Skocz do zawartości
  • 0

Pierwsza kamera do EAA + AP krótkoczasowe


luzikos

Pytanie

Hej, naczytałem się trochę o tym, że oglądanie nieba za pomocą kamerki w trybie "prawie realtime" może nam ukazać zupełnie nowe jego oblicze - kolory plus efekt zwiększonej apertury. Jestem też pod wrażeniem obrazów pokazywanych tu na forum - w szczególności @Lukasz83 oraz @HAMAL ! Co doprowadziło mnie do decyzji o doposażeniu się w kamerkę do astrofoto.

 

Sprzęt używany przeze mnie to Celestron Nexstar Evolution 8. Naprawdę go lubię. Jest turbo mobilny, montaż ma wbudowany akumulator, jest precyzyjny a ja sam mieszkam pod miastem w Bortle class 6, więc by zobaczyć coś więcej muszę pakować sprzęt.

 

Obecnie nie posiadam ambicji do robienia turbo fotek wymagających wielu godzin postprocessingu, chciałbym móc widzieć więcej po jak najmniejszej linii oporu, bo znając siebie im więcej pracy tym trudniej się zebrać :-) , a nie chciałbym by sprzęt się kurzył :) Choć wiem, że to skrajnie różne przypadki, ale chciałbym by sprzęt pozwalał oglądać zarówno planety jak i DSy

AP krótkoczasowa to drugi cel ..chciałbym, by sprzęt jak najmniej mnie ograniczał - bym mógł ewentualny brak zadowalających rezultatów zwalić na swoje lenistwo a nie na sprzęt :)

 

To co obecnie mam w głowie to moje EVO8 + Starizona Reducer Corrector Night Owl 0.4x SC + Optolong L-Pro/L-eNhance + ZWO ASI 533MC PRO + soft ZWO ASILive

 

1. Czy do tej tuby i montażu ALT-AZ jest w ogóle sens inwestowania w cokolwiek do celów jak powyżej ?

 

2. Próbowałem na jakiś astronomy.tool'sach i innych:

- powyliczać rozdzielczość kamery a teleskopu - ale nie wiem jak interpretować te kalkulacje,

- zobaczyć pole widzenia FOV - ale nie mam doświadczenia czy szerokość pola widzenia będzie ok dla większości obiektów

- sprawdzić czy nie będzie winietowania, ale nie jestem pewien czy to co doczytałem o night owl i przekątnej kamery jednego cala - czy w tym ma znaczenie wielkość tuby SCT

- sprawdzić czy będę potrzebować jeszcze jakiś przedłużek przejściówek

Czy ktoś doświadczony mógłby spojrzeć na ten zestaw i poklepać po plecach pisząc, że wszystko razem powinno ładnie zagrać ?

 

3. Jakieś ogólne uwagi do mojego podejścia ?

Edytowane przez luzikos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
55 minut temu, luzikos napisał:

Hej, naczytałem się trochę o tym, że oglądanie nieba za pomocą kamerki w trybie "prawie realtime" może nam ukazać zupełnie nowe jego oblicze - kolory plus efekt zwiększonej apertury. Jestem też pod wrażeniem obrazów pokazywanych tu na forum - w szczególności @Lukasz83 oraz @HAMAL ! Co doprowadziło mnie do decyzji o doposażeniu się w kamerkę do astrofoto.

 

Sprzęt używany przeze mnie to Celestron Nexstar Evolution 8. Naprawdę go lubię. Jest turbo mobilny, montaż ma wbudowany akumulator, jest precyzyjny a ja sam mieszkam pod miastem w Bortle class 6, więc by zobaczyć coś więcej muszę pakować sprzęt.

