Skocz do zawartości

Zdjęcia galaktyk i mgławic


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Posiadam teleskop dobson 254/1200 i okulary do mgławic / galaktyk podstawowe z zestawu z teleskopem i omegon panorama 10 mm , i Okular GSO - SuperView 30mm, 2”. Mieszkam w Warszawie ale na obserwacje mogę sie wybrać na wieś.         Mam pytanie totalnie jak od amatora, jak dobrze zrobić zdjęcie za pomocą lustrzanki lub telefonu mgławicom i galaktykom. Kiedy ustawię już sprzęt fotograficzny na okularze , a teleskop jest wycelowany w mgławicę lub galaktykę, nic nie widać w aparacie, a z flashem jest dokładnie tak samo. Stosuję Levenhuk smarthphone adapter, proszę o jakieś rady dla początkującego :(

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym teleskopem możesz fotografować Księżyc i ew planety.  Do jakiejkolwiek fotografii mgławic, galaktyk potrzebujesz dłuższych czasów naświetlania od min kilku sekund do kilkunastu minut na pojedynczą klatkę. Do tego jednak potrzebujesz napędu który będzie umożliwiał takie ekspozycje, a tego dobson nie posiada. Smartfon również nie nadaje się w żaden sposób do astrofotografii , no może poza zdjęciami Księżyca.

Lustrzanką zdjęcia wykonuje się w ognisku głównym czyli nie używasz okularu w teleskopie i obiektywu w lustrzance . Po prostu teleskop staje się obiektywem.

Ostrość można ustawić na jasnej gwieździe.

Ogólnie to temat szeroki jak rzeka, poszukaj na forum np

 

 

Edytowane przez gryf188
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Godzinę temu, Jan Astralbreeze napisał:

Odgrzeję temat, czy ktoś posiadający dobsona, korzystał może z takiego wynalazku? https://deltaoptical.pl/platforma-paralaktyczna-asterion-ecliptica

Ja mam Dobsona z GoTo. Nie korzystam z platformy paralaktycznej, ale z czegos takiego:

https://teleskopy.pl/Upgrade-Kit-GoTo-do-Dobson-10--Sky-Watcher-teleskopy-2220.html

z troche wiekszym lustrem, budzetowa kamerka planetarna i robie takie zdjecia:

M66_20s_dark_resize_jpg.jpg

Pytanie do Ciebie czy taka jakość Cie zadowoli. Jeśli nie to powinieneś rozważyć skompletowanie innego setupu do foto galaktyk i mglawic.

Edytowane przez kombinuj-licz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kombinuj-licz napisał:

Pytanie do Ciebie czy taka jakość Cie zadowoli.

Gdyby udało mi się zrobić takie zdjęcie to skakałbym pod sufit z radości a ze mną cała rodzinka,(łącznie z 90 letnimi dziadkami) z którą dzielę się widokami, jaki obiekt znajduje się na zdjęciu?

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

jaki obiekt znajduje się na zdjęciu?

Galaktyka M66

Gdybys chcial troche więcej poczytać jak wyglada foto galaktyk i mgławic na Dobsonie to zerknij tutuaj:

Ale przede wszystkim popatrz jakie zdjęcia robią ludzie tutaj na forum sprzętem bardziej nadającym sie do astrofoto niz Dobson. Raczej styl fotografii jaki ja uprawiam nie jest popularny a juz na pewno nie jest dobrze odbierany. Piszę o swoich doświadczeniach bo według tego co mówisz to dryfujesz w moim kierunku, a ten przez 999 na 1000 miłośników nocnego nieba uznawany jest za błędny i bezsensowny. :-)

Edytowane przez kombinuj-licz
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kombinuj-licz napisał:

Galaktyka M66

Gdybys chcial troche więcej poczytać jak wyglada foto galaktyk i mgławic na Dobsonie to zerknij tutuaj:

Ale przede wszystkim popatrz jakie zdjęcia robią ludzie tutaj na forum sprzętem bardziej nadającym sie do astrofoto niz Dobson. Raczej styl fotografii jaki ja uprawiam nie jest popularny a juz na pewno nie jest dobrze odbierany. Piszę o swoich doświadczeniach bo według tego co mówisz to dryfujesz w moim kierunku, a ten przez 999 na 1000 miłośników nocnego nieba uznawany jest za błędny i bezsensowny. :-)

Nadinterpretujesz fakty, Każdy robi to co lubi i jak chce , nikt nie odbiera jakiejkolwiek formy naszego hobby za złe lub bezsensowne. 

