Skocz do zawartości

Apel o składanie skarg i wniosków do urzędów w sprawie Light pollution


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, lulu napisał:

Zamiast pisać petycje które są z automatu mielone przez urzędasów, należy zadbać o jak najwięcej materiałów tego typu:

https://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,23812221,polska-wioska-do-ktorej-przyjezdzaja-z-zagranicy-aby-ogladac.html#s=BoxOpLink

Mam mnóstwo ulotek tego typu - mogę Panu podesłać.

 

u2.thumb.jpg.f641d85d70ee87baa951d2a0d18c42dc.jpg

 

u1.jpg.06f441489a073a521a3312c7ff2438d8.jpgMoże Pan rozsyłać po znajomych wraz z informacjami o Sopotni Wielkiej np.:

https://holistic.news/ekologia-nocy-zanieczyszczenie-nieba-swiatlem-to-globalny-problem/

Każdy ma swoją drogę i sposób w przeciwdziałaniu zaświetleniu, zanieczyszczeniu nieba.

Co do pisania petycji - to jak do tej pory nikt wcześniej chyba nie wykorzystał tej możliwości - a należy próbować wszystkich środków.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie, gdy przeczytałem, że światło wpadające przez okno do sypialni może powodować nowotwory straciłem sympatię do tej broszury. Już tylko brakuje, by tam przeczytać, że od tego światła się łysieje, wypadają zęby i pojawia się płaskostopie.

Najważniejsze, to nie przeginać. Informacje w broszurze powinny sprawiać wrażenie rzetelnych.

  • Lubię 3
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

W momencie, gdy przeczytałem, że światło wpadające przez okno do sypialni może powodować nowotwory

 

Kolega @dobrychemik posunął się do manipulacji. W ulotce nie jest napisane, że sztuczne światło powoduje (wywołuje) nowotwory, tylko że "zwiększa ryzyko niektórych chorób nowotworowych" (oczywiście to skrót myślowy dopuszczalny w skróconych informacjach - powinno być "zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre choroby nowotworowe").

 

EDIT: kilka źródeł, żeby nie być gołosłownym (źródła zagraniczne, w Polsce ZTCW nikt nie prowadził takich badań). Nie stwierdzają  one kategorycznie, że LP powoduje raka, mówiąc kolokwialnie, tylko Artificial light at night (ALAN) has been linked to increased risk of cancers in body sites like the breast and colorectum

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002207/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5454613/

https://www.darksky.org/study-links-artificial-light-at-night-and-cancer-risk/

http://cescos.fau.edu/observatory/lightpol-health.html (dużo odnośników)

Edytowane przez Stalker
Dodanie źródeł
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

W momencie, gdy przeczytałem, że światło wpadające przez okno do sypialni może powodować nowotwory straciłem sympatię do tej broszury. Już tylko brakuje, by tam przeczytać, że od tego światła się łysieje, wypadają zęby i pojawia się płaskostopie.

Najważniejsze, to nie przeginać. Informacje w broszurze powinny sprawiać wrażenie rzetelnych.

 

https://insights.ovid.com/article/00001648-201409000-00011

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, heweliusz napisał:

Mam mnóstwo ulotek tego typu - mogę Panu podesłać.

(...)

Może Pan rozsyłać po znajomych wraz z informacjami o Sopotni Wielkiej np.:

https://holistic.news/ekologia-nocy-zanieczyszczenie-nieba-swiatlem-to-globalny-problem/

Każdy ma swoją drogę i sposób w przeciwdziałaniu zaświetleniu, zanieczyszczeniu nieba.

Co do pisania petycji - to jak do tej pory nikt wcześniej chyba nie wykorzystał tej możliwości - a należy próbować wszystkich środków.

Takie rzeczy należy próbować przepychać do obiegu medialnego - przede wszystkim za pośrednictwem social mediów, w miejscach w które zaglądają ludzie mający wpływ na kształtowanie opinii publicznej - dziennikarze, aktywiści ruchów ekologicznych itp. - wszyscy, których słychać podczas dyskusji na temat skażenia środowiska. Poczta pantoflowa oczywiście nie zawadzi, ale nie załatwi tego co jest konieczne aby petycje zaczęły być traktowane przez urzędników poważnie - czyli nie wystarczy do wytworzenia odpowiednio dużego, powszechnego nacisku społecznego. Tylko to (a nie żadne argumenty merytoryczne) jest w stanie pchnąć ich do działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że bawimy się ekwilibrystykę słowną: "Światło nie wywołuje nowotworów, ale zwiększa ryzyko ich wystąpienia".

 

Jeśli zdarzenie "A" zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia "B" oraz, jak to wskazano w ulotce, jest związek przyczynowo skutkowy, to śmiało można mówić, że "A" wywołuje "B".  No chyba, że Autor miał na myśli nie związek przyczynowo-skutkowy, ale korelację wynikającą np. stąd, że osoby, które genetycznie mają zwiększoną zapadalność na nowotwory wykazują też tendencję do osiedlania się w mocno oświetlonych miejscach. Wtedy można by twierdzić, że "osoby narażone na światło w nocy częściej zapadają na choroby nowotworowe". Jednak w broszurze pada słowa "POWODUJE" i "MOŻE ZWIĘKSZAĆ" (swoją drogą, skoro "może zwiększać", to znaczy, że również może zmniejszać!).

