Skocz do zawartości

człowiek


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Nas za zwierzchnikow??No moze sa glupie te zwierzaki ,ale nie az tak :D

Czesto wyrazem "nadrzednosci ludzkiego gatunku"to wypaczanie Natury,niszczenie gatunkow,ujarzmianie zwierzat np chow selektywny(pies)..itd

(wyjatek moj wlasny pies ,gdzie to ja jestem ujarzmiona :D )

Stawiamy sie ponad ta "materia bez duszy"i pelni etyki stwierdzamy ,ze jak inny gatunek jest nam sluzebny to dobry a jak nam zawadza -to mamy prawo go zabic.

Zbig,to te minusy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ujarzmianie zwierzat np chow selektywny(pies)..itd

 

 

what's this??

 

 

 

odnosnie przemocy na zwierzętach może wrzucę kolejny link:

 

 

http://members.lycos.co.uk/brutusast/AST%20czas.html

 

 

Człowiekowi wydaje się, że może wszystko. I ma rację ... WYDAJE MU SIĘ !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saint masz może tą ramówkę ? Chciałbym wiedzieć czego uczą ludzi co mojemu dziecku odmawiali chrztu i pokazali wała odnośnie bierzmowania mimo 6 z religii i zaliczenia ich idiotycznych wymogów . :Boink:

Tak odnośnie zabijania . Jadam mięsko , ale od 10 lat zabiję tylko komara , gryzące muchy i jakieś latające robale z mąki . Muchy szczególnie te tłuste i brzęczące wylatują przez okno jak się je "poprosi" . Szerszenie łapię do szklanki i za okno choć wcześniej je ze strachu mordowałem .

Czemu człowiek musi mordować aby żyć ?

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

człowiek nie musi mordować aby żyć ... popatrzmy na wegetarian. Zero produktów pochodzenia zwierzęcego a i tak dobrze sie trzymają :D

 

 

 

człowiek zabija, bo mu to sprawia przyjemnosć :angry: człowiek - najdramatyczniejsza sposród istot ...

 

 

kiedys taki fajny cytat znalazłem. cos w tym stylu:

 

 

Bóg stworzył ptaki, rosliny, ryby i inne zwierzęta, a widząc że były dobre pozostawił je przy życiu. Potem stworzył człowieka - i tak sie przeraził, że dalszych eksperymetów zaniechał ...

 

 

Niestety "ramówki" jeszcze nie mam, ale obiecuje że jak tylko dostanę e-mail to go tu wkleje. sorry że to wszystko tak długo trwa, ale to już nie ode mnie zależy :Beer:

 

 

 

pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

człowiek nie musi mordować aby żyć ... popatrzmy na wegetarian. Zero produktów pochodzenia zwierzęcego a i tak dobrze sie trzymają  :D

 

Taaaa nasz kolega z forum przez 10lat był jaroszem i teraz ma wątrobe do wymiany. Lekarz mu powiedział że jak nie zacznie jeść mięsa to w śpiączke może wpaść :unsure:

 

Sain masz "specyficzną" skuteczność tez jakie wygłaszasz :rolleyes:;)

 

Chciałbym także zauważyć, że niema przykazania i nigdy nie było "nie zabijaj" hebrajskie "Lo tirtsach" znaczy co innego B) zgadnijcie co... :rolleyes:

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież Bóg sam powiedział do Adama w Edenie iż zwierzęta mają mu służyć za pozywienie. nieprawdaż ???

Saint zrób coś dla siebie. nie kompromituj się :Boink:

 

Do Adasia z Ewcią...

Rdz 1:29-30

29. I rzekł Bóg: Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem.

30. A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona. I stało się tak.

(BT)

 

a DOPIERO po potopie do Noego...

Rdz 9:3

3. Wszystko, co się porusza i żyje, jest przeznaczone dla was na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko.

(BT)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć. 1 Kor 1:27

 

 

Bóg nie ma głupcom za złe, że się nie uczą, lecz ma za złe mądrym, że nie uczą głupców. Ali Ibn Abi Talib

 

dziękuje więc, za to iż uswiadomiłes mnie, kiedy Bóg przeznaczył zwierzęta na pokarm. człowiek uczy sie cały czas ...

