Skocz do zawartości

Jaki Atlas wybrać ?


P@weł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie do forumowiczów, jakich używacie altasów nieba i jaki możecie mi polecić, bo drukowanie mapek na każdą noc obserwacyjną jest troche żmudne :szczerbaty:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

 

Witaj,

mysle, ze najlepszym rozwiazaniem bedzie:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...&products_id=60

 

Pozdrawiam! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

mysle, ze najlepszym rozwiazaniem bedzie:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...&products_id=60

 

Pozdrawiam!  :Salut:

 

Też właśnie się nad tym zastanawiałem. :Salut:

Pytanie do Janusza: czy mógłbyś zrobić zdięcie jednej ze stron tego atlasu i zamieścić na forum ?

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie się nad tym zastanawiałem. :Salut:

Pytanie do Janusza: czy mógłbyś zrobić zdięcie jednej ze stron tego atlasu i zamieścić na forum ?

 

Pozdrowienia:

-Paweł

 

A na razie tu znajdziesz krotki opis wydawnictwa (po angielsku):

 

http://home.comcast.net/~astrohammer/opinionspage5.htm

 

Pozdro

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użuwam atlasu Piotra Brycha ale to lektura do użytku domowego. Bardzo wypasiona i bogata w informacje kniga. Jestem z niego bardzo zadowolony. Zwiera katalogi i bardzo szczegółowe mapy nieba z gwiazdami do ponad 10m. Objętość ponad 700 stron w formacie A4 w tym ponad 600 stron map. Dodatkowo otrzymujesz płytę cd z katalogami. Zapytaj gościa o konkrety to Ci powie więcej. Oto mail do niego: piotr@brych.net

A cena? nieco ponad 100zł. Chyba 80zł w miękkiej oprawie (nie polecam) i 120 w twardej. Ma tylko jedną wadę - jest ciężki i duży (A4) więc w teren nie za bardzo się nadaje. Ale Sky Atlas 2000 to przy nim zabawka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użuwam atlasu Piotra Brycha ale to lektura do użytku domowego. Bardzo wypasiona i bogata w informacje kniga. Jestem z niego bardzo zadowolony. Zwiera katalogi i bardzo szczegółowe mapy nieba z gwiazdami do ponad 10m.

 

Tak, to wielka kniga raczej do uzytku "do poduszki" :-)

Sporo informacji, ale... slyszalem, ze jest niedokladny...?...

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też polecam Brycha. Używam od lat i jestem zadowolony. Za taką cenę chyba na całym świecie nie ma tak wypasionego atlasu. A co do błędów, to zdarzają się, jak w każdym atlasie, ale ja tylko raz na taki trafiłem, kiedy to jakiejś słabej galaktyki nie było w miejscu, w którym być powinna. Jego druga wada jest taka, że nie ma zaznaczonych konturów mgławic, wszystkie są symboliczne. A z tym, że nie nadaje się w teren to się nie zgadzam, bo od tego jest atlas nieba, żeby go używać w terenie, a nie czytać w wannie. Fakt, że jest duży i ciężki, ale nie aż tak, że nie można go unieść. A jak się jedzie samochodem to już w ogóle no problem :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brych.

W zasadzie mogę podpisać się pod tym co napisał Radek. Mam. Używam go w terenie. Rokładasz obok na stoliku/skrzynce/w otwartym bagażniku. Od czasu do czasu podejdziesz lookniesz. Bez niego nie zobaczyłbym nawet połowy tego co widziałem.

Dokładniej to juz tylko notebook z planeterium.

Ma swoje wady:

- brak kształtów mgławic/Galaktyki

- z tą jasnością zaznaczonych obiektów jest różnie

- brak wskazania jaka strona jest poniżej/powyzej danej strony

- papier jest taki sobie i chłonie wilgoć jak nie przykryjesz czymś

- przydałby się indeks całego nieba ze wskazaniem na stronę

- przydałyby się mapy w dokładniejszej skali co bardziej znanych gromadek otwartych

Zaleta

- Zawiera chyba całe Tycho2

- stosunek cena/możliwości

 

Strona wydawcy

http://www.brych.net/atlas.html

 

PS. Patrzę a na stronie taki przypis

"UWAGA!

Ze względu na wyczerpanie nakładu kończymy sprzedaż Wielkiego Atlasu Nieba.

Szczegóły na końcu strony." :angry:

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to zależy w jakim zasięgu obserwacyjnym pracujesz.

Mapki i przygotowanie do obserwacji z programem jest niezastąpione.