 

Wiem, czepiam się. Niestety bardzo wiele osób łatwo wpada w pułapkę korelacji lub koincydencji - ostatnio w innym wątku była o tym dyskusja. A sama broszura niepotrzebnie próbuje żerować na strachu.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ulotce jest "może zwiększać ryzyko niektórych chorób nowotworowych".

dobry chemik zmanipulował to jako "może powodować raka" (prawie to samo, choć brzmi groźniej).

stalker zmanipulował wypowiedź chemika przypisując mu słowa "powoduje raka".

badanie przytoczone przez piotrka opisuje korelację między mieszkaniem w miejscu wytwarzającym dużo light pollution a rakiem piersi, co też wygląda na manipulację, albo przynajmniej na wątpliwe źródło danych o tym jak jasno jest w pomieszczeniu w którym śpimy (nie chodziło o raka u bezdomnych śpiących pod gołym niebem). znając mapki light pollution wiemy że pokazują one po prostu rozmieszczenie miast a tak silna korelacja z tysiącem miejskich czynników sprzyjającymi rakowi stawia pod znakiem zapytania czy te czynniki w ogóle dają się rozdzielić w tak prostym badaniu.

jeszcze ktoś wątpi że wszystko jest manipulacją? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, dobrychemik napisał:

A sama broszura niepotrzebnie próbuje żerować na strachu.

Wydaje się że stwierdzenie iż broszura żeruje na strachu jest przesadzone.

Jak dla mnie broszura jest wyważona. Ciężko w tak krótkiej ulotce o pełną merytoryczną dyskusję i nakreślenie całości problematyki tematu. Proszę zaproponować lepszy tekst ulotki.

Co złego jest w podaniu stwierdzenia -  "może zwiększać ryzyko niektórych chorób nowotworowych", które i tak pada w publikacjach naukowych ? przecież to tylko stwierdzenie zauważonego przez naukowców zwiększonego prawdopodobieństwa danego faktu. 

Czy jak napiszę teraz że: 1) jedząc posiłek można się udławić, 2) wychodząc na dwór może nas uderzyć auto na przejściu dla pieszych, 3) długie przebywanie na letnim Słońcu bez odpowiednich filtrów ochronnych może zwiększać ryzyko czerniaka skóry  - to czy żeruję na strachu czy tylko mówię o prawdopodobieństwie wystąpienia zdarzenia o którym każdy z nas już wie i to nawet bez prowadzenia badań naukowych odnośnie pkt 1 i 2 ?

Powinniśmy się cieszyć, że ktoś wydał taką ulotkę. Jak ktoś chce to mogę wysłać mu parę sztuk broszury lub niech poprosi o nią stowarzyszenie Polaris - program Ciemne Niebo https://ciemneniebo.pl/pl/

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuję z ulotki " Światło, które wpada w nocy przez okna do sypialni.... może zwiększać ryzyko niektórych chorób nowotworowych". 
Czyli żartobliwie to ujmując - mamy tu wpływ karaluchów na owłosienie szczurów w czwartorzędzie na parterze. Na tej zasadzie to każdy czynnik emanujący jakąkolwiek energię może też przyczynić się do rozwoju chorób nowotworowych, więc trzeba się odgrodzić od cywilizowanego świata - zamknąć w bunkrze i zgasić światła.  W dalszej części ulotki mamy już o świetle białym lub niebieskim ze smarfona czy tabletu, no ale to już przecież nie LP z którym walczymy tylko światło ze swojego mieszkania. Tak że ulotkowa informacja to raczej dezinformacja. A wrażliwi mogą przecież zasłonić okna zasłonami, no i tablet, smartfon czy ekran komputera też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szuu napisał:

w ulotce jest "może zwiększać ryzyko niektórych chorób nowotworowych".

dobry chemik zmanipulował to jako "może powodować raka" (prawie to samo, choć brzmi groźniej).

stalker zmanipulował wypowiedź chemika przypisując mu słowa "powoduje raka".

Rzeczywiście, przyznaję się do błędu - @dobrychemiknie napisał "powoduje raka", tylko "może powodować raka" - przepraszam. Ale zostaję przy swoim zdaniu, że określenia "powodować" a "móc zwiększać ryzyko" mają różną wagę i znaczenie. @heweliuszpodał kilka przykładów, ja podam swój - czy napisanie "szybka jazda samochodem może powodować wypadki śmiertelne" oraz "szybka jazda samochodem zwiększa ryzyko śmierci w wyniku wypadku samochodowego" jest tym samym? Znaczenie podobne, ale waga różna - może, ale nie musi, natomiast znacznie zwiększa ryzyko wypadku i śmierci w jego wyniku. Dlatego przyznaję się do nadużycia wobec tego, co FAKTYCZNIE napisał @dobrychemik

 

Oczywiście napisanie w tym kontekście "szybka jazda samochodem powoduje wypadki śmiertelne" jest bzdurą, bo nie każda szybka "przejażdżka" kończy się śmiercią kierowcy / pasażera / osób postronnych.