 

Obecnie nie posiadam ambicji do robienia turbo fotek wymagających wielu godzin postprocessingu, chciałbym móc widzieć więcej po jak najmniejszej linii oporu, bo znając siebie im więcej pracy tym trudniej się zebrać :-) , a nie chciałbym by sprzęt się kurzył :) Choć wiem, że to skrajnie różne przypadki, ale chciałbym by sprzęt pozwalał oglądać zarówno planety jak i DSy

AP krótkoczasowa to drugi cel ..chciałbym, by sprzęt jak najmniej mnie ograniczał - bym mógł ewentualny brak zadowalających rezultatów zwalić na swoje lenistwo a nie na sprzęt :)

 

To co obecnie mam w głowie to moje EVO8 + Starizona Reducer Corrector Night Owl 0.4x SC + Optolong L-Pro/L-eNhance + ZWO ASI 533MC PRO + soft ZWO ASILive

 

1. Czy do tej tuby i montażu ALT-AZ jest w ogóle sens inwestowania w cokolwiek do celów jak powyżej ?

 

2. Próbowałem na jakiś astronomy.tool'sach i innych:

- powyliczać rozdzielczość kamery a teleskopu - ale nie wiem jak interpretować te kalkulacje,

- zobaczyć pole widzenia FOV - ale nie mam doświadczenia czy szerokość pola widzenia będzie ok dla większości obiektów

- sprawdzić czy nie będzie winietowania, ale nie jestem pewien czy to co doczytałem o night owl i przekątnej kamery jednego cala - czy w tym ma znaczenie wielkość tuby SCT

- sprawdzić czy będę potrzebować jeszcze jakiś przedłużek przejściówek

Czy ktoś doświadczony mógłby spojrzeć na ten zestaw i poklepać po plecach pisząc, że wszystko razem powinno ładnie zagrać ?

 

3. Jakieś ogólne uwagi do mojego podejścia ?

Teoretycznie wyliczanka z astronomy.tools daje coś takiego:

 

image.png.a1212eda1f5e1489fec173da974c6c4c.png

 

Wybrałem M13 żeby pasowała do pola widzenia. Możesz sobie FoV 0,8 x 0,8 stopnia wpisać do Stellarium i zobaczyć jak będą wyglądać inne obiekty. Przy tej skali na Alt-Az obiekt będzie Ci się chyba szybko "skręcał" więc z fotkami powyżej kilku sekund może być problem.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, apolkowski napisał:

Wybrałem M13 żeby pasowała do pola widzenia. Możesz sobie FoV 0,8 x 0,8 stopnia wpisać do Stellarium i zobaczyć jak będą wyglądać inne obiekty. Przy tej skali na Alt-Az obiekt będzie Ci się chyba szybko "skręcał" więc z fotkami powyżej kilku sekund może być problem.

O właśnie, czy ktoś potrafi oszacować akceptowalny czas przy jakim dla F4 i FoV 0,8x0,8 st gwiazdki na brzegach nie będą pojechane ? Akceptowalny dla mnie oznacza np że gwiazdka o wielkości np 10x10px zamieni się w gwiazdkę 10x20px. Są jakieś kalkulatory do tego ? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, luzikos napisał:

O właśnie, czy ktoś potrafi oszacować akceptowalny czas przy jakim dla F4 i FoV 0,8x0,8 st gwiazdki na brzegach nie będą pojechane ? Akceptowalny dla mnie oznacza np że gwiazdka o wielkości np 10x10px zamieni się w gwiazdkę 10x20px. Są jakieś kalkulatory do tego ? :-)

Nie znam niestety softu, generalnie to jest zmienne. W niektórych pozycjach np na południu w okolicy górowania rotacja jest minimalna, a np w okolicy zenitu robi się gigantyczna. Często można tak dobrać moment obserwacji, żeby mieć najmniejszą rotację danego obiektu. Wydaje mi się, że do uzyskania są czasy rzędu kilkunastu sekund.

 

Może @kombinuj-licz coś doradzisz? Ty masz doświadczenie z foceniem z montażu AZ :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Takie coś znalazłem, ale wydaje mi się, że to dotyczy braku śledzenia oraz braku rotacji. Tak czy siak, obowiązuje mnie ostatnia tabelka i widzę, że najgorsze obiekty to te północ południe lub blisko zenitu z maksymalnym czasem 5s, ale większość nieba dostępna jest z czasami > 15s ..o ile dobrze czytam te tabelkę .. ?

 

Pytanie czy te 15s będzie wystarczające dla F4 i ASI533 ?

