Skocz do zawartości

Apel o składanie skarg i wniosków do urzędów w sprawie Light pollution


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

Niezła lektura 😄 i na wsi faktycznie można coś zdziałać ale głównym problemem są miasta redukcja oświetlenia to wielomilionowy projekt i nikt na to nie pójdzie z powodu widoczności nieba. Trzeba by powołać się na uciążliwość dla jakiegoś zagrożonego gatunku najlepiej a do skarg dołączyli by się ekolodzy.

Projekt marny do ogarnięcia bo przyciemnienie milionów lamp to projekt wykraczający poza jakikolwiek budżet 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, NadiiPl napisał(a):

Niezła lektura 😄 i na wsi faktycznie można coś zdziałać ale głównym problemem są miasta redukcja oświetlenia to wielomilionowy projekt i nikt na to nie pójdzie z powodu widoczności nieba. Trzeba by powołać się na uciążliwość dla jakiegoś zagrożonego gatunku najlepiej a do skarg dołączyli by się ekolodzy.

Projekt marny do ogarnięcia bo przyciemnienie milionów lamp to projekt wykraczający poza jakikolwiek budżet 

Nie trzeba wymieniać wszystkich obecnych lamp, wystarczy nowe zakładać odpowiednio przygotowane i proces powoli wyhamuje. Z czasem psujące się lampy będą zastępowane tymi odpowiednimi. Niestety do tego wszystkiego potrzebna jest szeroka świadomość, że w ogóle problem istnieje. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2023 o 10:50, Matheo_89 napisał(a):

 

Tak to się prezentuje nocą z okna domu - widok wprost na południe. Tutaj już nie chodzi o jakieś DSy, tylko tak ustawione latarnie od południa praktycznie niszczą też widok planet, powodują mnóstwo odblasków itd.

 

 

Ja bym to od razu zgłosił do odpowiedniego urzędu (Miasta/Gminy) z prośbą o szybką interwencję. Takie oświetlenie może być uciążliwe bez względu na to, czy interesuje Cię astronomia, czy nie, więc bez większych tłumaczeń problem powinien zostać rozwiązany/zminimalizowany.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Matheo_89 napisał(a):

Nowo-montowane lampy powinny mieć stożkowe klosze i poziome ustawienie, a nie pod kątem (często wprost na okna mieszkańców). Takie świecenie prosto w okna to nie wiem czy by nie podpadło pod jakiś paragraf, czy coś w tym rodzaju? Ktoś się orientuje?

elewacja budynku z oknami nie może być oświetlona natężęniem większym niż 5lx. Jeżeli jest więcej - podchodzi to pod immisję. Nie dotyczy to tylko światłą z budowy, ale znalazłem tylko taki artykuł (odpowiedź)

https://pomiarywelektryce.pl/instalacje-elektryczne/swiatlo-z-budowy-nie-moze-byc-uciazliwe-dla-otoczenia-495.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2023 o 10:50, Matheo_89 napisał(a):

Tak to się prezentuje nocą z okna domu

 

11 minut temu, tex88 napisał(a):

 

Napisz do zarządcy drogi czyli wydziału drogownictwa dla właściwego urzędu (starostwo jeśli droga powiatowa, urząd gminy jeśli to droga gminna) z żądaniem usunięcia naruszenia ww podanego paragrafu Warunków Technicznych, oczywiście podaj podstawę prawną w piśmie.

Pomiar luksomierzem na pewno pomoże ale wg mnie nie jest konieczny, nie każdy obywatel powinien go posiadać.

 

ps. Jak napiszesz pismo możesz wysłać mi do korekty na PW, rzucę okiem czy jest prawidłowe.

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tex88 @Darek_B, czy te normy są wiążące? Tzn. czy jest obowiązek ich przestrzegania, czy to tylko dobra praktyka?

 

Jeśli to obowiązek, to mamy doskonałe narzędzie do zmuszenia tych co zarządzają źle zamontowanym oświetleniem, aby choć trochę je poprawili. Luksomierze w dłoń i do dzieła! ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Piotrek Guzik napisał(a):

@tex88 @Darek_B, czy te normy są wiążące? Tzn. czy jest obowiązek ich przestrzegania, czy to tylko dobra praktyka?

