Skocz do zawartości

Zalany okular 10mm


Krzysio2138

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka, zapomniałem pewnej nocy zabrać okular z podwórka, i niestety trochę zmókł, ponieważ popadał deszcz. Okular był w tym podstawowym pudełeczku. Podczas obserwowania niektórych obiektów (Mars, Saturn) zauważyłem, że planety emanują takim żółtą smugą, mimo to widać je wyraźnie. Co sądzicie? Synta 8, okular 10mm, więc nie ma co pewnie płakać, bo i tak się przymierzam do zakupu nowego okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Krzysio2138 napisał:

To okular dołączony do Synty 8, ten podstawowy.

Ten 10mm to na kelonek się nadaje. Do obserwacji raczej szkoda oka :flirt:

 

EDIT Krzysztof, poczytaj o okularach polecanych do Newtona 8" F6. 

I poczytaj ze zrozumieniem o Źrenicy Wyjściowej. To ważne. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od tego co masz na myśli pisząc 'lepszy efekt'. Ortho daje bardzo małe pole i musisz wepchnąć oko prawie w soczewkę okularu. 

Poza tym ŹW dla 6mm = 6mm /6 = 1mm.

Będzie troszkę ciemno. 

Ortho jest raczej dla osób, które już coś wiedzą. 

Nie idź w tym kierunku. 

Zacznij od małych i średnich powiększeń. 

ŹW ok 4-5mm

I później 2-2,5mm. 

Ale poczytaj wcześniej. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Krzysio2138 napisał:

Czy okular 6mm, 1.25 Ortho da lepszy efekt od tego mojego 10mm? Niestety narazie mnie na tyle stać. 

Do Synty 8 będzie jak znalazł na planety, Księżyc i jakieś planetarki, nawet niektóre gromady kuliste będzie mógł nim patrzeć żeby mocniej rozbić. Pole widzenia w nim jest takie samo jak w kitowcu a nawet trochę większe. Będzie to Twój okular do dużego powera, jak kupisz używany to sprzedasz bez straty jak będziesz chciał pójść w inną konstrukcję.

 

1 mm źrenicy wyjściowej to własnie jest idealna źrenica na planety i również Księżyc, poniżej nie warto za bardzo schodzić chyba, że dla zabawy co sam uskuteczniam czasami. Oczywiście przydałby Ci się lepszy okular do DS, jakiś ES 14 mm 82 stopnie. Tego 25 mm możesz sobie ewentualnie zamienić na GSO 2" 30 mm, nie jest to szczyt techniki ale jak kupisz tanio używkę to sprzedasz za tyle samo a jest to z pewnością progress w stosunku do 25 mm kitowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.