Skocz do zawartości

Krótka relacja z obserwacji.


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

W lornecie DO 20x80 pod wiejskim niebem udało się wyhaczyć pięknie w M31 dwa pasy pyłowe, natomiast w TS 15x70 Marine na tej samej miejscówce jeden ładnie widoczny na wprost a drugi wychodził zerkaniem, aczkolwiek momentami i na wprost. Pozdrawiam!!!

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Hagen napisał:

W lornecie DO 20x80 pod wiejskim niebem udało się wyhaczyć pięknie w M31 dwa pasy pyłowe, natomiast w TS 15x70 Marine na tej samej miejscówce jeden ładnie widoczny na wprost a drugi wychodził zerkaniem, aczkolwiek momentami i na wprost. Pozdrawiam!!!

Znaczy się, że ja muszę potrenować. następnym razem się przyjrzę bo ja Andromedę raczej tak tak przeskakuje, ale damy radę.

Galaktyka trójkąta juz trudniejsza, a widziałem ją dużo razy i większy szczegół złapałem. 

Może i te powiększenie ponieważ używam głównie es 14mm, mam 25mm ale to kit nie jest zły ale pole... 

Ale też ja nie doświadczony.

Damy radę :)

Edytowane przez Dasionek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hagen napisał:

Tak, masz rację, trzeba na tym obiekcie zatrzymać się na trochę dłużej i nie za duże powiększenie. Najładniej to M31 widziałem jak pamiętam, w lornecie 20x80. 

Dzisiaj ma być pogoda więc jak zdążę to sobie pozwolę zobaczyć :)

Już widzę są gwiazdy, ale czasu będzie mało. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Dasionek napisał:

U mnie lato to tak wypadło że może z 3razy wyskoczyłem na planety 

A masz na myśli brak czasu czy pogody?

Mnie trochę przeszkodziło brak akcesoriów ale i tak było świetnie. Te pierwsze obserwacje są najlepsze. 

Za parę lat wystawisz Taurusa 400, otworzysz walizeczkę z Ethosami i powspominasz jak to było na początku. 

"... Kitowy Plossl... Ach to były czasy..." 

:hysterical:

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

A masz na myśli brak czasu czy pogody?

Mnie trochę przeszkodziło brak akcesoriów ale i tak było świetnie. Te pierwsze obserwacje są najlepsze. 

Za parę lat wystawisz Taurusa 400, otworzysz walizeczkę z Ethosami i powspominasz jak to było na początku. 

"... Kitowy Plossl... Ach to były czasy..." 

:hysterical:

 

Dobrze by było mordeczko. 

A z latem brak czasu dużo zajęć miałem, a ciemno robiło się puzno więc wiesz. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Dasionek napisał:

Pozazdrościć ciemnego nieba! Do Andromedy pewnie jednak zabrakło przejrzystości i potrzebny też koniecznie długi okular 2 cale.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

Pozazdrościć ciemnego nieba! Do Andromedy pewnie jednak zabrakło przejrzystości i potrzebny też koniecznie długi okular 2 cale.

Wiem że okular bo to prosty obiekt niby. 

Ale przyjdzie pora niebo nie narzekam jak patrzę na resztę polski to jeszcze mam kozaka, a np nie chciał bym mieszkać w wawie. 

Szczęśliwego nowego roku :)

 

Edytowane przez Dasionek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc dzisiaj dopisała pogoda więc od 22 postanowiłem zacząć obserwację, a skończyłem o 1:00 z powodu braku czucia w rękach i nogach .

Relacji pisać mi się nie chce więc pozwolę sobie podać wszystkie obiekty

8" Dobson , okular głównie Explore Scientifics 14mm 82 degree i sporadycznie sw wa 66 9mm.

Obiekty :

Messier : 1,36,37,38,42,44,45,51,63,65,66,95,96,97,101,103,105,108,109

NGC : 457,663,869,2024,2261,2264,2372,2392,2415,2419,3185,3190,3193,3367,3371,3373,3377,3596,3628,3733,3738,3756

Układy podwójne : Iota Boo , Kappa Boo ,Alpha 2 CVN

Myślę, że jak na takiego amatora jak ja nie jest źle,

z tego jakieś dziesięć obiektów pierwszy raz widziałem .


 

Edytowane przez Dasionek
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dzisiaj zaóważyłem, że nowy rekord pobity w odległości obiektu.

Galaktyka w Bliźniętach ngc 2415 nieopodal Castora.

Jest to najciemniejszy obiekt, jaki udało mi się zaobserwować oraz najbardziej odległy 190mln lat świetlnych.

Poprzednia pozycja to było NGC 3596 w Lwie odległe o 90mly.

Które zostało również zastąpione w tej samej konstelacji przez ngc 3367 -150mly.

Szkoda, że lew o północy był jeszcze nisko, bo te Gwiazdozbiory, które były już wysoko na niebie dopiero pokazały pazur np. M1 czy M42 miałem tam nie zaglądać, ale musiałem i zarazem poczułem się jak bym pierwszy raz widział kraba akurat znalazł się w najciemniejszym miejscu na niebie idealnie widoczna mgławica odcięta od tła dobrze widoczna nawet w 9 mm po 6 nie chciało mi się iść. Normalnie jak z filtrem.

A jak myślicie, czy amatorskim teleskopem w dobrych warunkach można zobaczyć galaktyki karłowate satelickie?

Np. lew 1,2?

 

Ogólnie pomimo, że zamarzłem nie miałem zamiaru przestać oglądać. 

Dopiero jak straciłem czucie w rękach postanowiłem, że starczy, ale jestem mega zadowolony z wczorajszego dnia. 

 

Pozdrawiam :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Dasionek napisał:

A jak myślicie, czy amatorskim teleskopem w dobrych warunkach można zobaczyć galaktyki karłowate satelickie?

Tak, i to nie jedną. 

 

23 minuty temu, Dasionek napisał:

Np. lew 1,2?

Tak, choć są to trudne obiekty. Mi jeszcze się nie udało a już trochę obiektów na niebie widziałem. 

 

Nad ranem możesz poszukać 3C 273. Kwazar, odległy o około 2,5 mld lat świetlnych od Nas. Są też inne dostępne takie obiekty wziualanie ale na początek spróbuj tego. 

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Widzę że masz M51 zaliczone. 

A pomost był?   :D

M51 już dawno zaliczyłem powiem Ci tak z tym pomostem w 14mm widać było ładnie obie galaktyki jadne, ale to żaden wyczyn. 

W 9mm po 10minutach zerkaniem momentami widziałem pomost, ale nie kompletny nie potrafię powiedzieć czy sięgał czy nie brakowało troszkę. 

Ale drugi raz w życiu tak widziałem m51. 

Dałem jej czasu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, astrokarol napisał:

Tak, i to nie jedną. 

 

Tak, choć są to trudne obiekty. Mi jeszcze się nie udało a już trochę obiektów na niebie widziałem. 

 

Nad ranem możesz poszukać 3C 273. Kwazar, odległy o około 2,5 mld lat świetlnych od Nas. Są też inne dostępne takie obiekty wziualanie ale na początek spróbuj tego. 

Wiem ten kwazar to moje marzenie czekam aż panna będzie wyżej. 

Wczoraj próbowałem lew1, ale za wcześniej było dziękuję za odpowiedź. 

Przyjdzie pora pod koniec stycznia. 

 

Wg widzę na profilu że masz ładny sprzęcik 14" :help:

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.