 

Bóg... kiedy skończył stwarzać psa, usiadł na chwilkę, by mu się przyjrzeć... żeby stwierdzić, że był doskonały, że nic mu nie brakowało i że nie można go było stworzyć lepiej. Rainer Maria Rilke

 

 

B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti:

 

Kłania sie dekanalny prezes do spraw liturgii w dekanacie lubuńskim i wydaje mi sie, ze jednak dzięki kilku egzaminom z biblii i liturgii (wszystkie pod kontrolą Diecezjalnego Duszpasterza Służby Liturgicznej Archidiecezji Poznańskiej), o Pismie Swietym wiem troche więcej:Salut:

 

CYTAT

Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć. 1 Kor 1:27

 

właśnie Saint właśnie, zostań pokornym prostaczkiem bez egzaminów w kościele panującym (w oczach świata), to wtedy Cię nie bedzie zaginał pierwszy z brzegu ludek na treści pierwszych 15 kartek Biblii. :szczerbaty: Bo tylko wtedy bedziesz maił więcej pokory panie niedosłownie czytający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bóg... kiedy skończył stwarzać psa, usiadł na chwilkę, by mu się przyjrzeć... żeby stwierdzić, że był doskonały, że nic mu nie brakowało i że nie można go było stworzyć lepiej. Rainer Maria Rilke

 

no to takie właśnie ludzkie filozoficzne pierdoły odwracające uwagę od istoty sprawy, a pragmatykom dające podstawy do twierdzenia, że Bóg i religia to oszołomstwo i opium dla ludu. kolejna działalność wywrotowa.

 

ja poprosze film może być w formacie divix z tego jak Bóg siedział i patrzył na psa i sprawdzał czy go nie spaprał.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja poprosze film może być w formacie divix z tego jak Bóg siedział i patrzył na psa i sprawdzał czy go nie spaprał.

To ja w takim razie poproszę o film, może być nawet VHS, z tego jak Bóg stwarzał Adama i Ewę i mówił do nich właśnie to co rzekomo mówił a nie co innego. To tak odnośnie dosłownego interpretowania Biblii :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasete mi wciągnoł magnetowid i nic teraz nie widać. :szczerbaty:

 

ale mam np osobowy rodowód Jezusa począwszy od Adama.

 

Łuk. 3:23-38

23. A Jezus, rozpoczynając działalność, miał lat około trzydziestu, a był jak mniemano, synem Józefa, syna Helego,

24. Syna Mattata, syna Lewiego, syna Melchiego, syna Jannaja, syna Józefa,

25. Syna Matatiasza, syna Amosa, syna Nahuma, syna Hesliego, syna Naggaja,

26. Syna Mahata, syna Mattatiasza, syna Semeja, syna Josecha, syna Jody,

27. Syna Joanana, syna Rezy, syna Zorobabela, syna Salatiela, syna Neriego,

28. Syna Melchiego, syna Addy, syna Kosama, syna Elmadama, syna Hera,

29. Syna Jozuego, syna Eliezera, syna Joryma, syna Mattata, syna Lewiego,

30. Syna Symeona, syna Judy, syna Józefa, syna Jonama, syna Eliakima,

31. Syna Melei, syna Menny, syna Mattaty, syna Natana, syna Dawida,

32. Syna Jessego, syna Obeda, syna Booza, syna Sali, syna Naasona,

33. Syna Aminadaba, syna Admina, syna Arniego, syna Esroma, syna Faresa, syna Judy,

34. Syna Jakuba, syna Izaaka, syna Abrahama, syna Tarego, syna Nachora,

35. Syna Seruga, syna Ragua, syna Faleka, syna Chebera, syna Szelacha,

36. Syna Kainama, syna Arpachszada, syna Sema, syna Noego, syna Lamecha,

37. Syna Metuszelacha, syna Henocha, syna Jareda, syna Malaleela, syna Kainama,

38. Syna Enosza, syna Seta, syna Adama, który był Boży

(BW)

 

I jak widać dokument jest i można go nawet podważyć ale niemożna powiedzieć, że go niema. :rolleyes:

 

Pozatym Jezus i apostołowie wielokrotnie odnosili się do tego, że ludzie pochodzą od jednej pary Adma i Ewy.

