Skocz do zawartości

Classical Cassegrain 8''


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Było już tutaj coś na temat tego tajwańczyka jakiś czas temu ale jeszcze bez konkretów, raczej dywagacje teoretyczne. Sprzęt jest na rynku od niepełna roku więc może ktoś z Was coś przez niego widział ? Na zachodnich forach piszą że jest dobry, donoszą o zwycięskich planetarnych potyczkach z SCT a nawet Makiem SW 180. Na astrobinie próżno jeszcze szukać fotek planet. Ciekaw jestem czy taki sprzęt określony gdzies przez kogoś jako "ekonomiczny mewlon" może konkurować z 2cm mniejszym prawdziwym mewlonem 180  (gdzieś niedawno czytałem opinię o tym iż Mewlon nie przeskakuje zbytnio maka SW180) .  Na zdjęciach ma nieźle wyglądający wyciąg który może być lepszym rozwiązaniem niż ruchome lustro w SCT i Mewlonach. No i ta zabójcza cena 2.8 tys..... Aktualnie naliczyłem już 6 firm które wprowadzają ten teleskop na rynek pod swoim logo : GSO (chyba jako pierwsza), Omegon, Orion, ES, TS, AT....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misza napisał:

Było już tutaj coś na temat tego tajwańczyka jakiś czas temu ale jeszcze bez konkretów, raczej dywagacje teoretyczne. Sprzęt jest na rynku od niepełna roku więc może ktoś z Was coś przez niego widział ? Na zachodnich forach piszą że jest dobry, donoszą o zwycięskich planetarnych potyczkach z SCT a nawet Makiem SW 180. Na astrobinie próżno jeszcze szukać fotek planet. Ciekaw jestem czy taki sprzęt określony gdzies przez kogoś jako "ekonomiczny mewlon" może konkurować z 2cm mniejszym prawdziwym mewlonem 180  (gdzieś niedawno czytałem opinię o tym iż Mewlon nie przeskakuje zbytnio maka SW180) .  Na zdjęciach ma nieźle wyglądający wyciąg który może być lepszym rozwiązaniem niż ruchome lustro w SCT i Mewlonach. No i ta zabójcza cena 2.8 tys..... Aktualnie naliczyłem już 6 firm które wprowadzają ten teleskop na rynek pod swoim logo : GSO (chyba jako pierwsza), Omegon, Orion, ES, TS, AT....

Wyprzedane... Ja kupiłem w grudniu ale sprzęt nie zaliczył jeszcze pierwszego światła.

 

Teoretycznie jest to teleskop z zupełnie innej ligi.

 

Klasyczny SCT to sferyczne lustro główne i wtórne oraz płyta korekcyjna. Koma jak w newtonie f/5. Duża krzywizna pola. Dedykowane do obserwacji wizualnych.

Mewlon 180 to elipsoidalne lustro główne oraz sferyczne wtórne. Koma jak w newtonie f/4 - f/5. Planetarny spotter ale pod warunkiem utrzymania obiektu w centrum pola widzenia.

Mak 180 wypada lepiej od w/w ale tez ma komę  ( na poziomie newtona f/7 tyle, że przeciwnego znaku) ale ma najmniejszą światłosiłę...

Klasyczny CC ma komę jak newton o tej samej światłosile czyli w przypadku GSO CC  f/12. Daje to punktowe obrazy w krążku o średnicy ponad 2cm. Dodatkowo dzięki stosunkowo niewielkiej światłosile lustra głównego (f/3) teleskop ma relatywnie niska krzywiznę pola. Omegon twierdzi, że obydwa lustra sa hiperboloidalne. Jeśli rzeczywiście tak jest to mamy system całkowicie wolny od komy.

Edytowane przez Bocian
styl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, zbignieww napisał:

Niedostępny, to wcale nie znaczy, że teleskopy.pl nie mogą go sprowadzić z TS

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10753_TS-Optics-8--f-12-Cassegrain-telescope-203-2436-mm-OTA.html

 

Za 4190 pln?

