Skocz do zawartości

M92 ASI 071 MC PRO, ED100


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie wykonane kilkanascie dni temu z przydomowego ogródka. Teleskop ED100, kamera: ASI 071 MC PRO. Filtr UV IR Cut. 30 x 180 sekund.
Gromada kulista znajdująca się w gwiazdozbiorze Herkulesa. M92 znajduje się w odległości ok. 26,7 tysiąca lat świetlnych i zbliża się z prędkością 112 km/s. Średnica gromady wynosi około 109 lat świetlnych. Na podstawie jej masy, przyjmując jako średnią gwiazdę o masie Słońca, liczba gwiazd szacowana jest na 330 tysięcy.
Znanych jest jedynie 16 gwiazd zmiennych należących do M92, 14 z nich należy do typu RR Lyrae. Zaobserwowano tylko jedną gwiazdę podwójną zaćmieniową należącą do gromady (typ W Ursae Majoris).
Messier 92 jest jedną z najstarszych i najmniej metalicznych gromad kulistych Drogi Mlecznej. Jej wiek szacowany jest na 14,2±1,2 mld lat, co nawet przy dolnej granicy zakresu błędu daje 13,0 mld lat.

m92_JPG_FINALL.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu to zdjecie podczas ladowanis na forum jest sztucznie saturowane i ogolnie edytowane? Nie podoba mi sie to za bardzo - oryginalne nie jest sztucznie podkrecane ani saturowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kirien napisał:

Czemu to zdjecie podczas ladowanis na forum jest sztucznie saturowane i ogolnie edytowane? Nie podoba mi sie to za bardzo - oryginalne nie jest sztucznie podkrecane ani saturowane...

Zapisałeś plik poprzez "save for web"? Nie wiem jak na samo zdjęcie widoczne przez użytkowników ma wpływ problem o którym piszesz, ale masz sporo zieleni na gwiazdach a ich zdecydowana większość podchodzi pod kolor żółty. Powinno być tam trochę niebieskich gwiazd. Kalibrowałeś? Chętnie rzucę okiem na stack.

Edytowane przez Mateusz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - zieleni nie umiem sie pozbyc, kolory mam skalibrowane po rowno i jest masa zielenii. Musze odejmowac zielen w PS duzo ponizej poziomu R i B bo inaczej byloby jeszcze gorzej. Stack to grubasny plik, nie wiem gdzie mialbym go wystawic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Kirien napisał:

Tak - zieleni nie umiem sie pozbyc, kolory mam skalibrowane po rowno i jest masa zielenii. Musze odejmowac zielen w PS duzo ponizej poziomu R i B bo inaczej byloby jeszcze gorzej. Stack to grubasny plik, nie wiem gdzie mialbym go wystawic

Nie chodziło mi o balans kolorów a o kalibrację tj. poprawkę na kolor uwzględniającą temperaturę barwową gwiazd. Robi to np. program eXcalibrator bazując na pliku z nova.astrometry.net. Na YT znajdziesz poradniki w tym jeden od taysona. Co do uploadu plików to np. pierwszy lepszy serwis: https://files.fm/

Zieleń natomiast fajnie usuwa znany i popularny dodatek do PS'a tj. HVLG.

 

EDIT: tutaj tutorial do eXcalibratora żebyś nie musiał błądzić po YT :)

 

Edytowane przez Mateusz_D
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś to w sirilu jest photometric color calibration, które samo robi plate solve i kalibruje kolory. Do tego "usuwanie zielonego szumu", które działa jak scnr i hlvg. No i do tego dekonwulacja :original: trio niezbędne :original:

Edytowane przez lesnikdan
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.