Skocz do zawartości

Okular o ogniskowej 40+ do MAKa 150


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wymieniłem swojego Maka 127 na odrobinę większą rurę, czyli na Maka 150. Ten ma już wyjście na dwucalowe okulary, więc mogę się pokusić o zakup jakiegoś okularu odpowiedniego do małych powiększeń. Dotychczas z tej kategorii miałem tylko Vixena NPL 40mm/1.25"/40deg.

 

Mam do Was prośbę o wskazanie kilku opcji w trzech zakresach cenowych: do 500 zł, do 1000 zł i do 1500 zł. Priorytetem dla mnie zawsze jest wygoda obserwacji, więc oczekuję dużego ER (przy tej ogniskowej to akurat nie stanowi chyba nigdy problemu) i duża soczewka przednia, żeby nie musieć idealnie celować okiem w oś optyczną. Pole widzenia na pewno chcę większe niż to w moim Vixenie NPL, ale nie musi być od razu jakieś gigantyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, lkosz napisał:

ja mam taki za 110zł, ale patrząc na propozycje powyżej to może nie będę się kompromitować :D Bez reduktora mam całą tarczę księżyca w MAK127.

Nie ma powodu do kompromitacji. Mak ma bardzo dużą tolerancję na okulary. Ja swój Panoptic kupiłem do innego sprzętu. 

Jednak zawsze stwierdzam, że niezależnie od rodzaju teleskopu, im lepszy okular zastosujemy, tym lepszy obraz zostanie uzyskany. Okulary o lepszej transmisji czy kontraście dadzą lepsze obrazy. 

Poza tym każdy z nas lubi nieco inne szkła. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam teraz dylemat z wyborem szkła. Na początek są dwa Erfle: GSO SV 42mm za 220 zł i WO SWAN 40mm za 600 zł. Spora różnica w cenie, a na dodatek ogniskowa 42mm bardziej mi pasuje. Różnica 7deg w polu widzenia wg mnie nie uzasadnia takiej różnicy w cenie. Pozostaje jeszcze różnica w jakości optyki, ale Erfle jest chyba na tyle prostą i dopracowaną konstrukcją, że nie podejrzewam, by była tu duża różnica w jakości obrazu.

 

Jeszcze wyżej cenowo jest ES 68deg 40mm. Cena sklepowa powyżej 1000 zł. Czym on się różni od Erfli co by uzasadniało różnicę w cenie?

 

O Maxvision i Meade jeszcze nie doczytałem.

 

W tym momencie najbardziej skłaniam się ku GSO 42mm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiste pole widzenia GSO 42 mm oszacowałem na 57 stopni (+/- 1) - producent troche tu oszukuje niestety. 

Porównywałem go z Erflem Antares 40 mm, no to w lunetach około f/8 Erfle był nieco lepszy na brzegu niż GSO, jednak w MAKu f/12 praktycznie nie było różnicy, obydwa dawały wyśmienite, ostre obrazy, a GSO ma większą odl od oka. Obydwa praktycznie nie winietują w MAKu 150.

 

SWANa 40 mm nie miałem, jednak warto by było uważać, bo może nie mieć aż 72 stopni. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, dobrychemik napisał:

No to mam teraz dylemat z wyborem szkła. Na początek są dwa Erfle: GSO SV 42mm za 220 zł i WO SWAN 40mm za 600 zł. Spora różnica w cenie, a na dodatek ogniskowa 42mm bardziej mi pasuje. Różnica 7deg w polu widzenia wg mnie nie uzasadnia takiej różnicy w cenie. Pozostaje jeszcze różnica w jakości optyki, ale Erfle jest chyba na tyle prostą i dopracowaną konstrukcją, że nie podejrzewam, by była tu duża różnica w jakości obrazu.

żebyś się nie zdziwił

tego 42 mm nie znam ale znam erfla GSO 30 mm i to jest tragiczny okular. Raczej wątpię aby 42 mm był jakiś wyjątkowy ... zresztą to oszukane pole widzenia też wiele mówi, a i cena nie wzięła się znikąd

SWAN-y to świetne okulary. Zupełnie inna liga niż GSO

porównywałem kiedyś SWAN-a 33 z Orionem Q70 32 mm i MEADE QX 26 mm (producentem było GSO) w Newtonie f/6 i ten pierwszy był najlepszy, a ostatni słabiutki. Mam też SWAN-a 20 mm. To znakomity, choć bardzo niepozorny okular. Chętnie go używam w swoich teleskopach od f/6 po f/12

 

okulary o ogniskowej 40 mm to rzadkość na giełdach więc raczej czeka cię zakup w sklepie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.