Najczęściej korzystam z prościutkiego (nieduży zasięg) ale BARDZO PORĘCZNEGO (prawie kieszonkowego) atlasu NIEBO 2000, tylko że w ciemnościach to z czerwoną latarką nic na nim nie widać, trzeba sobie dobrać barwę i jasność latareczki.

 

Zaś DO PODUSZKI - najpiękniejszy jest chyba ATLAS HEWELIUSZA! :helo:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wszystkich wymienionych powyżej wad Brycha pozbawiona jest Uranometria 2000 i Sky Atlas 2000.

Używam jej od ponad 15 lat i nie znam praktyczniejszego atlasu w terenie przy teleskopie.

Sky Atlasu mogę conajwyzej zeskanować 1/2 strony bo po rozłożeniu to jest A3 i nie wejdzie mi na biurowy skaner, czyba że zdejmę go z 300D :Salut:

Sky Atlas jest też bardzo wygodny bo mapy obejmują duże obszary nieba i praktycznie całe gwiazdozbiory a mgławice są zaznaczone kształtami co jest bardzo pomocne.

Używam go też od ponad 10 lat tylko w starszej wersji B&W.

 

Uranometria to zasięg gwiazdowy 9,5mag i mgławicowy 13 mag

Sky Atlas to zasięg gwiazdowy 8,5mag i mgławicowy do 12 mag

Zarowno do Uranometrii jak i do Sky Atlasu są dostępne obszerne katalogi gwiadowe i mgławicowe które są bardzo wartościowym uzupełnieniem atlasów :Salut:

Oba atlasy są idealne do poszukiwań kometarnych :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest tylko czy dany obserwator jest w stanie wykorzystać możliwości atlasu Brycha? Ja lubię Sky Atlas 2000 i ewentualnie w terenie mały atlas czeski - niezbyt szczegółowy ale dosyć praktyczny. W Bieszczadach bezproblemowo prowadził mnie do kolejnych emek. Ma tę zaletę, że jest w twardej oprawie i ma nieduży format.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do atlasu Brycha, to jednak warto poczytać to, co jest na końcu jego strony... Rzeczywiście, nakład jest wyczerpany... i teraz sprzedawane są egzemplarze z uszkodzeniami (tylko oprawy, jak twierdzi autor strony) po obniżonej cenie: oprawa twarda 80 złotych, miękka bodaj 60 (z opisu wynika, że uszkodenia dotyczą tylko egzemplarzy w twardej oprawie)... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Jak również zalet  :szczerbaty:

 

To zależy jak komu leży dany atlas ale u mnie Uranometria i Sky Atlas jest w ciągłym użyciu a Brych niestety zbiera kurz na półce bo jest mi mało użyteczny i ze zbyt kiepskiego papieru do pracy nocą na zewnątrz. Jeśli chodzi o jakość odwzorowania i szatę graficzną (brak kształtów mgławic, opisów sąsiednich stron czy choćby zbiorczej mapki z pokazanymi kartami atlasu na sferze niebieskiej) i jest on niestety tylko ubogim krewnym Uranometrii czy Sky Atlasu :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja do opisywanych tu atlasów dodam jeszcze "Atlas Nieba Gwiaździstego" Dobrzyckich. Format A4, twarde okładki, gruby i dobry papier, każda z kilkunastu map w formacie A3. Pokazuje gwiazdy do 6,5m, wszystkie M-ki i niedużo słabszych obiektów. Jest poręczny i bardzo dobry do ogólnej orientacji na niebie - żeby znaleźć słabsze obiekty, nawet i wiele spośród M-ek potrzebny jest jednak dokładniejszy atlas albo wydrukowana mapka. Ja używam tego atlasu od kilku lat i jestem zadowolony, tylko nie wiem, czy można go jeszcze kupić.

A co do atlasu Brycha - mam ten atlas (w miękkiej oprawie) od 1,5 roku i używam go w czasie wszystkich obserwacji bez problemów - co prawda papier chłonie wilgoć w czasie wilgotniejszych nocy, ale nie jest to żaden problem, po wysuszeniu w domu jest praktycznie jak nowy. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kiedyś w redakcji VADEMECUM zgrabny i nieduży atlasik V.Tiriona wzorowany na czeskim atlasie z lat 50 tych, który ma wielkość. A4, zasięg gw. tylko do 6,5mag. ale za to sporo obiektów niegwiazdowych no i katalog do każdej mapy na sąsiedniej stronie. Poniżej okładka z wycinkiem mapy.

atlas.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.