 

A co do zarzutów @dobrychemik i @szuu, że ulotka żeruje na strachu, nie zgadzam się zupełnie, za to przekonuje mnie wyjaśnienie @heweliusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Widzę że rozmowa trochę się rozmyła więc może wrócę do meritum.

Czy ktoś może mi doradzić co mógłbym zrobić z magazynami które zostały wybudowane niedaleko działki teścia, na którą jeżdżę robić zdjęcia? Jeden został już wynajęty przez jakąś firmę a drugi stoi pusty. Oba napieprzają LEDowymi lampami non stop w nocy a stoją na środku pola. Wokół jest stosunkowo mało domów, są za to grunty rolne. Działka niestety nie jest moja, ale może da radę wysłać jakoś ogólne pismo do odpowiedniego organu który by zweryfikował zasadność świecenia non stop na pole gdzie to biega mnóstwo zwierzyny i w dzień i w nocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozmawiaj z właścicielem/zarządcą tej działki. Pewnie sobie nie zdaje sprawy z tego co robi, i może dobrowolnie zredukuje jasność/wyłączy. Możesz też porozmawiać z kimś z urzędu gminy w tej sprawie, jakiegoś lokalnego wydziału ochrony środowiska lub organizacji ekologicznej. W ostateczności znaleźć inne miejsce, niestety.

Sądownie możliwy jest chyba tylko pozew cywilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich.

W mojej gminie zostanie przeprowadzona modernizacja oświetlenia. Na wieść o tym, skontaktowałem się z wòjtem, aby przy wyborze oświetlenia wziął pod uwagę  również light pollution. Ostatnio dowiedziałem się ,że już po przetargu, a pod uwagę był jedynie brany audyt energetyczny. Więc poprosiłem o specyfikację  wybranego oświetlenia (prywatnie drogą nie formalną). I tu  nastąpiła cisza. Czy jako osoba prywatna mogę ubiegać się w gminie o udostępnienie specyfikacji?  Jeśli specyfikacja okaże się nie  taka  jaką bym oczekiwał ,można coś ugrać? CzY tylko jeżeli normy zostaną przekroczone?   Jakieś rady? 

 

Obene w niebo 2 w skali Boertlea.

Edytowane przez Adam88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Adam88 napisał:

Witam wszystkich.

W mojej gminie zostanie przeprowadzona modernizacja oświetlenia. Na wieść o tym, skontaktowałem się z wòjtem, aby przy wyborze oświetlenia wziął pod uwagę  również light pollution. Ostatnio dowiedziałem się ,że już po przetargu, a pod uwagę był jedynie brany audyt energetyczny. Więc poprosiłem o specyfikację  wybranego oświetlenia (prywatnie drogą nie formalną). I tu  nastąpiła cisza. Czy jako osoba prywatna mogę ubiegać się w gminie o udostępnienie specyfikacji?  Jeśli specyfikacja okaże się nie  taka  jaką bym oczekiwał ,można coś ugrać? CzY tylko jeżeli normy zostaną przekroczone?   Jakieś rady? 

 

Obene w niebo 2 w skali Boertlea.

Może coś jest w internecie ? Jaka gmina, miejscowość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Adam88 napisał:

Gmina Świerzno. Zachodniopomorskie miejscowość również Świerzno

Tutaj jest informacja o przetargu. Jest to zamówienie w formie zaprojektuj i wybuduj. Wymiana istniejących opraw prawdopodobnie nie będzie objęta projektem (choć być może Gmina też będzie chciała na to projekt). Czasami udaje się znaleźć pliki z przedmiarami robót do danego przetargu, ale tutaj jest właśnie sytuacja zaprojektuj i wykonaj. Gdyby inwestycja była rozbita na najpierw projekt, a później na wykonawstwo to zapewne gdzieś ten przedmiar by był. Ze specyfikacja zamówienia wynika, że będą to oprawy LED. U mnie w miejscowości wymieniali na pewnych fragmentach ulic oprawy sodowe na LED i jestem w miarę zadowolony, choć kąt pochyłu mógłby być jeszcze lepszy.

https://i-przetargi.com.pl/ogloszenie/2816740/modernizacja-oswietlenia-ulicznego-na-terenie-gminy-swierzno-wraz-z-zapewnieniem-finansowania

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może uda się coś dowiedzieć w ramach trybu udostępnienia informacji publicznej ? :

http://www.bip.pip.gov.pl/pl/bip/wniosek_inf_pub/px_wniosek_o_ud_inf_pub.pdf

Fajnie jakby udało się zamontować oprawy LED o barwie bursztynowej.

Może ze Stowarzyszenia Ciemne niebo daliby jakieś rady bo mają doświadczenia w temacie wymiany oświetlenia w gminach

https://ciemneniebo.pl/pl/uslugi-techniczne

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.