Jump to content

Cone error?


Tayson
 Share

Recommended Posts

Hej.

 

Wczoraj zrobilem maly tescik.

Po ustawieniu montazu na biegun, na zaparkowanym montazu w pozycji home (ioptrom sam wyznacza pozycje home) włączyłem ekspozycje 60s i zacząłem powoli obracać montażem.

 

Pytanie.

Czy brak bieguna po srodku mojego zdjecia oznacz, ze mam bład stozkowy. Innymi słowami mówiac teleskop nie patrzy idealnie w to samo miejsce co oś montażu.

Do weryfikacji mam jeszcze poziomowanie montazu (dzis sprawdzę).

https://nova.astrometry.net/user_images/3540771#annotated

https://nova.astrometry.net/user_images/3540773#annotated

biegun03.thumb.jpg.ab6b0908e087d22c9cffb3d3133d15ee.jpg

obraz.png.39637faed67f516b1254ab7321ad61fe.png

IMG_20200410_123751.jpg.92a7a3ef7197ca357c22e7daa6b40390.jpg

edit.

dodalem screeny

 

 

Edited by Tayson
Link to comment
Share on other sites

23 godziny temu, Tayson napisał:

Innymi słowami mówiac teleskop nie patrzy idealnie w to samo miejsce co oś montażu

Ciekawe pytanie. Zawsze zakładałem, że teleskop patrzy idealnie równolegle do osi montażu. Czyli że nigdy nie sfocisz polarnej prawidłowo zamontowanym teleskopem głównym.

 

PS - nudzimy się, co? ;) Soczewkę teleskopu wyczyść ;)

Link to comment
Share on other sites

28 minut temu, dziki napisał:

Ciekawe pytanie. Zawsze zakładałem, że teleskop patrzy idealnie równolegle do osi montażu. Czyli że nigdy nie sfocisz polarnej prawidłowo zamontowanym teleskopem głównym.

PS - nudzimy się, co? ;) Soczewkę teleskopu wyczyść ;)

soczerka czyszczona w niedziele :)

Ja nie chce focic polarnej, tylko miec po srogku kadru centralnie biegun

 

Troche z innej beczki.

Poziomica fabryczna vs nowa tylko polozna na obudowie.

Sprawdzilem nowa ma racje

poziomica01.jpg.08b777399448a4940fdb3c9b8801dbf0.jpg

poziomica02.jpg

Link to comment
Share on other sites

W dniu 10.04.2020 o 12:33, Tayson napisał:

na zaparkowanym montazu w pozycji home (ioptrom sam wyznacza pozycje home)

Czy po zaparkowaniu montaż pokazywał deklinację idealnie 90 st? Czasami parkowanie odbywa się z delikatną różnicą.

W dniu 10.04.2020 o 12:33, Tayson napisał:

Do weryfikacji mam jeszcze poziomowanie montazu (dzis sprawdzę).

Jak ustawiasz na biegun sharpcapem, to poziomowanie nie ma znaczenia. Ono jest istotne przy zastosowaniu lunetki, ale jak już ustawiłeś biegun to poziom nie robi różnicy, bo biegun jest po prostu już wycelowany. Żeby to zrozumieć - poziomowanie N-S rekompensujesz regulacją wysokości, a poziomowanie W-E daje taki efekt:

P_20200125_160105.thumb.jpg.a4848a6aca9dd35471c1a65e5b6df46d.jpg

Ten montaż jest zaparkowany i oś przeciwwag jest pionowo, a statyw stoi krzywo. Nie wpływa to na pracę montażu (poza drobnym problemem w iOptronie, że z jednej strony szybciej zderza się ze sobą niż z drugiej).

 

Jak jest oddalony Twój kadr od bieguna? Chyba jest możliwe że to błąd stożkowy, ale ktoś z lepszą wyobraźnią przestrzenną powinien to potwierdzić :) iOptron nie podaje gdzieś czasami wartości tego błędu wyliczonej po alignacji?

 

Link to comment
Share on other sites

Mój identycznie kończy pracę, o ile wcześniej była alignacja. To właśnie alignacja i jej korekta wpływa że RA kończy inaczej niż zaczęła. 

 

I ciekawe... RA trafia przy pierwszym goto z dokładnością 70-80px, więc pozycja home dla ra jest ok i poziomowanie również. To poziomowanie wpływa na pierwsze goto. Z nową poziomica jest już ok. Ze starą (fabryczną) było ok 3000px!

Dec muszę poprawić, ponieważ pewnie siedzi nie w osi szyny losmandy. Sam wierciłem otwory. 

 

IMG_20200410_185205.jpg

Edited by Tayson
Link to comment
Share on other sites

Jeśli wszystko ma być "idealnie" zgodnie ze sztuką, montaż jest EQ lub widłowy na klinie, to i lunetka (czy laser w jej miejscu) , i teleskop oraz Finder muszą patrzeć na NCP. Wszystkie elementy teleskopu poruszają się po liniach equatorial i muszą zbiegać się w NCP. Oczywiście zgrubnie bez prowadzenia, bez guide, wszystko można ustawić na polarną. Prawidłowo zaparkowany setup patrzy na NCP i tu ciekawostka, gdy wybierzemy wpiszemy "znajdź Polarną" albo jakiś inny obiekt bardzo blisko osi, to w zależności od jego położenia w stosunku do NCP silniczki wykonają mały ruch albo niemal pełny obrót żeby dotrzeć do tego miejsca, co trwa wieczność :)) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Haha
    • Love
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.