Skocz do zawartości

Gamma Cas oraz mgławica Pacman


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Tytułem wstępu:

Pierwszy raz pojechałem ze sprzętem poza Kraków. Mieszkałem w domku letniskowym. Kilka spostrzeżeń:

- Bortle 3 to już jest baaaardzo bardzo dobrze w porównaniu do centrum Krakowa. U mnie pod domem mam Bortle 7, ratio 20. Na wyjeździe niebo było 100x ciemniejsze.

- Jeśli ma się dostęp do prądu, to dobrze wziąć ze sobą przedłużacz. 

- Grzałka na obiektyw to 100% mus

- Flatownica z aliexpressu za 20zł też działa.

- Warto sprawdzić, czy wszystkie pierdółki mają baterie (w moim przypadku interwałometr i flatownica)

- Nawet latem robi się rosa na obiektywie. (strasznie naiwne myśleć inaczej, wiem :D )  Najczęściej pokazuje się na obiektywie chwilę po tym, jak pójdzie się spać :)

- Całe szczęście zarosiony sprzęt po kilku godzinach na powietrzu w dzień robi się suchy i nic się nie zepsuje

- Im mniej czasu spędza się na zabawę ze sprzętem w polu tym więcej przyjemności. Warto przećwiczyć sekwencję zdarzeń w dzień :)

- Obiektyw 135mm z pikselem 4.3um przy ekspozycji 90s nie wymaga nie wiadomo jakiego ustawienia na biegun. Z reguły ustawiałem lunetką na oko mniej więcej i już było ok. Wiadomo, 5min pewnie bym nie uciągnął, ale 90s to moim zdaniem bardzo fajne czasy na EQ3-2.

- Czasami okolicznych latarni nie trzeba tłuc - jeśli są nisko to wystarczy odkręcić w nich żarówki, a rano wkręcić, jakby nigdy nic

- Stres i brak snu skutecznie zniechęca do hobby. Lepiej jeździć bez małych dzieci. 

- Kadr lepiej zaplanować (to pewnie też większość wie). Ja nie miałem czasu na to, więc potem żałowałem, i mam np. fotkę z uciętą w pół Ameryką :/

 

To chyba pierwsze astrozdjęcie, z którego jestem w miarę zadowolony, choć oczywiście mam zerowe doświadczenie w obróbce, więc wygląda jak wygląda :)

Kadr jest zachłanny - chciałem mieć dwie rzeczy na raz, jak to początkujący... 

Ogólnie jest to ok. 6h naświetlania: 240x90s, Canon 700d + Samyang 135mm f/2 na pełnej dziurze. Niebo ratio 0.181, Bortle 3. Okolice Arłamowa :)

Zrobiłem 50 darków, ze 200 flatów i biasów.

Obróbka to wyrównanie histogramu, levele w PixInsight LE, i trochę zabawy saturacją i balansem kolorów w GIMP.
Zapraszam do komentowania, jestem bardzo ciekaw, jak zdjęcie trafia w wysublimowane forowe gusta :)

 

Wersja full HD: (bez resize plik ma 30MB, więc nie da się zamieścić)

cas2_1920.thumb.jpg.057b14a100873d2b3be2c32a4ca7dc2b.jpg


Wersja oznaczona:

cas_annotated2.jpg.0b789f473b6fb3238ee27ec181b95caf.jpg

 

Fragment nieba na mapie:

cas_mapa.png.a1f85c0f854940062eecfd5c2bedeffc.png

 

 

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki zdominowały zdjęcie. Nic nie widać :( A  w sumie widać -kolorowe gradienty...

Ale -pierwsze koty za płoty. Teraz już będzie tylko lepiej :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flaty nie zlikwidują gradientów. Każdy kolor rejestrowany zawiera inne składowe bocznych zaświetleń nieba- i tyle. Przy takim szerokim polu to normalka.