 

Więc w ramach Biblii jest to spójne ze sobą natomiast wymyslanie coby mógł Bóg ewentualnie robić i myśleć to brak pokory względem tego co stare i napisane bez naszego udziału.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zauważyłes czasem ludziom wydaje sie że cos wiedzą ... i mają rację. Tylko im sie wydaje, bo wystarczy (jak to sam okresliłes) "pierwszy z brzegu ludek " aby ich "zagiąć z pierwszych 15 kartek Biblii".

 

 

 

Jak czytamy w "Piesni Maryi" odmawiając ją w Brewiarzowych Nieszporach (co to Brewiarz zapewne wiesz):

 

"(...)rozproszył pyszniących sie zamysłami serc swoich.

Strącił władców z tronu,

A wywyższył pokornych.

Głodnych nasycił dobrami,

a bogatych z niczym odprawił (...)"

 

Więc zmieniam sie w pokornego sługę, który w domowym zaciszu bedzie chwalił Imię Pana ...

 

 

Piesń zachariasza (z brewiarzowej jutrzni) + jeden dodatkowy werset

 

 

Błogosławiony niech będzie Pan, Bóg Izraelski, iż nawiedził i sprawił odkupienie ludowi swojemu;

I wystawił nam róg zbawienia w domu Dawida, sługi swego,

Tak jako mówił przez usta świętych proroków swoich, którzy byli od wieku:

Iż im miał dać wybawienie od nieprzyjaciół naszych i z ręki wszystkich, którzy nas nienawidzili;

Aby uczynił miłosierdzie z ojcami naszymi, i wspomniał na przymierze swoje święte,

I na przysięgę, którą przysiągł Abrahamowi, ojcu naszemu, że nam to dać miał,

Iżbyśmy mu bez bojaźni, z ręki nieprzyjaciół naszych będąc wybawieni, służyli;

W świętobliwości i w sprawiedliwości przed obliczem jego, po wszystkie dni żywota naszego.

A ty dzieciątko! Prorokiem Najwyższego nazwane będziesz; bo pójdziesz wprzód przed obliczem Pańskiem, abyś gotował drogi jego,

A iżbyś dał znajomość zbawienia ludowi jego przez odpuszczenie grzechów ich.

Przez wnętrzności miłosierdzia Boga naszego, w których nawiedził nas Wschód z wysokości.

Aby się ukazał siedzącym w ciemności i w cieniu śmierci ku wyprostowaniu nóg naszych na drogę pokoju.

A ono dzieciątko rosło, i umacniało się w duchu, i było na pustyniach aż do onego dnia, którego się okazało przed Izraelem.

 

 

i ja zmierzam na swoją "pustynię", dopóki sie nie umocnie w duchu, tak abym mógł zabrać głos w dyskusji ...

 

 

B)

 

 

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti moge ci zadać jedno pytanie ??? Możesz mi cos wyjasnić??? no bo popatrzmy:

 

 

 

 

Bóg stworzył Adama i Ewę, którzy dali początek Homo Sapiens

Adam i Ewa mieli dzieci, tamte dzieci znowu dzieci itd.

 

 

Z tego wynika, ze dzieci Adama i Ewy rozmnażały sie miedzy sobą. czyż to nie kazirodztwo???

