Skocz do zawartości

Apel o składanie skarg i wniosków do urzędów w sprawie Light pollution


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

W moim rodzinnym mieście latarnia będąca na przeciwko elewacji domu jest tak przechylona (konkretnie to jej końcówka, zagięcie słupa), że światło jebie centralnie w okna domu. To klasyczna sodówka. Czy nie dałoby się złożyć jakiejś skargi, żeby chociaż wymienili lampę na LEDa, którego kąt podczas montażu można ustawić dokładnie na poziomo? Niestety ta latarnia jebie właśnie od południa, prosto na balkon z widokiem na część nieba z planetami i nawet w tym mocno przeszkadza. Inny pomysł jaki mi przychodzi do głowy to załatwić po znajomości podnośnik, wykonstruować jakiś klosz stożkowy i na nielegalu założyć to tam na cwaniaka :P nie no żarcik, to byłoby ryzykowne, gdyby ten klosz kiedyś komuś spadł na głowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną lampę u siebie przed oknem (no może nie wali po oczach, ale jest jasno, ja jestem jedno piętro nad nią). Ostatnio okazało się, że drzwiczki do latarni (tam gdzie znajdują się bezpieczniki i podłączenie) są otwarte i można elegancko na początku sesji otworzyć drzwiczki, pstryknąć zwykłą eską (bezpiecznikiem) w dół i lampa gaśnie, potem tylko na koniec sesji - pstryk i lampa się włącza.

Staram się wyłączać lampę dopiero po północy, kiedy już nikt nie kręci się po osiedlu i nikomu to nie przeszkadza. 

Jeśli nie masz wścibskich sąsiadów możesz sprawdzić czy masz taką możliwość. Nawet jeśli będą drzwiczki i będą zamknięte to chyba klucze do takich latarni są standardowe i do ogarnięcia (klucz rurka o przekroju zaokrąglonego trójkąta).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Matheo_89 napisał(a):

Czy nie dałoby się złożyć jakiejś skargi, żeby chociaż wymienili lampę na LEDa, którego kąt podczas montażu można ustawić dokładnie na poziomo? Niestety ta latarnia jebie właśnie od południa, prosto na balkon...

 

Wiele rzeczy da się załatwić jak się porozmawia jak człowiek z człowiekiem. Wyjaśni, opisze sprawę etc.

Tylko warto nie pisać w co drugim zdaniu "jebie" bo mogą spuścić prośbę do kanalizacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Piotrek K. napisał(a):

IMG_20230908_225703.thumb.jpg.4f4bcf35c3325515e889ac7359f17956.jpg

Bogata parafia, że tak marnotrawi pieniądze parafian!!!

A wystarczyło skierować słabsze oświetlenie na wieżę, z nie nad wieżą i obiekt byłby, i oświetlony, i nie degradowałby nocnego środowiska nocnego!!!

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 30.09.2023 o 12:57, Piotrek K. napisał(a):

No to widzisz..., u Ciebie zgasili, a u mnie zaświecili ;)

IMG_20230908_225840.thumb.jpg.1eeec5bb348a91861a63eafc9d9dfdbb.jpg

IMG_20230908_225703.thumb.jpg.4f4bcf35c3325515e889ac7359f17956.jpg

 

To ma  odstraszać komety aby nie uderzyły w Ziemię :laughbounce2: .A tak naprawdę to  bez zasłoniętych ciemnych kotar to nie idzie spać w nocy przez  LP  . I nie ma co się dziwić ,że ludzie są nerwowi bo są notorycznie niewyspani i przez to pojawia się depresja i inne  choroby psychiczne  które nękają ludzi .:smokin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak trochę z innej beczki - miałem okazję pojeździć ostatnimi czasy po Francji, w tym też po nocach i przez wioski. No i nie dotarło do mnie tak od razu, że coś jest "nie tak", ale w końcu załapałem - tam w mniejszych miejscowościach w nocy po prostu jest ciemno. Zwyczajnie latarnie są powyłączane i tyle, i ludzie jakoś tam żyją, i nikt ich po nocach nie morduje najwyraźniej.