Dwa ruchy :)

bo.jpg.c3c1842d6bd52612eeba8b4b5fdc90da.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, isset napisał:

Tam da się w ogóle Dynamic zrobić? W manualu jest napisane, żeby nie ustawiać punktów na gwiazdkach, na tym zdjęciu byłoby to trudne :)

 

Próbowałem w Pixie (LE) zrobić DBE ale wyszły mi dziwne placki wokół jaśniejszych gwiazd. Na razie jednak nie mam 230Euro na taki magiczny przycisk  jaki użył @wessel :)

 

 

A że jest dużo gwiazd, no cóż, to nasza Galaktyka :)

 

Ja tam się cieszę, bo nie spodziewałem się zobaczyć tych "duszków" tak ładnie :)

 

Niestety, maleństwa straszne, Pacman też nieduży... 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

A że jest dużo gwiazd, no cóż, to nasza Galaktyka :)

Taak, toż to Droga Mleczna, więc nic dziwnego że niemal nie ma tam kawałka pustego nieba. :)

 

42 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Próbowałem w Pixie (LE) zrobić DBE ale wyszły mi dziwne placki wokół jaśniejszych gwiazd. Na razie jednak nie mam 230Euro na taki magiczny przycisk  jaki użył @wessel :)

Magiczny przycisk AutomaticBackgroundExtractor w wielu przypadkach daje radę, ale nie musi być dobry na wszystko. Czasem potrafi wyrównać tło tak, jak nie powinno być wyrównane. W szczególności dotyczy to obrazków z rzeczywistą nierównomierną jasnością kadru, czyli obszary ze słabymi nierównomiernie rozmieszczonymi mgławicami i obszarami pyłowymi. A ten fragment nieba właśnie taki jest. Zanim zabiorę się za wyrównywanie tła, staram się znaleźć jakieś dobre porównawcze fotki obszaru który obrabiam. Żeby wywnioskować jaki stan "gradientu" tła należałoby uznać za prawidłowy. Zdarza się więc, że nie używam automatu, lecz właśnie DBE z ręczną korekcją.

 

50 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Ja tam się cieszę, bo nie spodziewałem się zobaczyć tych "duszków" tak ładnie :)

I słusznie. Teraz pozostaje jeszcze zabawa z obróbką. :) Niestety w większości przypadków mnie zajmuje to więcej czasu niż samo zebranie materiału.

 

53 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Niestety, maleństwa straszne, Pacman też nieduży... 

Nic dziwnego, przy tej skali będą szerookie kadry. Ale one też mają swój urok.

 

12 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Wersja full HD

Co to znaczy? Czym stakowałeś klatki?

Jeżeli masz staka w formacie fit lub tif i miałbyś możliwość go jakoś wystawić, chętnie obejrzę i się pobawię. Jestem bardzo ciekaw, bo to sporo materiału z dobrego nieba.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, isset napisał:

Tam da się w ogóle Dynamic zrobić? W manualu jest napisane, żeby nie ustawiać punktów na gwiazdkach, na tym zdjęciu byłoby to trudne :)

Niekoniecznie trzeba się trzymać ściśle tej reguły. Ja od pewnego czasu robię jak na tym filmie i jest łatwiej faktycznie. Chociaż nie wiem czy na tym foto Behlur Olderys by się sprawdziło akurat. 

 

Edytowane przez Maciek Łukasz
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Próbowałem w Pixie (LE) zrobić DBE ale wyszły mi dziwne placki wokół jaśniejszych gwiazd. Na razie jednak nie mam 230Euro na taki magiczny przycisk  jaki użył @wessel :)

 

Niestety doliczają VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, diver napisał:

Co to znaczy? Czym stakowałeś klatki?

Jeżeli masz staka w formacie fit lub tif i miałbyś możliwość go jakoś wystawić, chętnie obejrzę i się pobawię. Jestem bardzo ciekaw, bo to sporo materiału z dobrego nieba.

 

 

Full HD rozumiem jako rozdzielczość 1920x1080. Natywnie jest 18Mpx. 

Stackowane DSS

Mam fitsa stacka ale on ma 100MB chyba. Poszukam gdzieś jak to wystawić. 

 

1 godzinę temu, Maciek Łukasz napisał:

Niekoniecznie trzeba się trzymać ściśle tej reguły. Ja od pewnego czasu robię jak na tym filmie i jest łatwiej faktycznie. Chociaż nie wiem czy na tym foto Behlur Olderys by się sprawdziło akurat.

U mnie był problem, że w zależności od "tolerance" to albo nie znajdował praktycznie nic, albo praktycznie wszystko (co ma sens, bo jest tyle gwiazd :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeszcze taka wersja:

 

Cassiopea_Gimped_5_1920.thumb.jpg.f3e18cb2facb0f538343e93baac03513.jpg
Z daleka bardzo mi się podoba, mimo że jest delikatnie mówiąc odrobinę czerwonawa ;) Ale kolory gwiazd są - wydaje mi się - lepsze, niż poprzednio, i lepiej widać ciemne struktury

 

EDITED:
Jak ktoś chce - stack przez 7 dni tu będzie:

https://easyupload.io/w8nyni

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.