym i "niedoświadczonym" zdaniem świadczy do o tym, że płaszczyzna matrycy nie jest prostopadła do osi tuby. A swoją drogą ciekawe, jaka duża tego typu niedokładność (w dziesiątych części milimetra np.) spowoduje widoczną nieostrość? Z pewnością można to obliczyć.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.06.2019 o 23:52, kubaman napisał:

czy to co dzieje się z gwiazdami na dole kadru świadczy o braku splanowania matrycy?

Kuba, płaszczyznę ostrości masz 11um - to bardzo malutko - leciutkie ugięcie matrycy, niezauważalne, już powoduje rozjazd ostrości. Przyczyną takich gwiazdek może być brak prostopadłości matrycy względem toru optycznego lub to co napisałeś. W przypadku tak malutkiej płaszczyzny ostrości wszystkie złączki i mocowania muszą być wykonane z bardzo dużą precyzją (jak i mocowanie matrycy za pomocą małych chińskich rączek). Musisz się pobawić z tilterem - niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, a jaką średnicę pola ostrości deklaruje producent teleskopu? I dla jakiego spotsize? Masz takie dane? Bo może po prostu matrycy ASI 1600 RASA nie pokrywa?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi sie wydaje, ze majac RASA nie istnieje idelany świat.

w asi masz spora zozdzielczosc wiec jak dasz downsize nawet 3x to bedzie akceptowalne.

Ty natomiast prezentujesz 2x powiekszone!

 

Przydalby sie oczywiscie test z filpem przed i za, aby wykluczyc problem z ruchomym lustrem. jak tego nie opanujesz, to nie ma szans na jakąkolwiek walka chociazby tiltadapterem.

Oczy mam jakies 70cm od monitora i nie zauwazylem na pierwszy rzut oka problemow o ktorych piszesz.

 

Ja u siebie czasami stosuje na jajowate gwiazdki patent meridian flip.

Polowa klatek przed meridianem, druga polowa za. Przy stackowaniu wszyskto ladnie sie uśrednia :)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Tayson napisał:

Oczy mam jakies 70cm od monitora i nie zauwazylem na pierwszy rzut oka problemow o ktorych piszesz.

Tomek, nie zauważyłeś, że na gwiazdach u dołu widać kropkę od obstrukcji? to spora odległość od płaszczyzny ostrości. Nikt tu nie mówi o jajkach ale o nieostrych gwiazdach a to jest nieakceptowalne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za odzew :)

 

RASA 11" ma pole skorygowane 40mm a całkowite 70mm, więc to nie to

lustro kompletnie tez nie ma tu nic do rzeczy

 

Wiem, ze F2.2 jest bardzo wymagające, ale z jeszcze mniejszym pikselem z ASI178 - 2.4um nie mam tego problemu wcale.

To kamerka ma ewidentnie walniętą matrycę. Kupiłem sobie do tego tiltera, ale mam problem - śrubki tiltera wystają poza niego przy pełnym skręceniu i mi się to po prostu nie mieści bo śruby włażą w kamerkę. Idiotyczne. Na razie zostawiłem, odjąłem tylko jeden dystanser 0,5mm i jest lepiej, ale nie idealnie.

 

Ciągle myślę  o innej kamerce, chciałbym 16200 bo sam Celestron rekomenduje tylko że FLI...

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.