Duże miasta to wiadomo, świecą cały czas, a już Paryż i reszta aglomeracji to w ogóle, łunę widać z prawie stu kilometrów przy dobrych wiatrach :D - ale też ze 200km od Paryża są miejsca, gdzie niebo mają praktycznie jak w Bieszczadach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas też tak jest. Przynajmniej w mojej okolicy. 

Wracałem ostatnio z Poznania na północ.  23.30 jadąc przez wioskę zgasły światła na ulicach. Każda następna wies była już ciemna. W domach światło było:) Kolejne oświetlenie uliczne dopiero w mieście gdzie też można by to wyłączyć w cholerne. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bacHor napisał(a):

U nas też tak jest.

Ja bym raczej powiedział, że u nas tak bywa - i jak masz tak w swojej okolicy, to masz fajnie i Ci zazdroszczę :P, ale niestety są to raczej wyjątki niż reguła.

A we Francji najwyraźniej właśnie jest, bo wygląda na to, że Francuzi - jako jedni z pierwszych w Europie - kwestię zanieczyszczenia światłem uregulowali prawnie, bo uchwalili sobie stosowną ustawę na ten temat. I tam mają napisane różne ciekawe rzeczy: na przykład, że oświetlenie zewnętrzne związane z działalnością gospodarczą ma być wyłączane najpóźniej godzinę po zamknięciu danego przybytku (a nie, że, jak u nas, parking przed centrum handlowym świeci całą noc, choć nikogo tam nie ma), że oświetlenie ma nie być uciążliwe dla ludzi i przyrody (są konkretne normy emisji światła) i takie tam. I nawet mają wskazane miejsca o szczególnym znaczeniu dla astronomii, gdzie przepisy są jeszcze bardziej restrykcyjne.

 

Czyli, generalnie rzecz biorąc, można.

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam pod Warszawą, niby na wsi, ale prawdziwych rolników tutaj to może jest ze 3. No i muszę powiedzieć, że ludzie maja pierdziela na punkcie latarni. Co roku na zebraniu sołeckim jest twarda walko gdzie i komu takowe postawią. Główny argument, to że wtedy mnie kradną. Przez jakiś czas gasili lampy od 23ej do 5tej, to od razu zrobiły się wielkie lamenty. Potem było od północy do 4et, a teraz już nie gaszą. Generalnie większość mieszkańców dąży do tego, aby na każdej uliczce, dosłownie każdej, nawet takiej która prowadzi do jednego domu, stały latarnie. Ja przed swoim domem nie mam latarni i kiedyś, na takim zebraniu sołtysowa rzuciła propozycję, że mi postawią. Na mój sprzeciw i wyjaśnienie dlaczego nie chcę patrzyli na mnie jak na głupka. Jedyne o co można to to żeby prawidłowo montowali lampy, ale i tego nie jestem pewien. Na moje, bynajmniej u mnie, to przegrana sprawa. A wszystko dlatego, że to jest za darmo. Jak u nas coś dają za darmo, to każdy bierze, cokolwiek by to było.

  • Lubię 2
  • Zmieszany 1
  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, astrokarol napisał(a):

 

Polacy: I myk 24h ! :D

Francuzi mają - o ile dobrze rozumiem to, co wyszło z translatora - napisane, że światła trzeba wyłączać najpóźniej godzinę po wyjściu pracowników, więc firma może sobie świecić całodobowo, ale wtedy trzeba przynajmniej jednego pracownika przez całą dobę mieć w robocie i mu za to płacić.

Więc raczej jakieś nasze Januszexy by na coś takiego nie poszły :P A normalni by po ludzku przestrzegali takich przepisów i tyle.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2023 o 12:56, Matheo_89 napisał(a):

W moim przypadku mowa o tej lampie. Mój dom jest w drugą stronę, tam gdzie skierowana jest lampa

 

image.png.ac37c6d96731ddb4efaefc556f82e01b.png

 

 

Tak to się prezentuje nocą z okna domu - widok wprost na południe. Tutaj już nie chodzi o jakieś DSy, tylko tak ustawione latarnie od południa praktycznie niszczą też widok planet, powodują mnóstwo odblasków itd.

 

404105612_1120268616081879_2280682571087799969_n.thumb.jpg.e7ab50eacb36e708524e83d1d172b722.jpg

 

 

404045825_2634221940072365_3208320729191841172_n.thumb.jpg.4a6025b009932fad269f44217cc18e22.jpg

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.