Jump to content
isset

Masa ciała a grawitacja

Recommended Posts

Witajcie, przeczytałem artykuł o sfotografowaniu przez NASA asteroidy Bennu z odległości 690 metrów (http://next.gazeta.pl/next/7,151243,24923228,nasa-publikuje-niezwykle-zdjecie-asteroidy-bennu.html#s=BoxOpCzol7) i naszła mnie myśl. Skoro ta asteroida ma około 560 metrów średnicy, to znaczy że taka masa już jest wystarczająca na utrzymywanie materiału w kupie? W takim razie wiecie może jaka jest masa minimalna, przy której materiał na powierzchni już będzie utrzymywany i nie odleci w kosmos? No bo przecież asteroida się obraca, a więc grawitacja musi być silniejsza, niż siła odśrodkowa? Nie wiem czy dobrze zadałem pytanie :) Wiem, że jest jakaś granica masy, po przekroczeniu której ciało przyjmuje okrągłą formę, to na pewno też jest jakaś granica masy, która utrzyma kamienie w jednej zwartej strukturze.

oczywiście nie może być jednej stałej granicy bo prędkość wirowania jest różna (na przykład zerowa :D) a co gorsza nawet dla danej wirującej astroidy siła odśrodkowa zmienia się wraz z szerokością geograficzną.

po drugie astroida może być jednym kawałkiem skały i wtedy nawet gdy wypadkowa siła "grawitacji" na powierzchni jest ujemna to i tak pozostanie w jednym kawałku.

• Like 3

17 hours ago, isset said:

W takim razie wiecie może jaka jest masa minimalna, przy której materiał na powierzchni już będzie utrzymywany i nie odleci w kosmos?

Nie ma takiego minimum (w skali makro). Działa tutaj wyłącznie wypadkowa sił tj. jeśli na ciało nie będą oddziaływać inne siły to pojedyńczy atom ze swoją masą, "przyciągnie" grawitacyjnie inny atom.

Posted (edited)

Można wyliczyć prędkość ucieczki , znamy wymiary planetoidy , można założyć różne gęstości skały i upakowania materiału i wyliczyć masę . Ja dla obliczeń przyjąłem 2g/cm3 , można więcej ( jako punkt odniesienia przyjąłem gęstość bazaltu , ale przyjąłem też luźne upakowanie materiału )  , z lenistwa zastosowałem kalkulator https://calcoolator.pl/druga_predkosc_kosmiczna.html . Zapraszam do zabawy .

23 godziny temu, isset napisał:

No bo przecież asteroida się obraca, a więc grawitacja musi być silniejsza, niż siła odśrodkowa?

Edited by Maro21

Trzeba by jeszcze uwzględnić siły adhezji (w uproszczeniu ,,lepkość" materii) - jak dwa kawałki czegoś przylgną do siebie, to trzeba siły większej niż siła grawitacji, żeby je rozdzielić.