Skocz do zawartości
  • 0

Pierwsze kroki w astrofotografii.


Zaurak

Pytanie

Witam. Mam zapytanie dotyczące astrofotografii. Wiem że temat był już wiele razy poruszany jednak chciałbym pozyskać dodatkowe informacje.

Od ponad 5 lat interesuje się astronomią, zaledwie parę miesięcy temu udało mi się zakupić 8' dobsona widoki są obłędne. Jednak w ostatnim czasie zainteresowała mnie astrofotografia. Próbowałem robić zdjęcia starym aparatem kompaktowym jednak zdjęcia były katastrofalnej jakości. I w tym momencie mam 3 zapytania.

- jaki aparat/kamerkę astronomiczną wybrać na początek do fotografii za pomocą 8' dobsona (bez napędu) w budżecie do 2 tyś zł 

- jaki montaż/ sprzęt brać pod uwagę podczas późniejszych inwestycji

- jaką wiedzę posiadać by fotografować przez teleskop  

Jeżeli chodzi o warunki to mieszkam na wsi więc problemów z nadmiernym oświetleniem nie mam i ewentualny sprzęt nie musi być zbyt ergonomiczny.

Z góry dziękuje za odpowiedzi. I życzę jak najwięcej pogodnego nieba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
10 godzin temu, Zaurak napisał:

- jaki aparat/kamerkę astronomiczną wybrać na początek do fotografii za pomocą 8' dobsona (bez napędu) w budżecie do 2 tyś zł 

Obiekty do fotografowania dobsonem ograniczają się do filmowania planet, Księżyca i Słońca (W ŻADNYM WYPADKU NIE KIERUJ TELESKOPU NA SŁOŃCE BEZ ODPOWIEDNIEGO FILTRA!!!)

Do kupienia jest tutaj lustrzanka, najlepiej modyfikowana (tak z lekka przyszłościowo) - ale jednak najsłabszym ogniwem do astrofotografii jest dobson.

 

10 godzin temu, Zaurak napisał:

- jaki montaż/ sprzęt brać pod uwagę podczas późniejszych inwestycji

To zależy czym chcesz robić zdjęcia i jakim dysponujesz budżetem.

 

10 godzin temu, Zaurak napisał:

- jaką wiedzę posiadać by fotografować przez teleskop  

Ochh człowieku :-))))

Zacznij od przeczytania cyklu "OD Laika do astrofotografika", znajdziesz go tutaj:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Synta 8 to fantastyczny sprzęt , ale nie do astrofotografii . Od biedy można poawikować kamerkami planety , pstryknąć Księżyc , ale inwestycje mające doprowadzić do długoczasowej astrofotografii moim zdaniem są nieopłacalne . Jeżeli masz budżet 2 tyś złotych to można rozważyć inne rozwiązanie  np sw adventurer , używana lustrzanka , obiektyw stałoogniskowy ok 50mm . 

Edytowane przez Maro21
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

13 godzin temu, Zaurak napisał:

Witam. Mam zapytanie dotyczące astrofotografii. Wiem że temat był już wiele razy poruszany jednak chciałbym pozyskać dodatkowe informacje.

Od ponad 5 lat interesuje się astronomią, zaledwie parę miesięcy temu udało mi się zakupić 8' dobsona widoki są obłędne. Jednak w ostatnim czasie zainteresowała mnie astrofotografia. Próbowałem robić zdjęcia starym aparatem kompaktowym jednak zdjęcia były katastrofalnej jakości. I w tym momencie mam 3 zapytania.

- jaki aparat/kamerkę astronomiczną wybrać na początek do fotografii za pomocą 8' dobsona (bez napędu) w budżecie do 2 tyś zł 

- jaki montaż/ sprzęt brać pod uwagę podczas późniejszych inwestycji

- jaką wiedzę posiadać by fotografować przez teleskop  

Jeżeli chodzi o warunki to mieszkam na wsi więc problemów z nadmiernym oświetleniem nie mam i ewentualny sprzęt nie musi być zbyt ergonomiczny.

Z góry dziękuje za odpowiedzi. I życzę jak najwięcej pogodnego nieba. 

Obawiam się że Donson to raczej ograniczy się się do Księżyca. Najlepiej by było jakbyś miał montaż paralaktyczny z napędem. Ja zacząłem od EQ3-2. Inwestowałem w niego trochę.. a to lunetka biegunowa, a to napęd 1 osi, a to metalowy statyw pod ten montaż, a to podświetlenie lunetki, zrobiłem kilka zdjęć DSO.... I skończyło się na tym że wydałem na te akcesoria pieniądze a i tak kupiłem inny montaż o lepszej nośności bo eq3-2 to nawet nie minimum co się powinno mieć. 


