Skocz do zawartości

AZ4 - problem z gwintem


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dzisiaj przyszło do mnie AZ-4 - nowe, wszystko skręciłem, tylko problem z rączką jest - nie idzie jej wkręcić - tzn raz weszło, ale z problemami, teraz nie chce nawet załapać gwintu, meczyłem się z 20 minut i nic. - nie wchodzi w żaden z 3 otwórów, dodatkowe śruby dociskowe wchodzą bez problemu we wszystkie, rączka nie załapuje się w żadną. Dziwne jak na nowy montaż - muszę odsyłać cały montaż ? Tylko rączkę, czy jakoś da się z tym coś zrobić ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani razu nie użyłem tego uchwytu, ale montaż ma być sprawny.

Gdzie kupowałeś? Zadzwoń tam i pogadaj. Niech przyślą nową rączkę, a jeśli następna nie będzie pasować to nakręć krótki filmik z wkręcania i niech to zobaczą i podejmują decyzję.

Być może wymagana będzie wymiana całego kompletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie popełniałeś systematyczny błąd  - lub inaczej - uparłeś się na niewłaściwy kąt " natarcia "  :)

Miałem go kilka lat i przyznaję , często miałem problem z tym odpowiednim kątem .

Jeśli wkręciłes raz, nawet z jakimiś przeszkodami - raczej to nie problem gwintu czy całej rączki.

 

Skąd natomiast wziąłeś az 3 otwory na wkręcenie ?  Pierwsze słyszę / czytam . Jest tylko 2 !!!   W nieużywanym jest wkręcona śruba .      Nie sądzę, by w międzyczasie  coś się pod tym względem zmieniło .

 

Ale się rozkręciło, w czasie gdy piszę, chyba 2 porady.... to dobrze !  :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem podobnie ze swoim AZ4. Po próbie wkręcenia pod niewłaściwym kątem był problem z wkręceniem rączki. Na szczęście nie użyłem dużej siły więc nie uszkodziłem gwintu

po niewielkiej walce udało się ją prawidłowo wkręcić i teraz działa bez problemu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, pooglądaj sobie dokładnie gwint, jeszcze kilka razy sprawdź bez nerwów  .... dopiero gdy naprawdę nie da rady , popytaj

mechanika, może rzeczywiście ten gwint na rączce ma jakiś zadzior etc  Więc gwintownik byłby na miejscu, ale może wystarczyłby

pilnik ... :)

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jest to dobrze pomyslane, ze wkreca sie "skosnie". Gorzej bywa z dokladnoscia wykonania. Np. przeciwwaga do skytee 2 nie miala na wylot wywierconego

otworu na blokujaca srube, ale nawet to, co zostalo wywiercone - nie mialo gwintu na tej wywierconej dlugosci.  Chinczyk juz byl  zmeczony... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.05.2020 o 21:07, Charon_X napisał:

Ale widzę, że to niezły fajans

To nie jest fajans. To jeden z lepiej dopracowanych montaży jakie mam i kiedyś miałem. Jedyne co mu brakuje to mikroruchów. Ale jak się dobrze wyważy teleskop to pracuje rewelacyjnie. 

 

Cytat

...jak wszyscy z tym mają problemy. 

mów za siebie. Ja nie miałem

Jak pisali koledzy wyżej uchwyt wkręca się skośnie. Jeśli próbowałeś na wprost i na siłę to mogłeś uszkodzić gwint. Jeśli tak było to poszukaj jakieś innej śruby i spróbuj wkręcić z drugiej strony wtedy powinieneś "przegwintować" poprawnie i nadal będzie wszystko działać 

 

 

 

monttaz AZ4 _1.jpg

monttaz AZ4 _2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.