 

 

B)

 

 

wytłumacz mi prosze bo nie rozumiem :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, znowu mnie naszła myśl, jeszcze głupsza :icon_wink: Jest jeden Bóg, tak? To w takim razie kim jest Bóg muzułmanów? A może tylko "nasz" istnieje, a tamten nie. A może Jehowa, Bóg (Allah), czy Sziwa, Kriszna i Wisznu są tym samym bogiem? Jeżeli są tym samym to taką samą mac wiążącą jak Biblia ma Koran, Upaniszady i Bhagavadgita. A jeżeli to nie jest to ten sam Bóg to znaczy, że wszyscy "inni" są w błędzie. Ale skąd wiadomo, że to akurat oni są w błędzie, a nie "my"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gal. 1:7-9

7. Chociaż innej nie ma; są tylko pewni ludzie, którzy was niepokoją i chcą przekręcić ewangelię Chrystusową.

8. Ale choćbyśmy nawet my albo anioł z nieba zwiastował wam ewangelię odmienną od tej, którą myśmy wam zwiastowali, niech będzie przeklęty!

9. Jak powiedzieliśmy przedtem, tak i teraz znowu mówię: Jeśli wam ktoś zwiastuje ewangelię odmienną od tej, która przyjęliście, niech będzie przeklęty!

(BW)

 

Gal. 1:11

11. A oznajmiam wam, bracia, że ewangelia, którą ja zwiastowałem, nie jest pochodzenia ludzkiego;

(BW)

 

Saint zastanów się kto tu przekręca ja czy ty. Ja cytuje tylko Biblię a Ty? dla Ciebie Apostoł i jakiś Abdulhazis to taki sam autorytet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genetycznie wszyscy ludzie są bardzo blisko spokrewnieni .

Bóg poprzez Izraelitów rozlicza świat . Od tysięcy lat w ten sam sposób .

Kiedyś mi wpajano ,że w najsłabszym ogniwie zaczynają się zmiany . Zmiany mają wprowadzić Izraelici i z tego są rozliczani . Wiedzą o tym ale wolą tak jak mają , nawet kosztem rozliczeń .

Lubi nie lubi ? Jaki można mieć stosunek do malutkiej cząstki siebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszła mnie taka myśl, jak zwykle głupia, ale nie daje mi spokoju - skoro to jest Bóg Izraelitów, to jaką mamy gwarancję, że nas też lubi?

 

1 Moj. 18:18-19

18. Wszak z Abrahama na pewno wywodzić się będzie wielki i potężny naród, i przez niego będą błogosławione wszystkie narody ziemi.

19. Wybrałem go bowiem, aby nakazał synom swoim i domowi swemu po sobie strzec drogi Pana, aby zachowywali sprawiedliwość i prawo, tak iżby Pan mógł wypełnić względem Abrahama to, co o nim powiedział.

(BW)

 

Jan. 3:16

16. Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

(BW)

 

Dz.Ap. 10:34-35

34. Piotr zaś otworzył usta i rzekł: Teraz pojmuję naprawdę, że Bóg nie ma względu na osobę,

35. Lecz w każdym narodzie miły mu jest ten, kto się go boi i sprawiedliwie postępuje.

(BW)

 

więc żydzi to takie akwarium miało być gdzie miał się urodzić meszach (pol. pomazaniec, gr. christos)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, znowu mnie naszła myśl, jeszcze głupsza :icon_wink: Jest jeden Bóg, tak? To w takim razie kim jest Bóg muzułmanów? A może tylko "nasz" istnieje, a tamten nie. A może Jehowa, Bóg (Allah), czy Sziwa, Kriszna i Wisznu są tym samym bogiem? Jeżeli są tym samym to taką samą mac wiążącą jak Biblia ma Koran, Upaniszady i Bhagavadgita. A jeżeli to nie jest to ten sam Bóg to znaczy, że wszyscy "inni" są w błędzie. Ale skąd wiadomo, że to akurat oni są w błędzie, a nie "my"?

