Skocz do zawartości

M42 (bez gwiazd) testowo


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, count.neverest napisał:

Kadr wyszedł szeroki, ale gwiazdy już niedaleko od centrum stawały się okropne, dlatego wersja bez nich.

Kadr wyszedł taki, jaki wynika ze skali.

Widzę, że masz Newtona od Takahashi - to chyba niezły sprzęt? Skąd zatem problem z gwiazdami? Nie będę tutaj oceniał mgławicy. Chcę za to powiedzieć, że jestem zaskoczony Twoim podejściem do tematu. Wykasowałeś gwiazdy, bo były okropne??

Moim skromnym zdaniem zabawę z nowym sprzętem trzeba zaczynać właśnie od gwiazd. Pierwszorzędną rzeczą jest uzyskanie dobrych obrazów gwiazd na całej powierzchni kadru. To właśnie na obrazach gwiazd jesteś w stanie stwierdzić ostrość obrazu i jakość kolimacji. Jeżeli "kasujesz" gwiazdy z powodu ich złego obrazu, to znaczy że uciekasz od podstawowego problemu. Daj może na razie spokój subtelnościom mgławic i zrób dobrą fotkę np. rozległej gromady otwartej. Takiej, żebyś miał piękne gwiazdki. ;) Chętnie obejrzę! :)

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z gwiazdami wynikał z ugięcia na wyciągu i źle dobranej odległości od korektora. Być może tez z kolimacji. Jutro w paczkomatach pojawią się dla mnie nowe elementy, po to, żeby sobie z tymi problemami poradzić. Chętnie uzyskam dobre gwiazdy ale od momentu kiedy zrobiłem powyższą fotkę, zebrałem łącznie niecałe 5h Rozety ze znośnymi gwiazdami. Od niczego nie uciekam, będzie sprzęt i czyste niebo, to zrobię płaskie pole na całej klatce :) 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, count.neverest napisał:

Od niczego nie uciekam, będzie sprzęt i czyste niebo, to zrobię płaskie pole na całej klatce :) 

Czekam więc na fajne fotki z gwiazdkami! :)

 

P.S.

Żeby nie było, że nie podoba mi się Twoja obróbka kolorów na M42. Podoba mi się, widzę w tym dobrą rękę i dużo wyczucia.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.