Jeżeli chcesz zostać przy swoim teleskopie i nie chcesz zmieniać montażu to chyba musisz poszperać i poszukać GOTO do dobsona 8. Ale nie wiem jak to się sprawdza i czy da radę robić dłuższe ekspozycje. Każdy ci poleci dobry montaż paralaktyczny. Nie wiem jak ze środkami u ciebie ale ja chyba bym dobsona zostawił na wizual a do astrofoto kupił drugi teleskop (nie koniecznie tak duży jak 8'). 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, wismat napisał:

Jeżeli chcesz zostać przy swoim teleskopie i nie chcesz zmieniać montażu to chyba musisz poszperać i poszukać GOTO do dobsona 8. Ale nie wiem jak to się sprawdza i czy da radę robić dłuższe ekspozycje. Każdy ci poleci dobry montaż paralaktyczny.

Poleci montaż paralaktyczny bo tylko taki umożliwia długie naświetlanie obiektu bez ROTACJI POLA. Montaż dobsona jest montażem azymutalnym i nawet jeśli ma system goto i prowadzenie to powstaje rotacja pola - czyli nic innego jak obkręcanie się kadru. GoTo służy tylko i wyłącznie do znalezienia obiektu i utrzymywaniu go w kadrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, wismat napisał:

 

Obawiam się że Donson to raczej ograniczy się się do Księżyca. Najlepiej by było jakbyś miał montaż paralaktyczny z napędem. Ja zacząłem od EQ3-2. Inwestowałem w niego trochę.. a to lunetka biegunowa, a to napęd 1 osi, a to metalowy statyw pod ten montaż, a to podświetlenie lunetki, zrobiłem kilka zdjęć DSO.... I skończyło się na tym że wydałem na te akcesoria pieniądze a i tak kupiłem inny montaż o lepszej nośności bo eq3-2 to nawet nie minimum co się powinno mieć. 


Czyli jeżeli miałbym w planach zakup teleskopu to wybrać https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750?from=listing i dokupić do niego napęd czy zbierać na coś większego z napędem w zestawie https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-2001-eq5-go-to-z-wyciagiem-crayforda-200-1000?from=listing ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Zaurak napisał:

 

Najlepiej jakbyś połączył oba linki i zakupił tube z pierwszego linku ale na montażu z linku 2. Bo producenci wychodzą z założenie że ludzie raczej kupują teleskopy żeby popatrzeć w gwiazdy a nie pod astrofoto bo takie zestawy byłyby mniej opłacalne w sprzedaży. Każdy "gotowiec" w sklepie jest praktycznie pod wizuala. 
Nie wiem czy po prostu nie powinieneś odwiedzać tutejszej giełdy i czekać aż ktoś swój zestaw do robienia zdjęć będzie sprzedawał. Będziesz miał pewność że to działa i się nadaje. No i pewnie będziesz miał to dużo taniej niż w sklepie. Z tym że musisz wiedzieć że teleskop i montaż to jedno, a druga strona medalu to umiejętne robienie zdjęć, ich obróbka, składnie etc. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Pav1007 napisał:

Obiekty do fotografowania dobsonem ograniczają się do filmowania planet, Księżyca i Słońca (W ŻADNYM WYPADKU NIE KIERUJ TELESKOPU NA SŁOŃCE BEZ ODPOWIEDNIEGO FILTRA!!!)

Do kupienia jest tutaj lustrzanka, najlepiej modyfikowana (tak z lekka przyszłościowo) - ale jednak najsłabszym ogniwem do astrofotografii jest dobson.

 

Dzięki za opinie.  Po wysłuchaniu rad bardziej doświadczonych osób, doszłem do wniosku że na razie zakupie lustrzankę z obiektywem o średniej ogniskowej popróbuje ze zdjęciami w szerokim planie i t-ringa do dobsona i popróbuje z planetami i księżycem. A może za 2-3 lata po uzbieraniu odpowiedniej sumy oraz nabraniu doświadczenia spróbuję z jakąś tubą optyczną i montażem. I tu moja ostatnia zapytanie, iż jestem na grupie od niedawna czy toczyły się na forum dyskusję na temat aparatów do astrofotografii w jakiś cenach w moim przedziale. Jeszcze raz dziękuje za opinię i życzę szczęśliwego nowego roku i jak najwięcej pogodnych nocy w 2020 roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.