Skocz do zawartości

Tajemnicza IC 342


Nedved

Rekomendowane odpowiedzi

W nocy 23/24 celowałem w M33 (pierwszy raz stosując guiding!), niestety z powody niezaimplementowania ditheringu 6 godzi materiału nadaje się raczej do kosza. Wyciągnąłem wnioski, doszkoliłem się, dodałem nowe ustawienia do APT i z niemałym stresem oczekiwałem na wieczór. Jako, że nie lubię celować dwie noce z rzędu w ten sam obiekt to tym razem wybrałem galaktykę IC 342. Jak się okazało dithering zadziałał i dziś mogłem cieszyć się miłą zabawą materiałem. Miłą, ale niełatwą ;)

 

Parę słów o obiekcie i obróbce:

Za wikipedia: "Galaktyka IC 342 znajduje się zaledwie 10,5° od płaszczyzny dysku Drogi Mlecznej. Takie położenie tej galaktyki sprawia, że jej światło jest silnie przesłonięte przez gwiazdy, gaz oraz obłoki pyłowe należące do naszej Galaktyki." W związku z tym obróbka bywa kłopotliwa i można przeprowadzić ją na dwa sposoby tzn. obrabiamy całość tak by oddać kolor przysłoniętej galaktyki albo tak aby oddać jej naturalną kolorystkę. Ja połączyłem te podejścia obrabiając materiał na dwa sposoby by finalnie połączyć obie składowe. Pierwszy stack skalibrowałem eXcalibratorem wedle danych z http://nova.astrometry.net drugi bazując na danych z http://bf-astro.com/ic342extinction.htm .

 

75 x 300s + 50 x flat (dorzuciłem też darki i biasy, ale chyba niepotrzebnie skoro był zastosowany dithering?);

Obróbka: DSS, PS

Sprzęt: Canon EOS 600D (moded), SW ED80 na HEQ5 (belt moded)

 

Bardzo proszę o komentarze :) Daje to kopa do działania i pomaga w pozbywaniu się błędów.

IC 342 final.jpg

Edytowane przez Mateusz_D
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mateusz_D napisał:

dorzuciłem też darki i biasy, ale chyba niepotrzebnie skoro był zastosowany dithering?

Właśnie zamierzam przestudiować workflow, np Sirila, bo w nim biasem kalibruje się darki i flaty. Wg mojego materiału z chłodzonej kamery widzę, że mogę zrezygnować z darków, kiedy stosuję dithering. Biasy muszą zawsze być. Darków dla typowego setu (-10C i unity gain) mam ok 300 i z nich master darka. Flatów i biasów robię po 1024.

 

Fotka fajnie wyszła i jest czym się cieszyć. LD 2 gwiazdy mają wyraźne, nieosiowe halo, z czego to wynika?

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, count.neverest napisał:

LD 2 gwiazdy mają wyraźne, nieosiowe halo, z czego to wynika?

Nie mam pojęcia z czego to wynika. Za mały staż w tym fachu plus z ED80 i osprzętem byłem w akcji dopiero 3 raz więc trudno mi powiedzieć. Przydałby się ktoś kto już z czymś takim się spotkał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, dobre zdjęcie ale popełniłeś jeden błąd - niepotrzebnie wyrównałeś tło. Sam podajesz w opisie " jej światło jest silnie przesłonięte przez gwiazdy, gaz oraz obłoki pyłowe należące do naszej Galaktyki. " i te obłoki precyzyjnie wyciąłeś.

Zerknij na moją interpretację tego obszaru, właśnie te obłoki starałem się pokazać

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Mateusz, dobre zdjęcie ale popełniłeś jeden błąd - niepotrzebnie wyrównałeś tło. Sam podajesz w opisie " jej światło jest silnie przesłonięte przez gwiazdy, gaz oraz obłoki pyłowe należące do naszej Galaktyki. " i te obłoki precyzyjnie wyciąłeś.

Zerknij na moją interpretację tego obszaru, właśnie te obłoki starałem się pokazać

 

Jak tylko jeden to i tak super ;-) A tak poważnie, przyznam, że o pyłach nie pomyślałem, ale tak czy inaczej wyrównanie tła było musem. Niestety w miejscowości gdzie robię zdjęcia kilka tygodni temu pomontowano oświetlenie uliczne i przez to zdjęcia celowane w północ/wschód mają straszną łunę od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2019 o 19:37, wessel napisał:

No to gradient tylko. Twoja galaktyka wygląda jak wycięta z obłoku pyłowego  razem z jego fragmentami.

Poprawiłem to na co zwróciłeś uwagę @wessel. Dodatkowo idąc za radą @Tayson wrzuconej na sąsiednim forum zmniejszyłem przepalenie środków na największych gwiazdach. Dajcie znać co myślicie teraz ;)1741199467_IC342final2completej.thumb.jpg.2fe7f9186b14bdcb1c43430091a27e29.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, _Spirit_ napisał:

Gwiazdki na pewno lepsze, lepszy sygnał w ramionach galaktyki, ładniej ją pokazałeś ale coś tu się jeszcze brzydko odcina na pograniczu. Robisz sztucznego flata w FitsWorku?

Całość obróbki tylko PS. Zaznaczysz w którym miejscu to odcięcie? Bo tym razem trzymałem łapy z daleka od galatyki przy wszelkich manipulacjach :p Dzięki za komentarz.

Edytowane przez Mateusz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wrzucam wersję finalną. Pozbyłem się tego odcięcia, nieco odszumiłem (ale tak ciut), pozbyłem się zielonych paprochów stosując HLVG. Dzięki wszystkim za komentarze - widzę znaczną poprawę między pierwsza a ostateczną wersją.

 

IC-342-final-3-jpg.thumb.jpg.43c8f16fe04b57b1d22fa25c8984f0ed.jpg

 

 

 

Edytowane przez Mateusz_D
podmieniłem plik na zapisany "for web"
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.