Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop na początek


Mefiu5

Pytanie

Dzień dobry,

na początku chciałbym się przywitać. Jestem tutaj nowy i postanowiłem napisać z uwagi na to że planuję kupić jakiś teleskop na początek.

W pierwszej kolejności biorę pod uwagę sprzęt używany w dobrym stanie. Przejrzałem giełdę ale jeszcze za bardzo się nie znam na teleskopach.

 

Planuję patrzeć w niebo w obszarze niezabudowanym, mieszkam na wsi, brak latarni, warunki myślę że dobre do obserwacji księżyca, planet.

Budżet 500zł - chyba refraktor.

Znalazłem kilka sztuk Bressera 70/700, 70/900 ale nie wiem, czy to dobry sprzęt czy zabawka. Jestem już w tym wieku, że bardziej patrzę na jakość i ewentualną możliwość późniejszego odsprzedania sprzętu gdyby trzeba było go zmienić:)

 

Raczej kierowałbym się Waszym doświadczeniem. Ważne aby sprzęt był sprawny i kompletny.

Może ktoś coś ciekawego sprzedaje, może coś widział. 

 

Dzięki z góry za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
33 minuty temu, JSC napisał:

Ktoś to gdzieś na polskich forach porównywał i na tym bazuję.

Z drugiej strony ponoć ze sferycznymi jest tak:

APERTURE . . TEXEREAU MINIMUM F/RATIO
3 inch . . . . . . f/6.4
4 inch . . . . . . f/7.1
6 inch . . . . . . f/8.1
8 inch . . . . . . f/8.9
10 inch. . . . . . f/9.6
12 inch. . . . . . f/10.2

 

te obliczenia są prawdziwe przy założeniu dokładności lustra na poziomie 1/8 lambda, a lustra tanich masówek nie są wykonane z taką dokładnością, a najwyżej 1/4 lambda (optymistycznie bo w GSO można trafić na 1/2 lambda). Za lustra uznanych marek z dokładnością 1/6 lambda i certyfikatem trzeba sporo dopłacić, a lepsze są robione na indywidualne zamówienie

 

za to lustra sferyczne mają mniejsze wady pozaosiowe i lepiej sprawdzają się gdy temperatura w trakcie obserwacji spada. Do tego dochodzą mniejsze wymagania co do korekcji wad własnych okularów (z powodu mniejszej światłosiły)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, Mefiu5 napisał:

Ten pierwszy to jest sam teleskop bez montażu, ten drugi newton na eq to nie jest najlepsze rozwiązanie będzie sie trząsł 

Edytowane przez M4teusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobry wieczór,

Lornetka - bajka. Trafił mi się teleskop Bresser 70/700 - nowy, nieodpakowany, za przysłowiową flaszkę. Wiem że sprzęt nie najwyższych lotów ale może coś poradzicie.

 

Na okularze 20x elegancko wszystko widać czy to na ziemi czy na niebie. Ale wiadomo chciałbym pooglądać gwiazdy lub planety z trochę bliższej odległości. Jak zakładam Barlowa lub okular 4mm to za cholerę nie idzie wyostrzyć obrazu. Poza tym pokrętła od regulacji ostrości powodują że rusza się cała luneta. Może jest na to jakiś sposób? Idzie coś z tego więcej wyciągnąć? Lepszy okular? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Barlow to standard z zestawu 3x. 

Problem występuje po założeniu np. Barlowa 3x + okular 4mm lub samego okularu 4mm. Po prostu przy takim zbliżeniu jakakolwiek próba regulacji ostrości powoduje niezamierzony mikroruch całego teleskopu w efekcie czego obraz zostaje przesunięty i gwiazda znika z pola widzenia. To samo dzieje się przy okularze 20x ale wtedy pole widzenia jest na tyle duże że pomimo drgań całego zestawu jest możliwe wyostrzenie obrazu. 

Edytowane przez Mefiu5
1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do drgań to może wina konstrukcji, wady jeśli są to jakieś mocne drgania. Przy tańszych modelach drgania mogą wystąpić nawet przy najmniejszym ruchu sprzętu.

 

Jesli chodzi o ostrość to tego barlowa x3 nie zakładaj na 4mm okular bo nic nie zobaczysz, spróbuj z okularem 20mm. Maksymalne użyteczne powiększenie jest równe dwukrotności wielkości średnicy lustra lub obiektywu. W Twoim przypadku 70x2=140.