 

 

 

Table-Exposure-limits-on-basic-Alt-Az-mo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, MateuszW napisał:

Może @kombinuj-licz coś doradzisz? Ty masz doświadczenie z foceniem z montażu AZ :) 

1 godzinę temu, luzikos napisał:

najgorsze obiekty to te północ południe lub blisko zenitu z maksymalnym czasem 5s, ale większość nieba dostępna jest z czasami > 15s ..

Nie czuję się kompetentny do takich porad, bo jedyną osobą jaką znam, którą bawi astrofotografia na montażu AZ jestem ja.
Nie chciałbym, by ktoś zarzucił mi wciskanie krzywych porad, dlatego wstawię tylko pojedynczą klatkę naświetlaną 40 sekund.

Obiekt w momencie naświetlania był wysoko nad horyzontem (70 st.) i w momencie górowania.

 

Setup: SW 16'' GoTo, ASI1600, bin 3x3, bez filtrów (liczę na dużo lepszy efekt w Ha), pojedyncza klatka, czas 40 sekund:

2020-08-17-2324_1-CapObj_0004.JPEG.88c2cc03e2bf73fe8b1d7dcdb124768a.JPEG


Niestety wybrałem obiekt, który bez filtra Ha raczej nie wychodzi, a odkąd mam filtr Ha nie było pogodnej nocy.

Tutaj 1470 klatek bin 1x1 po 5 sekund (bez filtrów) z ułomną obróbką w moim wykonaniu (resize do 30% wielkości oryginalnej):

NGC6888_1470x5s_dark220_proc2_res2.jpg.f92a5d7201cae1467c9d23ee641dcdb9.jpg

Inna ciekawostka - tylko 5 klatek po 5 sekund, bin1x1, resize 50% żeby sensownie wyglądało w poście tu na forum:

r_C_stacked_2.jpg.b9dcc07f9afa71fbc0df9a7e53aa6177.jpg

Podsumowując - mi astrofotografia na AZ sprawia frajdę, ale raczej nie będę tego nikomu polecał.

Edytowane przez kombinuj-licz
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Autor tabelki potwierdza, że jest ona bardzo "konserwatywna". Te 40s super ..nie widać żadnej rotacji. Tak czy siak temat trochę podłubałem, zrobiłem wykres dla swojej szerokości geograficznej i wychodzi na to, że dla czasów do

10s mam dostępne ~95% nieba

20s mam dostępne ~85% nieba

30s mam dostępne ~75% nieba

Najwięcej informacji znalazłem tu:

https://kelly.flanagan.io/astrophotography/field-rotation-and-alt-azimuth-mounted-telescopes/

oraz w dokumencie z załącznika

 

Jak dopracuję, to mogę udostępnić kalkulator do rysowania wykresów dla różnych czasów w zależności od wielkości matrycy, pixela oraz szerokości geo

 

Więc temat użycia alt-az ogarnięty pozostały takie pytania:

1. Czy czasy przedstawione powyżej z F4 pozwolą na AP krótkoczasową z 8'' i ASI533?

2. Czy rozdzielczość kamery będzie ok z optyką ?

3. Czy jakieś dodatkowe złączki przejściówki będą mi potrzebne poza wymienionymi ?

4. Czy parametry ASI533 pozwolą na osiągnięcie fajnych rezultatów w AP krótko czasowej oraz Electronically Assisted Astronomy

 

..może doświadczony w parametrach ZWO CMOS @Lukasz83 coś podpowie ? :-)

 

 

field rotation v3.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To odpowiadając na Twoje pytania:

 

1. Czy czasy przedstawione powyżej z F4 pozwolą na AP krótkoczasową z 8'' i ASI533?

 

Pozwolą, będziesz miał skalę 1''/pix czyli taką "średnią skalę", myślę że na początek ok. Fajna do nieco większych galaktyk i mgławic. Na małe planetarki może to być jednak za małą skala.

W astrofoto krókoczasowym dajemy duży gain i czasy do 30s więc będzie ok.

