Skocz do zawartości

Cone error?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Wczoraj zrobilem maly tescik.

Po ustawieniu montazu na biegun, na zaparkowanym montazu w pozycji home (ioptrom sam wyznacza pozycje home) włączyłem ekspozycje 60s i zacząłem powoli obracać montażem.

 

Pytanie.

Czy brak bieguna po srodku mojego zdjecia oznacz, ze mam bład stozkowy. Innymi słowami mówiac teleskop nie patrzy idealnie w to samo miejsce co oś montażu.

Do weryfikacji mam jeszcze poziomowanie montazu (dzis sprawdzę).

https://nova.astrometry.net/user_images/3540771#annotated

https://nova.astrometry.net/user_images/3540773#annotated

biegun03.thumb.jpg.ab6b0908e087d22c9cffb3d3133d15ee.jpg

obraz.png.39637faed67f516b1254ab7321ad61fe.png

IMG_20200410_123751.jpg.92a7a3ef7197ca357c22e7daa6b40390.jpg

edit.

dodalem screeny

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Tayson napisał:

Innymi słowami mówiac teleskop nie patrzy idealnie w to samo miejsce co oś montażu

Ciekawe pytanie. Zawsze zakładałem, że teleskop patrzy idealnie równolegle do osi montażu. Czyli że nigdy nie sfocisz polarnej prawidłowo zamontowanym teleskopem głównym.

 

PS - nudzimy się, co? ;) Soczewkę teleskopu wyczyść ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, dziki napisał:

Ciekawe pytanie. Zawsze zakładałem, że teleskop patrzy idealnie równolegle do osi montażu. Czyli że nigdy nie sfocisz polarnej prawidłowo zamontowanym teleskopem głównym.

PS - nudzimy się, co? ;) Soczewkę teleskopu wyczyść ;)

soczerka czyszczona w niedziele :)

Ja nie chce focic polarnej, tylko miec po srogku kadru centralnie biegun

 

Troche z innej beczki.

Poziomica fabryczna vs nowa tylko polozna na obudowie.

Sprawdzilem nowa ma racje

poziomica01.jpg.08b777399448a4940fdb3c9b8801dbf0.jpg

poziomica02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2020 o 12:33, Tayson napisał:

na zaparkowanym montazu w pozycji home (ioptrom sam wyznacza pozycje home)

Czy po zaparkowaniu montaż pokazywał deklinację idealnie 90 st? Czasami parkowanie odbywa się z delikatną różnicą.

W dniu 10.04.2020 o 12:33, Tayson napisał:

Do weryfikacji mam jeszcze poziomowanie montazu (dzis sprawdzę).

Jak ustawiasz na biegun sharpcapem, to poziomowanie nie ma znaczenia. Ono jest istotne przy zastosowaniu lunetki, ale jak już ustawiłeś biegun to poziom nie robi różnicy, bo biegun jest po prostu już wycelowany. Żeby to zrozumieć - poziomowanie N-S rekompensujesz regulacją wysokości, a poziomowanie W-E daje taki efekt:

P_20200125_160105.thumb.jpg.a4848a6aca9dd35471c1a65e5b6df46d.jpg

Ten montaż jest zaparkowany i oś przeciwwag jest pionowo, a statyw stoi krzywo. Nie wpływa to na pracę montażu (poza drobnym problemem w iOptronie, że z jednej strony szybciej zderza się ze sobą niż z drugiej).

 

Jak jest oddalony Twój kadr od bieguna? Chyba jest możliwe że to błąd stożkowy, ale ktoś z lepszą wyobraźnią przestrzenną powinien to potwierdzić :) iOptron nie podaje gdzieś czasami wartości tego błędu wyliczonej po alignacji?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój identycznie kończy pracę, o ile wcześniej była alignacja. To właśnie alignacja i jej korekta wpływa że RA kończy inaczej niż zaczęła. 

 

I ciekawe... RA trafia przy pierwszym goto z dokładnością 70-80px, więc pozycja home dla ra jest ok i poziomowanie również. To poziomowanie wpływa na pierwsze goto. Z nową poziomica jest już ok. Ze starą (fabryczną) było ok 3000px!

Dec muszę poprawić, ponieważ pewnie siedzi nie w osi szyny losmandy. Sam wierciłem otwory. 

 

IMG_20200410_185205.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystko ma być "idealnie" zgodnie ze sztuką, montaż jest EQ lub widłowy na klinie, to i lunetka (czy laser w jej miejscu) , i teleskop oraz Finder muszą patrzeć na NCP. Wszystkie elementy teleskopu poruszają się po liniach equatorial i muszą zbiegać się w NCP. Oczywiście zgrubnie bez prowadzenia, bez guide, wszystko można ustawić na polarną. Prawidłowo zaparkowany setup patrzy na NCP i tu ciekawostka, gdy wybierzemy wpiszemy "znajdź Polarną" albo jakiś inny obiekt bardzo blisko osi, to w zależności od jego położenia w stosunku do NCP silniczki wykonają mały ruch albo niemal pełny obrót żeby dotrzeć do tego miejsca, co trwa wieczność :)) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.