 

Samo powiększenie liczysz sobie dzieląc długość ogniskowej teleskopu przez ogniskową okularu. 700/4=175 czyli obraz przy okularze 4mm może być ciemny, rozmyty. Soczewka barlowa dodatkowo Ci "powiększa powiększenie", wydłuża długość ogniskowej teleskopu co sprawia, że Twój okular 4mm daje powiększenie już 525x czyli prawie 4x większe niż użyteczne. 

 

Masz jeszcze jakieś inne okulary? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ta 4mm i 20mm są tej samej marki? 

 

Myślę, że 6mm będzie ok tylko kup coś z wyższej półki cenowej z szerokim polem widzenia. Sam nabyłem najtańszą 6mm i nie jestem zadowolony. Okular zawsze możesz zostawić jeśli będziesz w przyszłości wymieniał teleskop na lepszy. 

 

Na jakim montażu jest ten bresser? Pytam z ciekawości :)

Edytowane przez Nerrazur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, Nerrazur napisał:

Ta 4mm i 20mm są tej samej marki? 

 

Myślę, że 6mm będzie ok tylko kup coś z wyższej półki cenowej z szerokim polem widzenia. Sam nabyłem najtańszą 6mm i nie jestem zadowolony. Okular zawsze możesz zostawić jeśli będziesz w przyszłości wymieniał teleskop na lepszy. 

 

Na jakim montażu jest ten bresser? Pytam z ciekawości :)

Wtrącę się, bo się nie zgadzam.

Po 1. Okular 6mm da w tym teleskopie źrenicę wyjściową 0,6mm, co z mojej praktyki jest zdecydowanie za mało, jakoś ujdzie do Księżyca, ale też nie komfortowo.

Absolutne minimum to okular 7mm, a lepiej 9mm. Mimo mniejszego powiększenia, szczegóły obserwowanych obiektów nie zostaną utracone, ponieważ i tak jest to znacznie więcej niż zdolność rozdzielcza tego teleskopu, a obserwacje będą przyjemniejsze.

Po 2. Nie kupuj do tego teleskopu drogiego okularu. Drogi = ciężki, a i tak się wszystko chwieje, a pod ciężkim okularem jeszcze będzie się uginał wyciąg. Poza tym wady obiektywu zniweczą korzyści wynikające z drogiego okularu. Polecałbym raczej zwykłego Plossla, zwłaszcza że będzie używany tylko do obiektów  US gdzie nie jest potrzebne szerokie pole.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Mefiu5 napisał:

Montaż azymutalny z klinem równikowym.

Z tego co widzę okular 9mm Plossla można kupić za około 100zl. 

Ajot ma rację, droższy może być cięższy i może mieć wpływ na użytkowanie teleskopu. Jeśli dobrze kojarzę waga okularu jest podawana w opisach na oficjalnych sklepach ze sprzętem do teleskopów. 

 

Okulary, które zakupiłem zawsze testowałem w ciągu dnia na obiekcie z wieloma szczegółami. Zerknij przez nowy okular prawym i lewym okiem bo mi się trafił okular z plamką której nie widziałem patrząc drugim okiem :happy: nie mam pojęcia od czego to zależy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie słuchaj ludzi co mówią że za 500 zł to zabawka i nie warto... bo połowa z nich zaczynała od gorszych teleskopów czy lornetek niż te ktore teraz odradzają. Każdy sprzęt ma sens jeśli sprawi Ci frajdę i rozwinie pasje.Druga sprawa część ludzi ma interes ze sprzedaży więc polecaja droższe wiadomo lepsze :emotion-5:

 

P.s nie zgodzę się że 6mm to tylko na księżyc,gdyz używam okularu 4mm z zestawu na księżyc i daje radę, skoro 4 mm kitowe daje radę to co pokaże 6mm dobry okular?Podsumowując  dużo zależy od naszego oka i danego egzemplarza teleskopu.

Edytowane przez Antonix
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Antonix, dziękuję za zdroworozsądkowe podejście do tematu. Dzisiaj w nocy obserwowałem perseidy przez lornetkę. Księżyc również świetnie widać - na razie przy użyciu okularu 20mm. Kilka fotek pstryknąłem bo byłem zaskoczony jakością obrazu. Zamówiłem też plossla 9mm i mam nadzieję że dzięki temu zobaczę jeszcze więcej szczegółów. Wiadomo zaczynam od księżyca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Antonix napisał:

Nie słuchaj ludzi co mówią że za 500 zł to zabawka i nie warto... bo połowa z nich zaczynała od gorszych teleskopów czy lornetek niż te ktore teraz odradzają. Każdy sprzęt ma sens jeśli sprawi Ci frajdę i rozwinie pasje.Druga sprawa część ludzi ma interes ze sprzedaży więc polecaja droższe wiadomo lepsze :emotion-5:

 

P.s nie zgodzę się że 6mm to tylko na księżyc,gdyz używam okularu 4mm z zestawu na księżyc i daje radę, skoro 4 mm kitowe daje radę to co pokaże 6mm dobry okular?Podsumowując  dużo zależy od naszego oka i danego egzemplarza teleskopu.