 

Teleskopy.pl to jeden z dwóch krajowych dealerów GSO. Przypuszczam, że sprowadzają bezpośrednio od producenta..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Element dorobiony w ramach ATM do podłączenia korektora/flattenera Meade f/6.3 do tuby Cassegraina celem focenia krótszym ogniskiem ( 1535 mm )

Wyciąg klasycznego Cassegraina nie ma gwintu SCT - w odróżnieniu do katadioptryka SCT .DSC07155.JPG.c761b7d5b6b4a64a5fc41cfe8a6b5966.JPGDSC07156.JPG.2c71718fb0615bf7ece36622b4ba3c87.JPGDSC07157.JPG.afebf2b508740a1bf7c333e777d3372a.JPGDSC07158.JPG.8cc5a97bb5da7ced1413469a29f98aa5.JPG

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ zbignieww: fajnie zrobione, ale jestem  sceptycznie nastawiony do Twojego pomysłu. Ten reduktor ogniskowej koryguje dużą krzywiznę pola i komę (w klasycznym SCT) , coś czego nie ma w GSO CC. W efekcie możesz  przekompensować  w obydwu przypadkach. Być może przy niestandardowej odległości między korektorem a chipem da się uzyskać jakieś sensowne rezultaty ale raczej spodziewałbym się ogólnego pogorszenia właściwości optycznych teleskopu z tym korektorem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wciąż mam dylemat co kupić do balkonowych obserwacji i fotografowania planet, sprawdzonego acz drogiego i niełatwego do zdobycia używanego Mewlona 180, Maka SW 180, Maka Intesa 150, wspomnianego tutaj Cassegraina (który jest raczej kotem w worku) czy może zwykłego C8 SCT który daje zaskakująco dobre efekty w foto planetarnym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym z balkonu nie szalał z aperturą. No chyba, że masz balkon na parterze (z dołu nie leci Ci rozgrzane powietrze) i widok na otwarte pole, bez pobliskich budynków, które strasznie degraduję seeing jeśli obserwujesz ponad ich dachami.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Misza napisał:

A ja wciąż mam dylemat co kupić do balkonowych obserwacji i fotografowania planet, sprawdzonego acz drogiego i niełatwego do zdobycia używanego Mewlona 180, Maka SW 180, Maka Intesa 150, wspomnianego tutaj Cassegraina (który jest raczej kotem w worku) czy może zwykłego C8 SCT który daje zaskakująco dobre efekty w foto planetarnym...

 

Ja mam już ten dylemat za sobą. Potrzebowałem czegoś co wypełni lukę miedzy newtonami 10" i 12"  które mam w dobrej miejscówce w Międzylesiu a refraktorem 80ED  łagodzącym głód obserwacji na balkonie we Wrocławiu. Zastanawiałem się nad refraktorem TS 125mm f/7.8 FPL53 ale to wciąż mała apertura. Niezapomnianym widokiem dla mnie są gromady kuliste w 12' Syncie. W 80 ED np. M13 przypomina bardziej rozogniskowaną gwiazdę niż gromadę kulistą. 125 mm apo to też za mało. Właściwie minimum to 20cm kompaktowej apertury czyli sprzęt z ogniskiem Cassegraina. Klasyczne SCT odrzruciłem przez komę. Modele Edge i acf przez cenę. Nie bez znaczenia też jest obecność roszącego się korektora, podobnie jak w maku. Maka nie brałem pod uwagę... Jeśli chodzi o Cassegraina to panuje u nas opinia, że ma duża komę i początkowo z tego powodu odrzucałem ten typ teleskopu. Rzecz w tym, że dotyczy to modeli Dall-Kirkham.

 

Pojawienie się masowo produkowanych (przez GSO) RC i w konsekwencji później klasycznych CC to w moim przekonaniu podobna rewolucja jaka było pojawienie się tanich chińskich refraktorów ED jakiś czas temu.

