Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop- pomocy


Cypis Amator

Pytanie

Witam, potrzebuję pomocy w wyborze pierwszego teleskopu. Dużo czytam ostatnio o teleskopach, ale im więcej czytam tym mniej chyba wiem i ciężej mi się zdecydować co zakupić. Dlatego chciałbym posłuchać  waszych wypowiedzi i propozycji. Kwota jaką dysponuje to maks 3000zł ale chciałbym w tej kwocie zakupić jeszcze jakieś filtry i z jeden dobry okular gdyż z tego co widzę to w zestawach z teleskopami raczej są słabej jakości okulary. Wiem że kwota ta nie jest za duża jeśli chodzi o dobry teleskop ale na początek może wystarczy. Mieszkam na wsi na pograniczu Lubelszczyzny i Podkarpacia z dala od dużych miast. Teleskop nie musi być wcale lekki i mobilny gdyż do ogrodu skąd chciałbym prowadzić obserwacje nie mam za daleko. Astrofotografię na razie też mnie nie interesuje a jeśli chodzi o to co chciałbym oglądać to głównie Obiekty mgławicowe ale chciałbym również pooglądać planety z naszego układu. Byłbym bardzo wdzięczny jeśli zechcielibyście pomóc mi i podsunąć jakieś propozycje abym mógł zacząć swoją przygodę z astronomią na dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Mimo wszystko sądzę, że warto się ograniczyć do GSO 8 lub max. 10".

Obiekty DS wymagają ciemnego nieba. To oznacza, że teleskop musi być mobilny. Najlepszym filtrem LP jest kasa na paliwo ;-)

Rura o rozmiarach i wadze boliera mobilna nie jest.

Mobilny sprzęt 12" czy nawet 14" to już tylko kratownica. Niestety kratownicowy Newton solidnie przekracza założony budżet.   

Co do okularów, to jeśli chodzi o niedrogi i  dobry krótki okular do planet to można rozważyć Baader Ortho 10 lub 6mm. Nie jest to okular bardzo wygodny (krótki ER i pole  50 stopni) ale daje bardzo ładne kontrastowe obrazy.

W ogóle okulary warto dokupować już po zakupie teleskopu, gdy popatrzymy przez okulary z zestawu i sami zobaczymy czego nam brakuje. To sprawa bardzo indywidualna.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

+Lumicon UHC, jak już ogarniesz tego 12 calowego potwora. 

I znajdź w pobliżu jakichś ludzi, którzy bawią się w to hobby, umów się na obserwacje i dotknij sprzętu. To zanim kupisz cokolwiek. 

12 calowy Newton na montażu Dobsona wydaje się być w Twoim wypadku właściwym wyborem, ale to wielkie i ciężkie bydlę. Fajnie by było przed zakupem zobaczyć co i jak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=6.86&lat=6539334&lon=2541802&layers=B0FFFFFTFFFFFFFFF

 

Zobacz jaką wartość masz przy mag/arc sec2 naciskając na miejsce obserwacji. Podaj ją.

 

Warto kupić używany.

Łatwiej kupić okulary, filtry później niż później wymieniać 10" na 12". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najlepiej jakbyś umówił się z kimś na obserwacje albo pojechał na zlot i mając porównanie podjął świadomie decyzję. Bo tu nie tylko o rozmiar chodzi ale i o ile łykniesz bakcyla głęboko to może astrofoto...potem ciężej zmienić teleskop łatwiej okulary...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, astrokarol napisał:

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=6.86&lat=6539334&lon=2541802&layers=B0FFFFFTFFFFFFFFF

 

Zobacz jaką wartość masz przy mag/arc sec2 naciskając na miejsce obserwacji. Podaj ją.

 

Warto kupić używany.

Łatwiej kupić okulary, filtry później niż później wymieniać 10" na 12". 

Moja wartość to: 21.71 mag./arc sec2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Cypis Amator napisał:

Moja wartość to: 21.71 mag./arc sec2

Człowieku ale masz niebo! I to we własnym ogródku! :new_shocked:większość z nas może Ci tylko pozazdrościć. Na twoim miejscu brałbym zdecydowanie 12". Okulary i filtry możesz dokupić później powoli i systematycznie a apertury już nie dołożysz. Przy takim niebie nawet te filtry nie będą Ci potrzebne bo i tak mgławice będą piękne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.