 

Jeśli to obowiązek, to mamy doskonałe narzędzie do zmuszenia tych co zarządzają źle zamontowanym oświetleniem, aby choć trochę je poprawili. Luksomierze w dłoń i do dzieła! ;).


image.png.4cf6509bb4179506d8770b2a2e73423f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tex88, a potrafisz tak prosto wytłumaczyć, co wynika z tego tekstu, który wkleiłeś? Jeśli zauważę, że gdzieś któraś z tych norm jest przekroczona i zgłoszę to zarządzającemu oświetleniem, to czy jest on zobowiązany coś z tym zrobić, czy to tylko jego dobra wola? Dookoła widzę mnóstwo miejsc, gdzie oświetlenie jest zdecydowanie źle zorganizowane, ale bez konkretów prawnych trudno cokolwiek wyegzekwować.

 

@Pestek94, ja na Twoim miejscu zadzwoniłbym jutro rano w sprawie tej lampy do odpowiedniego urzędu (miasta/gminy - celuj w referat inwestycji, gospodarki przestrzennej, lub coś w tym stylu) - jeśli pracują tam normalni ludzie, to powinni Ci pomóc, czyli albo zgłosić problem zarządcy (czyli pewnie którejś z firm energetycznych), lub przynajmniej podać Ci numer, pod który powinieneś w tej sprawie dzwonić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Piotrek Guzik napisał(a):

 

 

@Pestek94, ja na Twoim miejscu zadzwoniłbym jutro rano w sprawie tej lampy do odpowiedniego urzędu (miasta/gminy - celuj w referat inwestycji, gospodarki przestrzennej, lub coś w tym stylu) - jeśli pracują tam normalni ludzie, to powinni Ci pomóc, czyli albo zgłosić problem zarządcy (czyli pewnie którejś z firm energetycznych), lub przynajmniej podać Ci numer, pod który powinieneś w tej sprawie dzwonić.

Niestety nie pracują normalni ludzie.. Raczej zostaje bezpośrednie uderzenie do PGE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pestek94 napisał(a):

Raczej zostaje bezpośrednie uderzenie do PGE

Ale co mają z tym wspólnego? zarządcą i właścicielem lamp drogowych z reguły jest samorząd. PGE dostarcza energię a nie oświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Darek_B napisał(a):

Ale co mają z tym wspólnego? zarządcą i właścicielem lamp drogowych z reguły jest samorząd. PGE dostarcza energię a nie oświetlenie.

Ale rejon zajmuje się konserwacją.. A ugranie czegokolwiek przez urząd miasta jest.. co tu dużo mówić, nie realne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Darek_B napisał(a):

Ale co mają z tym wspólnego? zarządcą i właścicielem lamp drogowych z reguły jest samorząd. PGE dostarcza energię a nie oświetlenie.

Zazwyczaj dana gmina choć zdarzają się sporadyczne przypadki, że zakład energetyczny.

 

 

4 minuty temu, Pestek94 napisał(a):

Ale rejon zajmuje się konserwacją.. A ugranie czegokolwiek przez urząd miasta jest.. co tu dużo mówić, nie realne. 

 

Wątpię w to, że zakład energetyczny zajmuje się konserwacją, chyba, że jest właścicielem. Jeżeli nie jest to gmina zleca wykonanie usług firmie prywatnej lub zakładowi energetycznemu, jeśli posiada w swoim zakresie takie usługi. Więc jeśli cokolwiek chcesz osiągnąć, to dowiadujesz się kto jest właścicielem i to z nim starasz się dogadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Darek_B napisał(a):

Ale co mają z tym wspólnego? zarządcą i właścicielem lamp drogowych z reguły jest samorząd. PGE dostarcza energię a nie oświetlenie.

 

Ha, u mnie w urzędzie gminy mówią, że słupy i lampy należą do PGE i że urząd przekazuje moje zastrzeżenia, ale PGE nie widzi problemu i nie chce nic zmieniać :P. Przy czym moje zgłoszenia nie dotyczą lamp świecących na mój dom, ale rozsianych po całej gminie latarni, które nie są skierowane w dół ;). 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.