 

@Misza: zapewne poczytałeś w sieci opinie na temat GSO CC. Nikt nie skarżył się na jakość. Jedyne zastrzeżenia dotyczyły czynnej apertury. Jeśli masz wątpliwości to na Twoim miejscu kupiłbym używany 6" cc (lub nawet nowy) i po testach ocenił czy warto kupić większy model. Mewlona 180 nie kupił bym nawet gdyby nowy był w takiej sam jak GSO 8 CC. Ten Tak to taki kuń rasowy ;) z wadą genetyczną.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Bocian napisał:

Klasyczny CC ma komę jak newton o tej samej światłosile czyli w przypadku GSO CC  f/12.

Jesteś pewien, że tak to wygląda w przypadku komy w konstrukcjach ClassicCassegrain? Nie jestem znawcą ale wydawało mi się, że skoro ma LG ma około F3 czy F4 to też taka będzie koma i liczyłem się z tym. Jeśli koma jest na poziomie Sfery F12  (Edit: oj, pomyliłem się, sfera nie ma komy, oczywiscie chodzilo mi o parabolę ) to raczej nie ma się czym martwić.

Na typowe pole gwiezdne jeszcze nim nie patrzyłem ale nie dopatrzyłem się jakiegoś spadku ostrości na brzegach pola widzenia przy Księżycowym krajobrazie.

Tutaj zacząłem coś o nim pisać ale nie miałem okazji popatrzeć więcej. Moim zdaniem szkoda, że nie jest to F20 z mniejszym CO.

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wiatr napisał:

"..... Rzecz w tym, że dotyczy to modeli Dall-Kirkham......"

rozwiązanie jest proste powyżej f/16 nie ma różnicy między klasycznym a dallem:)

Przy f/15 i mnożniku wtórnego 4 (tak jak w GSO) klasyczny ma mniejszą plamkę w odległości 20 mm od osi niż Dall w odległści 10mm. Podobnie jest przy f/20.  Tabela 7.4 na stronie 73 Telescope OPTICS Rutten & Van Venrooij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lolak89 napisał:

Jesteś pewien, że tak to wygląda w przypadku komy w konstrukcjach ClassicCassegrain? Nie jestem znawcą ale wydawało mi się, że skoro ma LG ma około F3 czy F4 to też taka będzie koma i liczyłem się z tym. Jeśli koma jest na poziomie Sfery F12 to raczej nie ma się czym martwić.

Na typowe pole gwiezdne jeszcze nim nie patrzyłem ale nie dopatrzyłem się jakiegoś spadku ostrości na brzegach pola widzenia przy Księżycowym krajobrazie.

Tutaj zacząłem coś o nim pisać ale nie miałem okazji popatrzeć więcej. Moim zdaniem szkoda, że nie jest to F20 z mniejszym CO.

Klasyczny CC to paraboidalne lustro główne i mówimy tutaj o komie jak w newtonie f/12 z paraboidalnym lustrem .  Jeśli na krawędzi pola widzenia byłaby nieostrość to szukałbym przyczyny w krzywiźnie pola okularu. 

Można zaprojektować teleskop z mniejszym CO ale nic to nie da ponieważ baffle które zapobiegają bezpośredniemu oświeceniu ogniska przez rurkę centralną i tak zwiększą CO.

Polecam lekturę jak wyżej :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację trochę zapomniałem że jak kleciłem mojego dalla to z myślą o planetach  z małym lw i nie myśląc za bardzo o "szerszym" polu. Optymalizacją wszystkich parametrów można trochę poratować ale oczywiście klasyczny jest lepszy pod warunkiem że wtórne lustrko jest wykonane conajmniej poprawnie. 

 

A tak trochę z innej beczki to skąd się bierze renesans tych długoogniskowych konstrukcji ( choć wciąż uważam że dla cassa f/12 to za mało) , uniwersalnośc mała, popularne dziś okulary albo są krótkie a jak dłuższe to z jakimiś polami wielkimi i toną szkała za mnóstwo pieniędzy, kolimacja nie tak banalna jak w newtonie i jak sie mają te współczesne kamerki z maleńkimi pikselami do długich i ciemnych teleskopów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.