 

Izaj. 40:18-26

18. Z kim więc porównacie Boga i jakie podobieństwo mu przeciwstawicie?

19. Czy bałwana, którego ulał rzemieślnik, a złotnik powlókł złotem i przylutował srebrne łańcuszki?

20. Kogo z powodu ubóstwa na to nie stać, obiera sobie drzewo nie próchniejące, wyszukuje sobie zręcznego rzemieślnika, aby sporządził bałwana rytego, który się nie chwieje.

21. Czy nie wiecie? Czy nie słyszeliście? Czy wam tego nie opowiadano od początku? Czy nie pojmujecie tego dzieła stworzenia ziemi?

22. Siedzi nad okręgiem ziemi, a jej mieszkańcy są jak szarańcze; rozpostarł niebo jak zasłonę i rozciąga je jak namiot mieszkalny.

23. Książąt obraca wniwecz, sędziów ziemi unicestwia;

24. Zaledwie ich zaszczepiono, zaledwie ich zasiano, zaledwie zakorzenił się ich pień w ziemi, gdy powiał na nich, usychają, a burza unosi ich jak plewę.

25. Z kim więc mnie porównacie, że mam mu być równy? - mówi Święty.

26. Podnieście ku górze wasze oczy i patrzcie: Kto to stworzył? Ten, który wyprowadza ich wojsko w pełnej liczbie, na wszystkich woła po imieniu. Wobec takiego ogromu siły i potężnej mocy nikogo nie brak.

(BW)

 

Iz 46:5-10

5. Komu Mnie podobnym i równym uczynicie? Z kim Mię zestawicie, jakoby z podobnym?

6. Wyrzucają złoto z sakiewki i ważą srebro na wadze. Opłacają złotnika, żeby ulał bożka, którego potem czczą, padając nawet na twarz.

7. Podnoszą go na barki, dźwigają, potem go umieszczają na podstawie. I stoi, z miejsca swego się nie ruszy. Wołają do niego, on nie odpowiada, nie wybawi nikogo z ucisku.

8. Pamiętajcie o tym i okryjcie się wstydem! Grzesznicy, nawróćcie się sercem!

9. Wspomnijcie rzeczy minione od wieków! Tak, Ja jestem Bogiem i nie ma innego, Bogiem, i nikogo nie ma jak Ja.

10. Obwieszczam od początku to, co ma przyjść, i naprzód to, co się jeszcze nie stało. Mówię: Mój zamiar się spełni i uczynię wszystko, co zechcę.

(BT)

 

Iz 42:8

8. Ja, któremu na imię jest Jahwe, chwały mojej nie odstąpię innemu ani czci mojej bożkom.

(BT)

 

Iz 43:10-11

10. Wy jesteście moimi świadkami - wyrocznia Pana - i moimi sługami, których wybrałem, abyście mogli poznać i uwierzyć Mi, oraz zrozumieć, że tylko Ja istnieję. Boga utworzonego przede Mną nie było ani po Mnie nie będzie.

11. Ja, Pan, tylko Ja istnieję i poza Mną nie ma żadnego zbawcy.

(BT)

 

Ten twierdz, że reszta to lipa :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti moge ci zadać jedno pytanie ??? Możesz mi cos wyjasnić??? no bo popatrzmy:

Bóg stworzył Adama i Ewę, którzy dali początek Homo Sapiens

Adam i Ewa mieli dzieci, tamte dzieci znowu dzieci itd.

Z tego wynika, ze dzieci Adama i Ewy rozmnażały sie miedzy sobą. czyż to nie kazirodztwo???

B)

wytłumacz mi prosze bo nie rozumiem  :Salut:

 

Czy byłeś kiedyś synem doskonałego fizycznie człowieka? Czy psy w stadzie pażą się ze swoim rodzeństwem i potomstwem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti, co prawda chciałem się dowiedzieć, co TY o tym myślisz, a nie Biblia, ale i tak dzięki za wysiłek :Salut:

 