 

2. Czy rozdzielczość kamery będzie ok z optyką ?

 

Patrz wyżej - skala 1''/pix. Jest mnóstwo obiektów na taką skalę, ale też na niektóre będzie to za mało (wspomniane małe planetarki)

 

3. Czy jakieś dodatkowe złączki przejściówki będą mi potrzebne poza wymienionymi ?

 

Jak zaczniesz wszystko składać do kupy to się dowiesz - ja jeszcze nigdy nie miałem tak że wszystko pasowało od strzału. Zawsze coś tam dorabiałem/dotaczałem/dokupywałem :)

 

4. Czy parametry ASI533 pozwolą na osiągnięcie fajnych rezultatów w AP krótko czasowej oraz Electronically Assisted Astronomy

 

Pewnie tak, ale ta kamera ma jedną przeogromną wadę... jest kolorowa :) Czyli z marszu masz 1/4 czułości tego co byś miał w kamerze mono. 

Moje zdanie - kamery kolorowe pod miejskim i podmiejskim niebem to porażka. Ja mam Bortle 4 i nawet do kolorowej nie podchodzę :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za wyjaśnienia, nie byłem świadomy zależności skali 1''/px w odniesieniu do różnych obiektów i ich rodzajów. Pewnie da się to zmienić wyciągając z pociągu reduktor 0.4x kosztem dłuższych czasów - a to pewnie też zależy od jasności danych planetarek.

 

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

4. Czy parametry ASI533 pozwolą na osiągnięcie fajnych rezultatów w AP krótko czasowej oraz Electronically Assisted Astronomy

 

Pewnie tak, ale ta kamera ma jedną przeogromną wadę... jest kolorowa :) Czyli z marszu masz 1/4 czułości tego co byś miał w kamerze mono. 

Moje zdanie - kamery kolorowe pod miejskim i podmiejskim niebem to porażka. Ja mam Bortle 4 i nawet do kolorowej nie podchodzę :)

No trochę czytałem o Twoich zmianach sprzętu i to fajnie usłyszeć, że z czasem człowiek wie dokładnie czego chce. Ja mam zamiar w tym przypadku świadomie nauczyć się na własnym błędzie :-) i w przyszłości może pomyślę o mono - póki co chcę się głównie skupić na EAA, a do póki live stack nie będzie ogarniał koła z filtrami i automatycznego łączenia to chcę się napatrzeć tak o :)

 

Serio to wychodzi aż 1/4 czułości ? ..tak poza tym, że krzywe trochę nachodzą na siebie, to jeszcze jest aspekt że mono i color sumarycznie rejestruje podobną ilość czasu, tylko, że moje klatki kolorowe muszą być odpowiednio dłuższe, ale jest ich mniej do łączenia( ..więc to tak jakbym miał F8 ? -) )

 

Wielkie dzięki za Twój punkt widzenia !

 

BTW ...jak zmiana apertury z nowym teleskopem wpłynęła na zmianę czasów pojedynczych klatek ?

Edytowane przez luzikos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, luzikos napisał:

3. Czy jakieś dodatkowe złączki przejściówki będą mi potrzebne poza wymienionymi ?

Na pewno przedłużka między korektorem, a kamerą, tak żeby zapewnić odległość 38,5 mm do matrycy, oraz być może złączka SCT/M48, żeby zamocować korektor (można go co prawda wsadzić jak okular 2", ale nie ufałbym takiemu połączeniu).

15 godzin temu, luzikos napisał:

Fajne opracowanie było dopóki nie wpletli tam tej bzdurnej reguły 500. Policz to normalnie, bez tego farmazonu :)

15 godzin temu, luzikos napisał:

Jak dopracuję, to mogę udostępnić kalkulator do rysowania wykresów dla różnych czasów w zależności od wielkości matrycy, pixela oraz szerokości geo

To będzie super narzędzie, zawsze chciałem zobaczyć takie wykresy :) Zastanawiam się, czy czasami zależności od wielkości matrycy i poksela się nie redukują do rozdzielczości obrazu? Bo im większa matryca, tym bardziej widać rotację, oraz im mniejszy piksel tym też bardziej widać, no a w obu przypadkach rośnie właśnie ilość pikseli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.