Skocz do zawartości

M31


ziebol1

Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, _Spirit_ napisał:

Warto by zwrócić uwagę na kolor tła.

zbyt jasne i zbyt granatowe, co nie? Nosiłem się czy je wyczernić, ale jakoś... no nie wiem, stwierdziłem, że ma swój urok tak jak jest teraz. W ogóle ostatnio pokazałeś mi Siril i jestem zachwycony. Przestaję używać DSSa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, _Spirit_ napisał:

Suwak maksymalnie w lewo - największa czułość na sygnał w tle.

jak obrabiałem, to przy gradient extraction wychodziły mi jakieś dziwne efekty- halo wokół galaktyki. Teraz, jak dokładniej się pobawiłem suwakami rzeczywiście pomogło

 

2yQr2mAxW5Bz_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nic o zasadzie, ale oczywiście lepiej aby przesunięć było jak najwięcej, choć bez przesady. Ja w praktyce staram się robić nie mniej niż 10-15 na zdjęcie. I tak jeśli np. palę ccd 15 klatek po 10 minut to przesuwam co klatkę, ale jak robię cmosem 75 klatek po 2 minuty to dithering ustawiam co 5 klatek. @Lukasz83 jak pali 2000 klatek po kilka sekund to (chyba) dithering ustawia co 50-100.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ziebol1 napisał:

zbyt jasne i zbyt granatowe, co nie? Nosiłem się czy je wyczernić, ale jakoś... no nie wiem, stwierdziłem, że ma swój urok tak jak jest teraz. W ogóle ostatnio pokazałeś mi Siril i jestem zachwycony. Przestaję używać DSSa.

Przepraszam, ale zadam pytanie trochę poza tematem:

jest jakiś manual, tutorial jak zacząć w ogóle używanie Sirila?

Wczoraj zainstalowałem pierwszy raz i złapałem się za głowę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AdamK Z tydzień temu podszedłem do Sirila po raz dziesiąty z sukcesem. Najbardziej pomocne były dla mnie nagrania obsługi w 3 częściach: raz, dwa, trzy (bo nie oficjalna dokumentacja)

Moje wrażenia po użyciu tego programu:

-żre ogromne przestrzenie na dysku, choć tymczasowo

-przy zastosowaniu wskazówek jak na filmie, na zrobienie 1 stacka zszedł mi cały dzień, a i wyniki było często, hmm nieprzewidywalne. 

-znacznie wolniejszy niż DSS. No chyba, że utrzymanie wartości sigma w okolicy 0,5% można olać, to wtedy jest szybki.

-Nie ma żadnej różnicy w jakości, w porównaniu z tym, co wypluwa DSS, zresztą był przykład na forum.

 

Usunąłem i nie zamierzam już do niego wracać. Ale jeśli lubisz wyzwania, to próbuj :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AdamK napisał:

tutorial jak zacząć w ogóle używanie Sirila

Ten gość ma spoko tutoriale. Kilka jest po angielsku, niestety potem dużo po francusku, ale można wywnioskować o co chodzi.

 

https://www.youtube.com/channel/UCL6_FyoBsia3FlnfdSDA0CA

Edytowane przez ziebol1
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Grzędziel napisał:

Nie wiem nic o zasadzie, ale oczywiście lepiej aby przesunięć było jak najwięcej, choć bez przesady. Ja w praktyce staram się robić nie mniej niż 10-15 na zdjęcie. I tak jeśli np. palę ccd 15 klatek po 10 minut to przesuwam co klatkę, ale jak robię cmosem 75 klatek po 2 minuty to dithering ustawiam co 5 klatek. @Lukasz83 jak pali 2000 klatek po kilka sekund to (chyba) dithering ustawia co 50-100.

Robię ręczny dithering - totalnie losowo. Czasem co 200, a czasem co 500 klatek. Kilka razy w trackie sesji. Już 2-3 razy pomagają. Jak zrobi się taki dither kilka razy to w zupełności styknie. 

 

5 godzin temu, count.neverest napisał:

@AdamK Z tydzień temu podszedłem do Sirila po raz dziesiąty z sukcesem. Najbardziej pomocne były dla mnie nagrania obsługi w 3 częściach: raz, dwa, trzy (bo nie oficjalna dokumentacja)

Moje wrażenia po użyciu tego programu:

-żre ogromne przestrzenie na dysku, choć tymczasowo

-przy zastosowaniu wskazówek jak na filmie, na zrobienie 1 stacka zszedł mi cały dzień, a i wyniki było często, hmm nieprzewidywalne. 

-znacznie wolniejszy niż DSS. No chyba, że utrzymanie wartości sigma w okolicy 0,5% można olać, to wtedy jest szybki.

-Nie ma żadnej różnicy w jakości, w porównaniu z tym, co wypluwa DSS, zresztą był przykład na forum.

 

Usunąłem i nie zamierzam już do niego wracać. Ale jeśli lubisz wyzwania, to próbuj :)

 

Hmmm, dziwne jest to co piszesz,

Ja na przykład stackuję w SiriLu 6000 (rozdzielczość 6MPix) klatek w 1,5h, no w porywach 2h - na "fabrycznych" ustawieniach winsorized sigma-clipping

Czasem wrzucam też stackowanie przez sumę które zajmuje 2-3 minuty a daje pogląd jak może wyglądać finalny stack.

Jakbym wrzucił 6000 klatek do DSSa to bym prędzej zmarł niż doczekał się stacka.

 

Co do miejsca - to SiriL tworzy sobie pliki "temp", i zapisuje pośrednie wyniki obróbki. Podobnie jak stary poczciwy Iris.

Wystarczy poczyścić je po całym stackowaniu i już. 

To jest o tyle pomocne, że można zawsze wrócić do poprzedniego kroku i zestackować jeszcze raz z innymi parametrami.

 

Pomiędzy dobrze zrobionym stackiem z SiriLa a stackiem z DSS jest gigantyczna przepaść. We wszystkim - w szumie, w rozpiętości tonalnej, w ilości detalu w cieniach. Oczywiście na plus SiriLa (mam gdzieś przykład - jak znajdę to wrzucę)

Ja już nie chcę na oczy oglądać DSSa po tym jak opanowałem SiriLa.

Porónywalne, dobre stacki robi też Pix i AutoStakkert

Maxim i DSS, słabo...

 

Przynajmniej jeśli chodzi o astrofoto czarno-białymi CMOSami na krótkich czasach

Ale zakładam, że astrofoto długoczasowe stackuje się tak samo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lukasz83 Czy możesz nagrać krótki tutorial, gdzie stackujesz lighty i klatki kalibracyjne, tak od a do z, razem z generowaniem masterow? Oczywiście na minimalnej ilości plików, żeby poszło jak najszybciej, a efekt końcowy niewazny. Na pewno każdy, kto napotkał na ścianę, mógłby skorzystać. No ja już nie mam sił na tego Sirila :(

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, count.neverest napisał:

@Lukasz83 Czy możesz nagrać krótki tutorial, gdzie stackujesz lighty i klatki kalibracyjne, tak od a do z, razem z generowaniem masterow? Oczywiście na minimalnej ilości plików, żeby poszło jak najszybciej, a efekt końcowy niewazny. Na pewno każdy, kto napotkał na ścianę, mógłby skorzystać. No ja już nie mam sił na tego Sirila :(

Miałem takowy popełnić już dawno temu.... 

Ale proza życia skutecznie to utrudniła.

Może we wrześniu się uda.

A jak nie to Ci na zlocie pokażę o co kaman :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.