Skocz do zawartości

Orion ultra block


Krisx

Rekomendowane odpowiedzi

Do 8 calowego newtona potrzebujesz przede wszystkim filtra UHC (jest jeszcze OIII i HBeta, które są bardziej specjalizowane do konkretnych obiektów)

Niestety tanie filtry UHC nie dają efektu porównywalnego z tymi markowymi .

Utrablock jest tańszy i porównywalny do produktów Lumicona, Astronomika czy DGM Optical.

Osobiście uważam że warto inwestować w markowe filtry (i okulary) bo teleskopy się zmienia, a te akcesoria zostają. 

 

Jeśli chodzi o rozmiar, to 1.25" ogranicza obszar zastosowania do bardziej zwartych obiektów, albo wymusza zakup jak najszerszego okularu w standardzie 1.25"

Twój es6.7 da za małą źrenicę do korzystania z filtra mgławicowego - z kolei Twój okular szerokokątny es30 jest w standardzie 2".

 

Tutaj znajdziesz tłumaczenie artykułu opisującego jak filtry poprawiają widoczność obiektów DS:

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=25

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza ze jest za szeroki przeczytalem artykul wychodzi na to ze najlepszymi sa uhc i olll tylko powiedz mi jeszcze jaki najlepiej wybrac chodzi mi o firme 2"czy 1,25" w jakich powiekszeniach najlepiej obserwuje sie mglawice czy mglawice i galaktyki mozna obserwowac tym sanym filtrem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Krisx napisał:

Witam czy ktos wie  gdzie mozna kupic ultra block 2 " A moze doradzicie jakis rowniez tak dobry 

Sory ale mnie krew zalewa na takie dupne pytania.

No jak myślisz gdzie można kupić filtr do DS-ów....hmmm pomyślmy.....hmmm już wiem W  SKLEPIE!!!- najlepiej internetowym.

To co może zaporwadzić za rączkę i pokazać dzieku jak się kupuje?.

 

 

Nosz....wzdgrwaszsss.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, wampum napisał:

Sory ale mnie krew zalewa na takie dupne pytania.

No jak myślisz gdzie można kupić filtr do DS-ów....hmmm pomyślmy.....hmmm już wiem W  SKLEPIE!!!- najlepiej internetowym.

To co może zaporwadzić za rączkę i pokazać dzieku jak się kupuje?.

 

 

Nosz....wzdgrwaszsss.

Tomek - spokojnie :)

Każdy musi w astro przejść przez fazę "mieć ciasteczko i zjeść ciasteczko"

 

 

BTW @Krisx - na twoim miejscu wolałbym dokupić jakiś fajny okular o ogniskowej 12-13mm. Jak będziesz miał komplet okularów, wtedy zacznij zastanawiać się nad fitrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwości cierpliwości, daj ogłoszenie na giełdzie i czekaj, może ktoś będzie chciał sprzedać. Chyba że wysyłka z zagranicy ale wtedy cena rośnie.

Pamiętaj też że żaden filtr nie zastąpi ciemnego nieba :) Nie wiem jakim niebem dysponujesz ale pod 21,2mag/arc sec taki Veil już wyskakuje bez filtra :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile już szukasz? Ja na filtr polowałem chyba dobre pół roku. Ostatnio na giełdzie były dwa DGM NPB, a jakiś czas temu Oriona UB też widziałem.

Niestety trzeba czekać,chyba że Ci się spieszy no to zakupy za granicą tylko znowu za nowego UB kupisz na giełdzie używanego Lumicona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam 3 mce wiesz co najgorsza jest niewiedza ja jestem nowy w tym temacie 90%poleca oriona a reszta mowi ze jest za ciemny mam 3 do wybory orion olll albo jakis dobry uhc zamieszczalem oferty kupna odezwal sie do mnie gosc na astromaniaku z filtrem astronomika ale kontakt sie urwal z wiadomych względów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion jest najbardziej uniwersalny i ma najlepszy stosunek jakości do ceny. Jasne że najlepiej mieć dwa filtry np lumicona OIII i UHC ale to są koszty.

Poczekaj na tego astronomika, za chwile forum znowu ruszy i kontakt wróci :)

Nie wiem też jakie masz oczekiwania wobec filtra ale na niektórych obiektach zmiany są że tak powiem "kosmetyczne". Natomiast takiego Veila pod słabym niebem pewnie nie wyłapiesz a filtr go wyciągnie, jednak żeby uzyskać jak najlepszy efekt trzeba mieć z czego filtrować czyli podstawa to dobre niebo :)

Jak trafi się pogoda to za ułamek kwoty tego filtra zorganizuj sobie wyjazd w dobre miejsce do obserwacji, nie wiem skąd jesteś ale na pewno w promieniu 100km coś się znajdzie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę tylko powiedzieć, że ogólnie filtry mgławicowe czynią "cuda". Puki przez nie nie popatrzyłem to zastanawiałem się czy coś w ogóle widać, przecież są one nieprzezroczyste :D Tak mi się wydawało gdyż tak na zdjęciach wyglądają. Ale pierwsze widoki Veil czy innych mgławic to opad szczęki. Dobre filtry warto mieć tak samo jak dobre okulary. Swoje kosztują ale warto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.