Jump to content

M51 (NGC5154)


diver
 Share

Recommended Posts

Guest wessel

Fajne, stonowane zdjęcie. Jedno co rzuca się na moje oczęta to brak ( powiedzmy - jest go niewiele) koloru na gwiazdach, ale rozumiem że to Twoje zamierzone działanie. Czytam Twoje komentarze pod innymi fotkami i to Twój indywidualny kolorów odbiór Kosmosu. Ładnie rysuje ten Twój setup Sławek!

Link to comment
Share on other sites

Mi również się podoba kolor gwiazd. Jakby był mocniejszy to mniejsze gwiazdy byłyby nienaturalnie przebarwione. Ale to kwestia gustu :) 


Ja również mam na tapecie M51 (wczoraj robiona) tylko muszę dorobić klatki kalibracyjne. Z tym że chyba nie opublikuję, bo nie jestem w stanie dorównać powyższym zdjęciom ;) W sumie to była moja pierwsza sesja z kamerką mono więc spodziewam się niefajnych niespodzianek ;) Ale zawsze miło jest popatrzeć na dobrze zrobiony obiekt, który się niedawno fotografowało :D 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Porównując ze zdjęciami niektórych kolegów to koloru na gwiazdach nima :P co nie znaczy że tak faktycznie jest. Sławek po prostu inaczej obrabia gwiazdki i tyle. Co absolutnie nie znaczy że źle - po prostu inaczej.

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, wessel napisał:

Porównując ze zdjęciami niektórych kolegów to koloru na gwiazdach nima :P co nie znaczy że tak faktycznie jest. Sławek po prostu inaczej obrabia gwiazdki i tyle. Co absolutnie nie znaczy że źle - po prostu inaczej.

To prawda, że nie przepadam za nadmierną saturacją kolorów gwiazdek. "Nadmierna saturacja" to oczywiście w "twórczości plastycznej" bardzo względne pojęcie.

Jednak uważam, że na fotce widać pełną paletę kolorów widmowych gwiazd: od niebieskiego poprzez biały, żółty do pomarańczowego. ;)

Jest tu może w gwiazdkach odrobinę mniej czerwieni niż zwykle, ale tym razem nadrzędna była dla mnie obróbka kolorystyczna galaktyki, której nie chciałem popsuć (zbrutalizować).

Sporo zależy też od ustawień karty graficznej i monitora. Np. na moim notebooku w którym robię obróbkę, kolorystyka jest fotki jest głębsza niż na komputerze na którym piszę tego posta.

 

@wessel, bardzo dziękuję za zrozumienie i dobry odbiór mojej "twórczości". :)

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Haha
    • Love
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.