Skocz do zawartości

Apel o składanie skarg i wniosków do urzędów w sprawie Light pollution


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś jeszcze zaczęrpnąłem wiedzy u człowieka, który zjadł sobie zęby na oświetleniu i pracuje w PGE. Kiedyś i miejscami nadal tak jest, że PGE (akurat działa na moim terenie) zajmuje się konserwacją latarni, szczególnie tych sodowych. Tam gdzie weszły ledy i wszelkiego rodzaju nowe technologie, gminy żeby obniżyć koszty prądu, utrzymania i konserwacji, porobiły jakieś konsorcja.. np trzy gminy sąsiadujące ze sobą mają wspólną umowę z dostawcą i osobną z osobą odpowiedzialną za bieżące naprawy, konserwacje sprzętu etc.. W moim przypadku ( a walczę o zmiane kąta świecenia latarni), po zgłoszeniu do odpowiedniego referatu, zgodę musi wyrazić burmistrz i dopiero jest to zgłaszane do konserwatora. Problem polega na tym, że w większości, takie rzeczy jak kąt nachylenia latarni, którego zmiana w wielu przypadkach by pomogła, nie jest usługą zawartą w umowie, więc konserwator za to będzie wołał dodatkowe środki... być może są gminy gdzie w trakcie trwającej kampanii wyborczej te środki się znajdą.. u mnie raczej wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

29 lutego w Warszawie odbędzie się pierwsze tego typu w Polsce, szerokie spotkanie w formie interdyscyplinarnego seminarium nt. problematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Inicjatywę tę podjął prof. Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, m.in. po konsultacjach z Light Pollution Think Tankiem, a także działaczami Programu Ciemne Niebo Polska.

 

 

  • Dziękuję 2
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozesłałem do wszystkich kandydatów na prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego opis problemu wraz z raportem, ostatnimi publikacjami UMCS, prawo.pl oraz RPO. Również zainteresowałem ich tym że PTB może być swego rodzaju fenomenem w skali kraju. Zobaczymy czy w ogóle pochylą się do tematu. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś na stronach Senatu RP pojawiła się petycja w sprawie uregulowania problemu ochrony środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniem świetlnym w Polsce

 

https://www.senat.gov.pl/prace/petycje/wykaz-tematow-petycji/petycja,889.html

 

https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k11/petycje/2024-1/113324/872_zm._art.3_pr._ochr._srodowiska_33.pdf

 

Jeśli Senat nie pomoże to pozostaje jeszcze Sejm i Premier :)

Szkoda że w petycji nie dodano jeszcze tych dwóch zdań:

Art. 141 ust. 2 Prawo ochrony środowiska mówi, że „Oddziaływanie instalacji lub urządzenia nie powinno powodować pogorszenia stanu środowiska w znacznych rozmiarach lub zagrożenia życia lub zdrowia ludzi”. Niestety, pomimo to, w naszym kraju źle użytkowane instalacje i urządzenia oświetleniowe powodują pogorszenie stanu środowiska poprzez nieprawidłową emisję światła i powstające w skutek tego zanieczyszczenie sztucznym światłem.

 

W każdym razie gdyby ktoś chciał gdzieś pisać to myślę że argumenty zawarte w petycji mogą się przydać, aby innych uświadomić czy unaocznić skalę problemu.

  • Lubię 8
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE TYLKO OSZCZĘDNOŚĆ – SAVA NA RATUNEK PRZED ZANIECZYSZCZENIEM ŚWIATŁEM

 

https://zdm.waw.pl/aktualnosci/nie-tylko-oszczednosc-sava-na-ratunek-przed-zanieczyszczeniem-swiatlem/

 

Ciekawe jak wyglądałaby Polska mapa zanieczyszczenia światłem gdyby wszędzie były takie lampy jak powyżej ?

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, heweliusz napisał(a):

NIE TYLKO OSZCZĘDNOŚĆ – SAVA NA RATUNEK PRZED ZANIECZYSZCZENIEM ŚWIATŁEM

 

https://zdm.waw.pl/aktualnosci/nie-tylko-oszczednosc-sava-na-ratunek-przed-zanieczyszczeniem-swiatlem/

 

Ciekawe jak wyglądałaby Polska mapa zanieczyszczenia światłem gdyby wszędzie były takie lampy jak powyżej ?

Warszawa ma już 45445 tych nowoczesnych latarni. Tylko jaki to procent ogólnej liczby? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji ile jest latarni w W-wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.