Skocz do zawartości
  • 0

Astrofotografia - Pierwszy poważniejszy sprzęt


Damian Świątczak

Pytanie

Cześć, od wielu lat interesuje się astronomią, używam podstawowych newtonów do obserwacji, ale przyszedł czas, kiedy chciałbym swoje obserwacje przeobrazić w zdjęcia. Nie mam niestety żadnego doświadczenia praktycznego w tej dziedzinie, jedynie ostatnio całkiem sporo czytałem (to i tak tylko podstawowa i okrojona wiedza).

 

Chciałbym zakupić kompletny sprzęt, aby zacząć przygodę z astrofotografią (tuba, montaż, aparat/kamerka, itp).

 

Głównie interesują mnie DS’y, więc jakiś określony cel już mam.

 

Czy teleskopy np. z serii NexStar 6 lub 8 nadadzą się do tego typu astrofotografii?

 

Czy lustrzanka da radę? Jeśli nie to dlaczego kamerka CCD będzie lepsza? 
 

Mój budżet to około 10 000zł - może wąchać się nieco wyżej.

 

Z góry dziękuje za pomoc!

 

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Teleskopy z serii nexStar posiadają montaż azymunatny, więc nie nadają się do astrofoto. Musisz rozejżeć się za montażami paralaktycznymi. 

Lutrzanka da radę, ale lepiej ją zmodyfikować pod kątem astrofotografii, wtedy można uzyskać lepsze wyniki.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, Agatek napisał:

Teleskopy z serii nexStar posiadają montaż azymunatny, więc nie nadają się do astrofoto. Musisz rozejżeć się za montażami paralaktycznymi. 

Lutrzanka da radę, ale lepiej ją zmodyfikować pod kątem astrofotografii, wtedy można uzyskać lepsze wyniki.

Czy ten teleskop z paralaktykiem da radę? 
https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-advanced-vx-6-sct?from=listing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Damian Świątczak napisał:

Miałem  i do astrofoto nie polecam (za duzą ogniskowa na ten montaż no i za ciemne do foto) :) kup jakies apo okolo 400-500mm, stabilny montaż , jesli starczy to kamere, jak nie to jakąś zmodowaną lustrzankę apsc, z full frame same problemy :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

SW ED80. Ja zaczynałem bardzo polecam do DSLR. Można wręcz uznać go za no-problem setup ;) Do takiego sprzętu przydałby Ci sie montaż klasy HEQ5 lub Cem25p i jakieś prowadzenie. Ja swój cały setup złozyłem za mniej niż 10k, taki początkowy do DS, ale dużo było używanego sprzętu i licze łącznie z laptopem do sesji i Astrolink. 

Edytowane przez danon
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Damian Świątczak napisał:

Głównie interesują mnie DS’y,

DS Ds-owi nie równy:

- gromady gwiazd (szersze kadry);

- galaktyki (oprócz M31 wąskie kadry);

- gromady galaktyk (szersze kadry);

- mgławice "gwiezdne" (szerokie kadry);

- mgławice planetarne (bardzo wąskie kadry).

Co z tego najbardziej Cię interesuje?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To dalej nie odpowiedziałeś na wątpliwości Sławka ( divera).Messier to jest WSZYSTKO i rozmiarowo i pod względem rodzaju obiektu. Mgławice, galaktyki , gromady w każdym rozmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Skoro szersze kadry ( ale nie całkiem szerokie) to refraktor typu TS 65Q , kamera z sensorem nie mniej niż 4.54 um i montaż Heq5 wystarczą. Do tego oczywiście guider.

Raczej odradzam mniejszy wymiar sensora.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Więcej może być, ale będzie przeważnie drożej. Mniej - kłopoty z korektorem pola i płaskością pola ostrości.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chodzi też o skalę zdjęcia, czyli jak duży fragment nieba (w sekundach łuku) obejmuje 1 piksel. Im większy piskel, przy tej samej optyce, tym łatwiej o kompensacje pozornego ruchu gwiazd. Czytaj tańszy montaż, etc.

Tutaj możesz obliczyć skalę w zależności od optyki (apertura, ogniskowa) oraz matrycy kamery (rozdzielczość, rozmiar piksela): http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Holeris "Im większy piskel, przy tej samej optyce, tym łatwiej o kompensacje pozornego ruchu gwiazd." o czym ty piszesz? Jaka kompensacja pozornego ruchu gwiazd?

Wiesz co to jest płaskie pole widzenia o którym pisałem?

Wielkośś piksela nie ma nic wspólnego z "pozornym ruchem gwiazd"!!!!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ma, ale w takim zakresie że jest to bez znaczenia. Błędy mechaniczne montażu znacznie przewyższają ew. zniekształcenie obrazu gwiazd wynikające z różnicy pomiędzy pikselem 4.54 a np. 3.69.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.