Zauważ jednak że kolega nie ma napędu który ty posiadasz i ma smartfon zamiast twojej kamerki planetarnej. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie planuję zabrać się na poważnie za astrofotografię dopiero po zakupie tej platformy paralaktycznej do dobsona( a nuż będą dobre rezultaty, mimo że niepopularny sposób robienia zdjęć) i kamerki , czyli nie wcześniej niż od połowy maja kiedy pojawią się na te 2 rzeczy środki.  Mam na oku kilka kamerek , budżet myślę do 3 tyś zł tak wstępnie, , oto kilka kamerek które mam na oku, proszę ewentualnie dodać coś sprawdzonego od siebie:

1.Kamera CCD Atik Titan monochromatyczna  https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_279_282&products_id=1934&lunety=Kamera CCD Atik Titan monochromatyczna

2.Kamera CCD Imaging Source monochromatyczna 640x480 do astrofotografii DMK21AF04 na FireWire  https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_116_121&products_id=437&lunety=Kamera CCD Imaging Source monochromatyczna 640x480 do astrofotografii DMK21AF04 na FireWire

3.ToupTek Aparat fotograficzny GP-2000-KMA Deep Sky Mono  https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/touptek-aparat-fotograficzny-gp-2000-kma-deep-sky-mono/p,57622

4. Kamera ZWO ASI 120MM-S (mono) USB 3.0

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_279_282&products_id=4429&lunety=Kamera ZWO ASI 120MM S mono USB 3 0

Z tego co mi doradzono w 2 sklepach do teleskopu z taką ogniskową będę potrzebować kamery z przekątną matrycy +15mm

 
Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kombinuj-licz napisał:

Galaktyka M66

Gdybys chcial troche więcej poczytać jak wyglada foto galaktyk i mgławic na Dobsonie to zerknij tutuaj:

Ale przede wszystkim popatrz jakie zdjęcia robią ludzie tutaj na forum sprzętem bardziej nadającym sie do astrofoto niz Dobson. Raczej styl fotografii jaki ja uprawiam nie jest popularny a juz na pewno nie jest dobrze odbierany. Piszę o swoich doświadczeniach bo według tego co mówisz to dryfujesz w moim kierunku, a ten przez 999 na 1000 miłośników nocnego nieba uznawany jest za błędny i bezsensowny. :-)

Bardzo pomocny temat, mniej więcej o takie zdjęcia mi chodzi na początek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Możesz dryfować w dowolną stronę, ale raczej nie dryfuj w stronę kamer planetarnych bez chłodzenia. To już brak rozsądku :)

Dzięki za uwagę , wezmę chłodzenie pod uwagę przy wyborze kamery, a jaki minimalny sensowny rozmiar matrycy, mam na myśli wymiary fizyczne

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gryf188 napisał:

Rozmiar matrycy przekłada się na wielkość obrazka i nie jest najważniejszym parametrem . Ważniejszym parametrem jest rozmiar pixela,studnia , rodzaj matrycy .

Okej , czy możesz pod względem tych parametrów ocenić te 4  kamery które zlinkowałem w poście , albo ewentualnie zaproponować coś nowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę prosić żeby ktoś polecił jakąś do DS-ów, nie próbowałem więc nie wiem czy za cenę do 3 tyś, można dostać dobrą kamerę, ale jeżeli ktoś testował i było okej, to każda informacja się przyda, również nie wiem co w przypadku kamer oznacza termin głębokość studni

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem poczekać jeszcze z 2 miesiące z zakupem żeby kupić coś już naprawdę sensownego, mam wrażenie że na początek ta kamerka do mojego celu będzie okej:

https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/touptek-aparat-fotograficzny-atr3-16000-kpa-cooled-deep-sky-color/p,57623#tab_bar_0_select

ToupTek Aparat fotograficzny ATR3-16000-KPA Cooled Deep Sky Color

-chłodzenie do 40 stopni poniżej temperatury otoczenia

-przekątna matrycy 21,9mm

-rozmiar pixela 3,8

 

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę nie rozumiem. Uparłeś się na robienie fotek Newtonem na do sobie. Za 4k (a tyle planujesz wydać na kamerę) możesz kupić używany heq5( ja kupiłem za 3k) + tubę 150/750 + używanego Canona np 1100d ( swój za 400 zł kupiłem). 

Będziesz miał takim zestawem o wiele lepsze zdjęcia niż swoją tubą na do sobie. 

