Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop dla juniora


Wojtek_K

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Zbliżają się piąte urodziny mojej córki. Od kilku miesięcy mała wykazuje bardzo duże zainteresowanie astronomią. Uznałem, że pierwszy teleskop to może być dobry pomysł na prezent. Czytałem różne poradniki i opinie na temat poszczególnych modeli i... sam nie wiem co będzie dla niej najlepsze. Często jeździmy w różne miejsca, dlatego zależy mi na czyś co można dosyć wygodnie zabrać ze sobą - np. do schroniska na szczycie góry.

Budżet w okolicach 500 PLN, ale rozsądną argumentacją można mnie przekonać do wyższego wydatku. Przeglądałem oferty z OLX i jest kilka pozycji, które mogą być warte uwagi, jak np. Meade ETX-70 AT.

Możecie mi podpowiedzieć czego najlepiej poszukać?

Dzięki.

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla początkującego, przy tym budżecie i wymaganiach co do mobilności, to lornetka, ewentualnie z jakimś bardzo lekkim statywem do niej. Chociaż to też zależy o jakim szczycie mowa... o czymś wysokości Ślęży czy Rysach.

Teleskop lepiej kupować wówczas, gdy ma się już jakąś orientację na niebie, wie się co się chce obserwować (bo nie ma uniwersalnych teleskopów), ma się miejscówki o znanej jakości nieba oraz określoną maksymalną tolerowaną wagę i maksymalne wymiary. Teleskopy razem z montażem i osprzętem zwykle są ciężkie i duże, i nie ma się co czarować, że jest inaczej. No i też budżet przyda się kilkukrotnie większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięciolatka nie poradzi sobie z obsługą jakiegokolwiekteleskopu, żadnych szans. Lornetka tez może sprawiać trudności, bo taka optymalna do astro to 10x50 która waży 800-1000g. Niemniej można o tej ostatniej pomysleć, by mała pod nadzorem rodzica zaczęła się uczyć, że na niebie jest coś ciekawego. Tylko wtedy koniecznie adapter do statywu! Nawet dorosłej osobie trudno jest pokazać co na niebieś lornetką z ręki, bo taka osoba musi ponownie wycelować.

Alternatywnie mógłby być jakiś refraktorek min. 70-80 mm średnicy na montażu AZ. Taki 70/700 na AZ2 czy AZ3 można łatwo zabrać na rodzinne wakacje. Tylko wymieniłbym kątówkę tzw. star diagonal na pryzmatyczną odwracającą obraz. Te występują w wersji 45 i 90 stopni. Pierwsze maja te zaletę, że przy zakupie nie sposób pomylić ich z niczym, drugie są wygodniejsze do astro ale z zewnątrz wyglądaąa tak jak kątówki diagonalne nie prostujące obrazu i trzeba zwracać uwagę na specyfikację. Tu masz właściwy przykład:

https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-sky-watcher-pryzmatyczna-45-1-25?from=listing

https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-sky-watcher-pryzmatyczna-90-1-25?from=listing

 

Ułatwi to obserwacje niedoświadczonemu użytkownikowi (tj. rodzicowi dziecka), a sam sprzęt nada się też do krajobrazów i przyrody.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek dobrze radzi.

Dla juniora tylko najprostrzy sprzęt z prostym obrazem + rodzic, który będzie ZAWSZE pomagał. 

I zacząć obserwacje od przyrody w dzień, ale tylko tak, aby spojrzenie na Słońce było wykluczone.

Jak to będzie dobrze szło, to wtedy dopiero noc.

A tu najpierw Księżyc.

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wojtek_K napisał:

Cześć.

Zbliżają się piąte urodziny mojej córki. Od kilku miesięcy mała wykazuje bardzo duże zainteresowanie astronomią. Uznałem, że pierwszy teleskop to może być dobry pomysł na prezent. Czytałem różne poradniki i opinie na temat poszczególnych modeli i... sam nie wiem co będzie dla niej najlepsze. Często jeździmy w różne miejsca, dlatego zależy mi na czyś co można dosyć wygodnie zabrać ze sobą - np. do schroniska na szczycie góry.

Budżet w okolicach 500 PLN, ale rozsądną argumentacją można mnie przekonać do wyższego wydatku. Przeglądałem oferty z OLX i jest kilka pozycji, które mogą być warte uwagi, jak np. Meade ETX-70 AT.

Możecie mi podpowiedzieć czego najlepiej poszukać?

Dzięki.

Wojtek

Absurd. Teleskop dla pięciolatki... 

Tylko i wyłącznie, gdy tata się bardzo zaangażuje... I nigdy nie zostawi maszynki samej z dzieckiem. Jeszcze dziecku przyjdzie pomysł obejrzeć Słońce i po wzroku. 

Nie jest tak, że GoTo załatwi sprawy za Ciebie. Bo 5cio latka tego nie da rady zrobić. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, dzieci nie mają zapału, a taka lornetka na statywie albo luneta obserwacyjna zawsze można schować i użyć w dogodnym momencie, wziąć na wycieczkę, wozić w samochodzie. Ja polecam lunety obserwacyjne z obiektywem minimum 80.

Screenshot_20200823_155049.jpg.0ed7d13b58f33b401c6f1ac8a585cb7a.jpg

Małe dzieci mają niestety problem z samodzielnym ustawieniem zbieżności w lornetkach, nie mówiąc o utrzymaniu, nastolatkowie sobie radza. Tanie lornetki mają często słabą kolimację, zezują. Lunety najlepiej z odkręcanym okularem aby można było wkręcić aparat lub kamerkę i rodzince na tablecie czy telewizorze można wyświetlić Księżyc czy Saturna z księżycami, czy M42. Można obserwować przyrodę. Wystarczy dobry statyw stolikowy albo fotograficzny. 

Edytowane przez dj_peterka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ojciec wie, że jak inny ojciec chce małemu dziecku kupić teleskop, to często nie jest najważniejsze, aby dziecko tym teleskopem natychmiast obserwowało...

Ważny jest potencjał na przyszłość i aby tatuś mógł się porządnie przygotować do wprowadzenia dzieci w świat astronomii, jak te już podrosną.

Taki ojciec musi ogarnąć sprzęt, nauczyć się nieba, a do tego trzeba aby Ziemia parę razy okrążyła Słońce, i akuratnie, jak dziecko podrośnie, to można częściej razem obserwować. Więc doradzajmy najlepiej jak umiemy, bo po to Wojtek tu do nas zaglądnął. Jak dobrze wybierze sprzęt, to jest małe ryzyko, że ten będzie stał przez nikogo nieużywany.

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mareg napisał:

Każdy ojciec wie, że jak inny ojciec chce małemu dziecku kupić teleskop, to często nie jest najważniejsze, aby dziecko tym teleskopem natychmiast obserwowało...

 

No przecież wiadomo, ze to Tata chce teleskop, ale trzeba to jakoś żonie uzasadnić :D

Dziecku bym go jednak na razie nie dawał, no chyba że popatrzeć na Ksiezyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.