Wracając do tematu, Biblia, Koran i Bhagavadgita pełne są przesłań w rodzaju "nie będziesz miał bogów cudzych przede mną a jak nie chcesz we mnie wierzyć to bądź przeklęty" więc trudno się dziwić wyznawcom tych religii, że są całkowicie przekonani, że to właśnie ich bóg jest prawdziwy, a inni są w strasznym błędzie. Więc może się powtórzę: DLACZEGO TO ONI SIĘ MYLĄ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti, co prawda chciałem się dowiedzieć, co TY o tym myślisz, a nie Biblia, ale i tak dzięki za wysiłek  :Salut:

 

Wracając do tematu, Biblia, Koran i Bhagavadgita pełne są przesłań w rodzaju "nie będziesz miał bogów cudzych przede mną a jak nie chcesz we mnie wierzyć to bądź przeklęty" więc trudno się dziwić wyznawcom tych religii, że są całkowicie przekonani, że to właśnie ich bóg jest prawdziwy, a inni są w strasznym błędzie. Więc może się powtórzę: DLACZEGO TO ONI SIĘ MYLĄ?

 

Już Ci mase razy powiedziałem, że to co ja myśle jest mało istotne. :Boink: i nie bedę tutaj ferował swoich poglądów tylko fakty. może mi w końcu uwierzysz. :rolleyes:

 

Dlaczego oni się mylą? Proroctwa.

 

Iz 1:1

1. Widzenie Izajasza, syna Amosa, które miał w sprawie Judy i Jerozolimy, w czasach królów judzkich: Ozjasza, Jotama, Achaza i Ezechiasza.

(BT)

 

zwracam uwagę na date panowania Ezechiasza (ok.727-698pne) za encyklopedią PWN... http://encyklopedia.pwn.pl/20804_1.html

 

Iz 48:12-15

12. Słuchaj mnie, Jakubie, Izraelu, którego wezwałem: Ja sam, Ja jestem pierwszy i Ja również ostatni.

13. Moja to ręka założyła ziemię i moja prawica rozciągnęła niebo. Gdy na nie zawołam, stawią się natychmiast.

14. Zbierzcie się wy wszyscy i słuchajcie: Kto z nich przepowiedział te rzeczy? Ulubieniec Jahwe spełni Jego wolę co do Babilonu i jego plemienia - Chaldejczyków.

15. To Ja, Ja mówiłem i Ja go powołałem; przywiodłem go i poszczęściłem jego drodze.

(BT)

 

Iz 44:25-28

25. Jam jest ten, który niweczy znaki wróżów i wykazuje głupotę wieszczków, wstecz odrzuca mędrców i wiedzę ich czyni głupstwem,

26. potwierdza mowę swojego sługi i spełnia radę swoich wysłanników. To Ja mówię Jeruzalem: Będziesz zaludnione, i miastom judzkim: Będziecie odbudowane. Ja podniosę je z ruin.

27. To Ja mówię otchłani wód: Wyschnij! i wysuszam twoje rzeki.

28. Ja mówię o Cyrusie: Mój pasterz, i spełni on wszystkie moje pragnienia, mówiąc do Jeruzalem: Niech cię odbudują!, i do świątyni: Wznieś się z fundamentów!

(BT)

 

Cyrus II Wielki za encyklopedią PWN... http://encyklopedia.pwn.pl/14582_1.html

 

"539pne zajął Babilon, kładąc kres istnieniu państwa nowobabilońskiego;"

 

Jeżeli Izajasz pisał do roku 698 toconajmniej na 159lat wcześniej napisał o wyzwoleniu żydów z niewoli Babilońskiej do której ... jeszcze nie poszli :rolleyes:

 

Oczywiście działowi nauki pod nazwą wyższa krytyka biblijna pozostało jedno. Udowodnić, że ten tekst został dopisany później. Przecież jest jasne, że trzeba "Sprawdzić" czy Biblia jest prorocza i dlaczego taką niejest" ;)

 

Dowody również zostały obkrytykowane rzecz jasna. Jest wiele manuskryptów przeredagowanych wersji językowych ks. Izajasza i każda jest w wersji pełnej. nie "zachowała" się żadna wersja ponoć "pierwotna".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.