Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Zbieram się do zakupu tele obiektywu do astrofoto. Zamierzam go wieszać na IOptronie SkyTrackerze pro, z canonem m50. Niestety nie mam zbyt dużego budżetu i celuej w stare manualne obiektywy. 

Zastanawiam się nad Carl Zeiss Sonnar MC 135mm f/3.5 i Jupiter 11 135mm f4. Czy jeden z tych obiektywów nadał by się do astrofotografii np. sobotniej koniunkcji Wenus z Plejadami, Andromedy czy innych większych obiektów DS.

Edytowane przez Stachu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy jest wart polecenia - o ile nie będzie to grzebany i picowany grat z Alledrogo etc.

Drugi to już gorzej, bo dochodzi jeszcze rozrzut fabryczny - niemniej przy dobrym egzemplarzu jest to przyzwoite minimum do pierwszych prób.

 

Polecałbym także Twej uwadze świetne stare obiektywy Canon FD - np 100/2.8 i inne 

 

Co do pola widzenia 135 na APS-C to niech ktoś młodszy/lepszy policzy ;)

 

Edytowane przez Agent Smith
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Agent Smith napisał:

Nie o to chodzi - mówiłem o polu widzenia takiego zestawu w sensie na niebie, w stopniach ;)

 

Z tym to już będzie ciężej. A polecasz mozę jakieśsklepy/strony gdzie mógłbym spokojnie szukać takich obiektywów, nie licząc oczywiście alledrogo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji mam takie pytanie, bo pojawił się temat pola widzenia. Wiemy, że przy obiektywach dedykowanych głównie fotografii pojawia się mniej lub bardziej efekt oddychania obiektywu, więc czy ogniskowa obiektywu deklarowana przez producenta jest podana dla ogniskowania w nieskończoności, czy w jakieś innej, konkretnej odległości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowe zdjęcie Plejad z Canona M100 (APS-C) z dokręconym Jupiterem-11. Mam wersję srebrną na M39, ale z przejściówką daje radę ostrzyć na nieskończoność. To zdjęcie oczywiście ze statywu bez prowadzenia 1 sek. Przy okazji widać, że jest "trochę" fioletu. Mam takie trzy sztuki. Jak będę miał chwilę mogę je porównać między sobą, czy są duże różnice osobnicze.

 

IMG_0588.jpg

IMG_0394.jpg

IMG_0398_cr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kiedyś miałem Jupitera 37a ale nie byłem z niego zadowolony.Sprzedałem. Pewnie taki mi się udał model. One mają duży rozrzut jakości. Teraz znowu poszukuję stało-ogniskowego m42 135 mm. Ale waham się co kupić. Macie może jakieś doświadczenia z obiektywami Cosina, Beraflex? Można czasem je znaleźć po niższej cenie od Jupiterów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.