Skocz do zawartości

APO 120 na chinskim FPL53!


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Po bardzo udanych refraktorach 80 mm i 100 mm nadszedl czas na kolejne. Tym razem na roznych forach swiatowych pojawily sie informacje, ze niedlugo chinczycy zaatakuja swiat nowym obiektywem FPL53 o aperaturze 120 mm !!!

 

Ostanio pojawil sie dowod w postacie:

http://www.opticalvision.co.uk/products.asp?D=76

 

Zobaczcie napis na dole strony:

 

"Coming Soon: EVOSTAR 120mm ED Refractors!!

Evostar-120ED OTA (prod.code 852) and Evostar-120ED HEQ5 (prod.code 853)

(Due Summer 2005 approx)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena w angli to 1450 Funtow. 80ED kosztuje 315 Funtow. Cene amerykanska mozna zakladac ok 2 tys $, co za 120 APO jest rewelacja!!!

 

Tu go mozna znalezc w ofercie:

http://www.sherwoods-photo.com/sky_watcher...r_refractor.htm

 

Info:

 

120ED refractors contain one element made from ED (Extra-low Dispension) FPL-53 glass. This glass minimizes chromatic aberration, provides higher resolution and superior contrast. Colour fringing around objects is completely eliminated with this type of optics. The Sky-Watcher 120ED refractor also feature a backlash-free 2" Crayford focuser. The focuser wheels contain brushed-aluminum hubs with ridged rubber grip rings. These ED refractors are ideal for visual applications as well as astro-photography.

 

*Highest Practical Power (Potential): x230

*Objective Lens Diameter: 120mm

*Telescope Focal Length: TBC

*Multi-Coated ED Objective Lens

*Crayford-style focuser

*Dual-fit 1.25”/2” focusing tube

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to na rynku sprzętu astro robi się coraz bardziej ciekawie :)

 

jeszcze tylko, jakby tak jakieś prawo ustanowić, że w bezchmurne noce ma obowiązywać zaciemnienie! i to pod karą możliwości użycia młotka do zbicia wrednej żarówy ! ! :banan:

 

no to już tylko kasę wystarczy uzbierać (a dlaczego zakupu teleskopu nie można odliczyć od podstawy opodatkowania :[) ...i już się można w pełni delektować niebiańskim spokojem :)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze taniej:

http://web.quick.cz/atc-astro/Sky-Watcher/Ed/

W przeliczeniu na nasze to 1,4kzł.

Byłem na wycieczce w środę i przywiozłem 80-tkę!!!

Gość jest bardzo miły, choć słabo kumaty po polsku, ale "po anglicku" też coś sobie radzi.

Rurka świetnie skolimowana - obrazy pozaogniskowe superowe, no i ten nowy Cryford - chodzi lekko i precyzyjnie - miodzio!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krok po kroczku i będzie 150... :banan:

a po drodze 120 pewnikiem... :rolleyes:

 

Niestety 120mm to już chyba maksymalna apertura jeśli chodzi o proporcje jakość/cena dla chińskich APO. Skoro każde zwiększenie apertury o 2cm powoduje podwojenie ceny a tak na razie to wygląda (80mm/ok. 400-500 Euro 100mm/około 900-1000 Euro 120mm/około 2000 Euro) to przy 140mm cena powinna sięgać 4000 Euro a za niewiele większe pieniądze można mieć już TEC-a z USA.

 

Tak nawiasem mówiąć przy 120mm brak najważniejszej informacji, a mianowicie ogniskowej. Jeśli będzie w przybliżeniu F/7 to na pewno będzie hitem roku.

Edytowane przez JustinSullivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne książki można dostać w Czechach.Co prawda po angielsku ale konkretne.Te z cyklu jak zrobić teleskop i optyka wydają sie nie miec w Polsce odpowiednika.U nas wydaje się do znudzenia ksiązki w stylu niebo takie lub owakie ale czegoś konkretnego dla amatorów konstrukcji poprostu chyba niema.No chyba że coś przeoczyłem.Może warto poszukać inne sklepy.Byłem w takowych w Przybramie i chyba w Taborze.No ale to było ze trzy lata temu więc sytuacja na rynku bardzo się zmieniła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....U nas wydaje się do znudzenia ksiązki w stylu  niebo takie lub owakie ale czegoś konkretnego dla amatorów konstrukcji poprostu chyba niema....

 

no tak :) jakie niebo każdy przecież widzi :D

 

a rzeczywiście, książek nt. budowy właśnego teleskopu, w polsce to chyba niema, ale cała wiedzę, jak wykonać go we własnym zakresie, można czerpać garściami (megabajtami :) ) z internetu

 

pozdrowienia

 

tylko za chiny pojąć nie mogę, co mają czeskie książki do chińskich apo :Beer:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak :)  jakie niebo każdy przecież widzi :D

 

a rzeczywiście, książek nt. budowy właśnego teleskopu, w polsce to chyba niema, ale cała wiedzę, jak wykonać go we własnym zakresie, można czerpać garściami (megabajtami :) )  z internetu

 

pozdrowienia

 

tylko za chiny pojąć nie mogę, co mają czeskie książki do chińskich apo  :Beer:

 

Nie tak trudno to pojąć.Poprostu są na tych samych stronach i moim zdaniem warto je zauważyć.Tej jakże podstawowej literatury u nas niema a internet to nie wszystko,każdy chyba lubi zerknąć do dobrej ksiażki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może idzie sciagnąć taką tube z samych Chin?

Założe się że cena będzie o wiele mniejsza.

 

Pewnie, że będzie mniejsza. Tylko, że skośni nie liczą na sztuki tylko na kontenery. No... może co większe, to na palety B) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że będzie mniejsza. Tylko, że skośni nie liczą na sztuki tylko na kontenery. No... może co większe, to na palety  B) .

Z tym nie jest chyba aż tak źle... Co prawda, nie znalazłem żadnego APO, jednak inne teleskopy można zamawiać w minimalnej ilości 20 szt.

 

Teraz tylko zebrać dwudziestu chętnych i można próbować "pooszczędzać"... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym nie jest chyba aż tak źle... Co prawda, nie znalazłem żadnego APO, jednak inne teleskopy można zamawiać w minimalnej ilości 20 szt.

 

Teraz tylko zebrać dwudziestu chętnych i można próbować "pooszczędzać"...  :D

To bardzo interesujący pomysł.Na innym forum ,ludzie zbiorowo zakupili głośniki ,płacąc 50 % ceny polskiego dystrybutora.Więc do dzieła. :Salut: Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze taniej:

http://web.quick.cz/atc-astro/Sky-Watcher/Ed/

W przeliczeniu na nasze to 1,4kzł.

Byłem na wycieczce w środę i przywiozłem 80-tkę!!!

Gość jest bardzo miły, choć słabo kumaty po polsku, ale "po anglicku" też coś sobie radzi.

Rurka świetnie skolimowana - obrazy pozaogniskowe superowe, no i ten nowy Cryford - chodzi lekko i precyzyjnie - miodzio!!!

 

To w przeliczeniu na zlotówki 3060 zl! to na prawdę dobra cena za tej klasy instrument . dla porównania w Astrokraku

Tuba optyczna Orion 100mm ED APO

4450.00zł

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Owszem, ciekawy test i widać że profesjonalnie zrobiony a nawet gość dokorygował szczątkową aberrację sferochromatyczną przez lekkie rozsunięcie soczewek o ułamek milimetra :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.