Antonix - tu się nie przebijesz z takimi "herezjami".  Napiszą Ci, ze gówno wiesz, gówno widzisz i tyle.  Ja z tymi wbitymi w forum "mądrościami" walczę od wielu lat i praktycznie bez skutku. Oczywiście masz rację w 100%. Oby wszyscy mieli takie zdroworosądkowe podejście i tyle wiedzy co Ty o tym sprzęcie co masz.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, JSC napisał:

Antonix - tu się nie przebijesz z takimi "herezjami".  Napiszą Ci, ze gówno wiesz, gówno widzisz i tyle.  Ja z tymi wbitymi w forum "mądrościami" walczę od wielu lat i praktycznie bez skutku. Oczywiście masz rację w 100%. Oby wszyscy mieli takie zdroworosądkowe podejście i tyle wiedzy co Ty o tym sprzęcie co masz.

Czytałem wiele Twoich postów i łatwo tu nie miałeś mimo że opierałes swoje poglądy o profesjonalne artykuły.

Wracając do tematu przy każdym wątku co nowego kupić powinny być wklejany post przez użytkowników czy moderatora o tym jakie mamy rodzaje teleskopów i jakie są wady i zalety każdego zestawu, bo bazując na większości odpowiedzi nowi użytkownicy mogą mieć przekonanie że istnieje tylko synta na dobsie. Jeśli już narzekam to mało jest tu na forum postów recenzji/porównań w stylu astronoce.Czy mamy taką uboga społeczność czy jest to z góry blokowane? Bo z tego co mi się wydaje astronoce też ktoś odgórnie wyciszył.:g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Mefiu5 napisał:

Antonix, dziękuję za zdroworozsądkowe podejście do tematu. Dzisiaj w nocy obserwowałem perseidy przez lornetkę. Księżyc również świetnie widać - na razie przy użyciu okularu 20mm. Kilka fotek pstryknąłem bo byłem zaskoczony jakością obrazu. Zamówiłem też plossla 9mm i mam nadzieję że dzięki temu zobaczę jeszcze więcej szczegółów. Wiadomo zaczynam od księżyca :)

Jakiego possla zamówiłeś(podasz więcej szczegółów) ? Czekam na małą relacje z wrażeń i testów w stosunku do kitowego zestawu. Na początku używałem też tylko H20 lub H20 z Barlow X3 a H4 uważałem za niewypał (wiele osób odradzało go używać), ale teraz widzę że kitowy Barlow potężnie niszczy obraz z H20( tak samo jak nasadka prostujaca) i o wiele lepszy jest okular H4mm na księżycu czy przy dziennych obserwacjach detali mimo mniejszej źrenicy i 2.5D powiększeniu, czyzby coś w rodzaju akomodacji oka po kilku tygodniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No niestety Synta 8" na Dobsie nie zapewnia, że zainteresujemy się astronomią. Gdyby tak było, to nie byłoby ogłoszeń typu: "Sprzedam Syntę 8" trzy razy użytą".

Oczywiście nie mam nic przeciwko Syncie 8", bo to jest bardzo dobry teleskop, ale nie o teleskop w tych naszych obserwacjach głównie chodzi... A teleskop? Najlepszy jest ten, którym najczęściej obserwujemy...

 

Co do reklamy, antyreklamy... Nie wiem czy nalezy się tutaj akurat na tym forum doszukiwac teorii spiskowych ;) Faktem jednak jest, że na wielu forach funkcjonuje taka "swoista" reklama i jest ona bardzo skuteczna. A co do prównań sprzetu... Wiele opinii bazuje na informacjach zasłyszanych, wydumanych lub kompletnie zmyślonych. Wiele też bazuje na inforamcjach bardzo cząstkowych ograniczonych do jednego egzemplarza, jednych obserwacji lub porównań pojedynczych sztuk sprzetu z róznych obserwacji podczas różnych warunków.

 

Myslę, że porównania sprzetu chyba nie sa tu niemile widziane. Tylko brakuje porównujących.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.