 

Wydasz ponad 4k na dobrą kamerkę( może też ponad 1500 zł na platformę paralaktyczną) i będziesz tylko zawiedziony rezultatem. 

Takie jest moje zdanie, nie obrażaj się, jak coś. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2020 o 21:26, gryf188 napisał:

 nikt nie odbiera jakiejkolwiek formy naszego hobby za złe lub bezsensowne. 

masz przykład:

 

W dniu 28.03.2020 o 13:47, wessel napisał:

Możesz dryfować w dowolną stronę, ale raczej nie dryfuj w stronę kamer planetarnych bez chłodzenia. To już brak rozsądku :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Troszkę nie rozumiem. Uparłeś się na robienie fotek Newtonem na do sobie. Za 4k (a tyle planujesz wydać na kamerę) możesz kupić używany heq5( ja kupiłem za 3k) + tubę 150/750 + używanego Canona np 1100d ( swój za 400 zł kupiłem). 

Będziesz miał takim zestawem o wiele lepsze zdjęcia niż swoją tubą na do sobie. 

 

Wydasz ponad 4k na dobrą kamerkę( może też ponad 1500 zł na platformę paralaktyczną) i będziesz tylko zawiedziony rezultatem. 

Takie jest moje zdanie, nie obrażaj się, jak coś. 

Używanych rzeczy nie chcę kupować, bo w razie czego jak będą nie działać poprawnie nie będę mógł ich zwrócić, a poza tym przeszukałem fora , i ludzie z dobsonami na platformach paralaktycznych robią naprawdę fajne zdjęcia ,  więc chcę spróbować. A jak się nie uda to zwrócę do sklepu na gwarancję i platformę i kamerę i nic nie stracę.

 

 

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy edytowałem tutaj długą wiadomość ale stwierdziłem że nie ma sensu pisać w ten sposób, kupię platformę , kupię kamerkę, porobię jakieś zdjęcia, prześlę je i wtedy będę mógł coś więcej sensownego powiedzieć  o zdjęciach wykonywanych z użyciem platformy paralaktycznej dla dobsona ale to najwcześniej za 2 miesiące

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

A jak się nie uda to zwrócę do sklepu na gwarancję i platformę i kamerę i nic nie stracę.

A to ciekawe ;)

Chcesz zwracać coś czego nie opanujesz w 14 dni? Bo zdajesz sobie sprawę, że astrofoto nie działa na zasadzie: stawiam teleskop na platformę, podłączam kamerkę do laptopa i cykam fotki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, monter napisał:

A to ciekawe ;)

Chcesz zwracać coś czego nie opanujesz w 14 dni? Bo zdajesz sobie sprawę, że astrofoto nie działa na zasadzie: stawiam teleskop na platformę, podłączam kamerkę do laptopa i cykam fotki?

Przecież nie napisałem że ocenię działanie produktu w 5 minut, pewnie zajmie to miesiąc , czyli kilka wyjazdów do miejsca gdzie mam warunki. Stawiam na to że przez 1-2 podejścia będę po prostu się uczył, a zdjęcie zrobię za 3 może 4 razem, na początek pewnie dam ze 100 sekund naświetlania i oczywiście spróbuję na czymś prostym, a gwarancja jest zwykle na rok więc nie wiem o co chodzi

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepach takich jak delta optical czy teleskopy.pl jeżeli nie odpowiada Ci produkt który kupiłeś i oddajesz go w dobrym stanie, możesz go zwrócić. Czasami jeżeli masz go już jakiś czas, obcinają z kilka procent z tego tytułu, wciąż nie wiem o co chodzi bo zwrócić produkt i odzyskać pieniądze możesz przecież w każdym sklepie za okazaniem paragonu :(

Edytowane przez Jan Astralbreeze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

W sklepach takich jak delta optical czy teleskopy.pl jeżeli nie odpowiada Ci produkt który kupiłeś i oddajesz go w dobrym stanie, możesz go zwrócić.

Nie wiem kto ci to powiedział, bo to bardzo ciekawe jest.

Ja miałem problem ze zwrotem dwóch przedłużek do toru optycznego po 13 dniach od zakupu w Delcie. Dostałem informację, że minęło 7 dni, więc nie ma opcji zwrotu.

Może w grę będzie wchodzić wymiana, ale to i tak jeszcze się zastanowią i tylko pod warunkiem, że przedłużki nie będą miały najmniejszej ryski czy śladu użytkowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.