Skocz do zawartości

ZWO OAG a ostrość.


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

  • 11 miesięcy temu...

Hej,
 

Chciałem wrócić do tematu bo wczoraj zauważyłem u siebie podobny problem podczas testu nowego setupu. Sprawa dotyczy QHY. Zerknij okiem @Selmak na zrzut z sharpcapa poniżej. Czy na początku miałeś podobny problem z ostrością? Starałem się celować w księżyc i wyszło jak RTG czaszki Homera Sipsona.
IMG-5012.thumb.jpg.d9c12bbf7e7616ed8780ef823f8cedc7.jpg


W pewnym momencie odkręciłem koło z filtrami wraz z kamerą żeby była dziura wylotowa. Został OAG i regulowałem wysokość pryzmatu nóżką, bo myślałem że może to ma związek z brakiem ostrości. Przeczytałem teraz post @MateuszW i wiem już że to do łapania kadru. Im nóżka była niżej tym obraz był jaśniejszy tzn że łapałem ten ksiezyc ale dalej nic nie widziałem w scharpcapie. Z tym że zauważyłem na każdym zdjęciu czarny cień na górze. Czy to może być kwestia tej nóżki od oagu? Starałem się nie dawać jej w obręb matrycy kamery głównej. Czy to o zgrozo, pole mam tak nie równe???
699600317_Beztytuu.png.b02877a215c034f11bf9f1a184a7141f.png

 

Mój zestaw wygląda następująco. Musiałem dać między tubą a flattenerem extender 30mm ponieważ kamera główna nie łapała ostrości. Myślałem że jak załatwię sprawę ze złączką to i oag będzie już w zakresie ostrości. Kamera główna jest bo Księżyc wychodził ok i gwiazdy z resztą też. Tylko ten oag....

IMG-5011.thumb.jpg.63d217ea29979f29ba289d1a7391c7ab.jpg

 

Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz... Wczoraj dobierając odpowiednią odległość od flattenera zauważyłem że na L wydaje się jakby matryca była nieco za blisko (efekt nadprzestrzeni w sokole milenium), a jak przełączyłem na Ha to zdjęcie dawało obraz jakby była za daleko (gwiazdy miały tendencje do ruchu zegarowego)...  o co tu może chodzić?
 

Z tą ostrością w OAGU z tego co widziałem Selmak poradził sobie przysuwając oag do koła. Czyli wychodzi na to że "odsunął" swoją asi120 od tuby. A czy nie wyszło by na to samo jakby lekko wysunął kamerkę z oagu? Nie wiem jak to teraz rozwiązać bo u mnie np odsuwanie kamerki nic nie dawało. Na sucho wyliczenia miałem ok i jeżeli chodzi o odległość obu matryc i odnośnie ostrości i odnośnie odległości od flattenera, ale nie zadziałało. Próbowałem z innym kablem usb i dzieje się to samo. Wcześniej próbowałem bez tego przedłużenia 30mm i też był problem. Z resztą chyba jak po dodaniu przedłużenia 30mm kamerka główna zaczęła łapać ostrość to jest to dobry ruch i dla oagu. Ale coś nie pykło :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarne od gory to pewnie pryzmat oaga wlazi w tor optyczny. Podnies go troche.

Co do ostrosci to wyciagiem ustaw ostrosc w oagu, potem w glownej kamerze. Roznica odleglosci to brakujacy dystans.

 

Zlaczki przed oagiem sa odpwiedniej wielkości,  aby nie ograniczac stozka światła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Tayson napisał:

Czarne od gory to pewnie pryzmat oaga wlazi w tor optyczny. Podnies go troche.

Co do ostrosci to wyciagiem ustaw ostrosc w oagu, potem w glownej kamerze. Roznica odleglosci to brakujacy dystans.

 

Zlaczki przed oagiem sa odpwiedniej wielkości,  aby nie ograniczac stozka światła? 


Wszystko brałem pod OAG M (teraz nie pamiętam ale tam chyba M54 było) i raczej jest ok. Tylko ta noga z pryzmatem może być za nisko w takim razie, tak jak mówisz.
Ok, czyli... 1. Łapie ostrość na oag (czyli coś co mi do tej pory nie wyszło :D ), 2 sprawdzam jak to ma się do ostrości na głównej kamerce, 3. różnica będzie do dołożenia w złączach między oagiem a kołem filtrowym. I to będzie na sztywno.
Reszta rzeczy robię już tylko miedzy flattenerem a oagiem (weryfikowanie odległości flattenera).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wismat napisał:


Wszystko brałem pod OAG M (teraz nie pamiętam ale tam chyba M54 było) i raczej jest ok. Tylko ta noga z pryzmatem może być za nisko w takim razie, tak jak mówisz.
Ok, czyli... 1. Łapie ostrość na oag (czyli coś co mi do tej pory nie wyszło :D ), 2 sprawdzam jak to ma się do ostrości na głównej kamerce, 3. różnica będzie do dołożenia w złączach między oagiem a kołem filtrowym. I to będzie na sztywno.
Reszta rzeczy robię już tylko miedzy flattenerem a oagiem (weryfikowanie odległości flattenera).

Tak to jest pryzmat, jest za blisko nawet jeśli sam nie wchodzi w wiązkę światła to zakłóca ją. Każdy oag tak się zachowuje.

Co do ostrości to ja musiałem kamerę główną odsuwać o 4.5 mm od pryzmatu by się ostrość zgrała.

Z obecnego Oaga jestem bardzo zadowolony, o dziwno gwiazdy w nim mam prawie że okrągłe a kamera ma piksel 2.9, dużo zależy od jakości przyklejenia pryzmatu.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej ustaw ostrość za dnia na odległym obiekcie.

Słupie z napięciem lub drzewie.

Powinno być łatwo bo masz kamerę i oag od tej samej firmy a co za tym idzie backfocus kamery masz akurat pod ten oag.

Potem już tylko w nocy na gwieździe korekta milimetr w jedną lub w drugą i jest dobrze.

Edytowane przez Selmak
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.