Skocz do zawartości
  • 0

Korektor Komy Baader RCC I


Archis

Pytanie

Witajcie,

Mam problem natury technicznej. Niedawno zakupiłem korektor komy jak w temacie. Łączę go poprzez varilock i złączkę T2 do Canona z matrycą A-PSC. Zachowany mam zatem odpowiedni backfocus. Jednakże nie jestem w stanie wyostrzyć obrazu w teleskopie. Posiadam Newtona 150/750 z microfocuserem crayforda 1:10. 

 

Gdzieś przeczytałem, że może chodzić o podniesienie lustra, lecz boję się tego robić, gdyż nie mam narzędzi potrzebnych do kolimacji.

Czy możecie mi podpowiedzieć co zrobić, żeby uniknąć przeróbek w samym teleskopie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Najlepszym rozwiązaniem dla RCC jest wpuszczenie korektora wgłąb tuby. Nie trzeba wtedy podnosić lustra, ani zmieniać wyciągu. W taki sposób to właśnie pracuje obecnie u mnie. Korektor jest wpuszczony tak głęboko, że lekko wystaje poza drawtube od środka teleskopu :) 

Takie rozwiązanie wymaga prawdopodobnie wykonania odpowiedniej złączki, przedłużki, która będzie miała możliwość bycia zamocowaną w wyciągu. Najlepiej jakby była ona nakręcana na drawtube.

Pokaż jak to obecnie u Ciebie wygląda, może da się to zrobić tymczasowo na tym, co masz.

 

Moim zdaniem warto mieć RCC, daje on lepszą korekcję niż MPCC (albo jest mniej wrażliwy na niedoskonałości kolimacji). Korektora SW nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

U mnie rozwiązał sprawę korektor GSO 1,1, który "wyprowadził" płaszczyznę obrazu w moim GSO 150/750 do miejsca, gdzie spokojnie dałem radę wyostrzyć obraz. Niestety jakość gwiazd to inna bajka, ale u mnie może to być efektem kiepskiej kolimacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ufff wyciąg niskoprofilowy to duży wydatek...

 

Pracownicy z Delta Optical byli na tyle uprzejmi, że zgodzili się na warunkową wymianę. W związku z tym z racji skąpego opisu na stronie chciałbym się poradzić czy ten korektor będzie lepiej współpracował z SW 150/750?

https://deltaoptical.pl/korektor-komy-sky-watcher-2?from=listing&q=newton+korektor 

 

Jak w jego wypadku wygląda kwestia przestrzeni wewnątrz tubusu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przysiadłem do tematu. Początkowo za nic nie szło ustawić ostrości. Korektor był po prostu za płytko w wyciągu. Problem rozwiązał się bardzo nieoczekiwanie. Mianowicie wykręciłem obręcz zabezpieczający gwint korektowa. Jest ona szersza niż otwór wyciągu w efekcie blokowała całość tak, że tylko sam korektor mógł wejść do wyciągu. Dzięki temu zabiegowi dostałem dodatkowe 46 mm, co rozwiązało problem i dało spory zapas na wyostrzenie. Zatem problem rozwiązany.

 

Wybaczcie za podniesione larum i dziękuję wszystkim za próbę pomocy. Panika nowicjusza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, MateuszW napisał:

Pamiętasz o zapewnieniu odpowiedniej odległości do korektora i przedłużkach?

Tak. O tym pomyślałem już na samym początku. Mój Canon ma 44 mm odstępu matrycy od bagnetu + 10 mm złączka T2 + 36,5 mm na regulowanej przedłużce VariLock. 

 

13 godzin temu, MateuszW napisał:

A w jaki sposób to mocujesz do wyciągu? W sensie na czym spierają się śrubki?

Śrubki spierają się własnie na VariLocku, gdyż teraz całość mogę wsunąć aż po złączę T2. Więcej mógłbym ugrać już tylko skracając rurkę wyciągu, a tego za nic robić nie chcę. Może się uda za niedługo sprawdzić całość w terenie. Zobaczę jakie będą wyniki. Na razie w dzień ostrzy bardzo ładnie. Obawiam się trochę osiowości. Niby Korektor jest dobrze spasowany i od środka sprawdzając nic się nie rusza ale jednak całość trzyma się na 2 śrubkach.

 

Zauważyłem też, co mnie trochę zdziwiło, że Korektor odwraca obraz. Efekt uboczny? Nie traktuję tego jako wady a raczej jako miłe zaskoczenie. A też nigdzie nie doczytałem, że RCC ma takie właściwości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.