Skocz do zawartości

Ostrość w SW MAK 127


ŁukaszBar

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry ;)

 

Wiem, że temat pewnie wałkowany dużo razy ale już powoli tracę cierpliwość to gałki ostrości w moim maczku. Jestem jeszcze co prawda na na etapie prób zwiększenia średnicy gałki ale przy 2" wyciągu za bardzo poszaleć nie można bo miejsca mało. ale mam pytanie czy ktoś próbował np czegoś takiego jak w linku poniżej i czy to w ogóle idzie jakoś zamocować do takiego MAKa?

https://pl.aliexpress.com/item/32797773316.html

 

Może macie jakieś inne sposoby, żeby uzyskać większą precyzję w MAKu? Wszelkie rozwiązania budżetowe mile widziane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mak ma to do siebie, że dokładanie kolejnych przedłużek wyciągu powoduje przeogniskowanie układu. Z budżetowych rozwiązań chyba tylko wymiana gałki pokrętła na większe ale jak zauważyłeś przy 2" szału nie ma. Z trochę droższych rozwiązań można wymienić kątówkę na taką z wbudowanym focuserem - WO ma takie pryzmaty ale 1,25". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie ot potrzebuje to tylko pod barlow i kamerę, także ten tor wcale znowu taki aż długi nei będzie... ale juz myśłałem czy nie zafundowac sobie moze jakiś wyciąg z microfocuserem, stąd tez ten dziwny twór z aliex mi sie trafił

 

Który kolega robi takie cudo? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by rozważyć małego Crayforda 1,25", np. ten model (ale nie wiem, jak to wygląda z miejscem na tylnej ściance Maka 127). Ja do Maka 180 miałem swego czasu wyciąg 2" Baader Steeltrack (do SCT + odpowiednia makowa przejściówka) i byłem zadowolony.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, dexter77 napisał:

Myślę, że klocek lego będzie droższy niż to co pokazałem ci na zdjęciu wyżej :)

Opona lego (używka) kosztowała mnie całe 1zł :P 9zł z przesyłką, ale powiem Ci że patent z trwalszego materiału jest też ciekawy. to jeszcze raz zapytam któż to robi te patenty?

 

15 minut temu, WielkiAtraktor napisał:

Można by rozważyć małego Crayforda 1,25", np. ten model (ale nie wiem, jak to wygląda z miejscem na tylnej ściance Maka 127). Ja do Maka 180 miałem swego czasu wyciąg 2" Baader Steeltrack (do SCT + odpowiednia makowa przejściówka) i byłem zadowolony.

no mozna by ale 145eur to prawie koszt takie MAKa ;) 

 

a nikt nie ma doświadczenia z tym focuserem z ali? to jest aż takie do kitu ustrojstwo? w sumie zawsze to jest jakiś zakres 10mm, wygląda to dość budżetowo i ciekawie tylko nie wie czy dałoby to się w ogóle do mojego maka dokleić jakoś.

Edytowane przez ŁukaszBar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ŁukaszBar napisał:

a nikt nie ma doświadczenia z tym focuserem z ali? to jest aż takie do kitu ustrojstwo? w sumie zawsze to jest jakiś zakres 10mm, wygląda to dość budżetowo i ciekawie tylko nie wie czy dałoby to się w ogóle do mojego maka dokleić jakoś.

ja kiedyś używałem go z Makiem 127 ale z visualbackiem 1,25"

z lekką kamerką PGR Chameleon i Barlowem 2x spisywał się dobrze. Nie jest to wzór sztywności ale przynajmniej ma mniejszy baklash i zupełnie wyeliminował mirror shift

odpowiednią złączkę za grosze zrobił mi kiedyś Janusz

 

teraz z Makiem 180 używam wyciąg 2" od SCT z mikrofokuserem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dłubiąc po ALI znalazłem jeszcze jedna wersję tego śmiesznego focusera:

https://pl.aliexpress.com/item/32846330161.html

 

wygląda na to ze ten zestaw za trochę ponad 120 załatwi mi chyba sprawę w końcu ma adapter do 2" :) czyli podejrzewam, że przy tym już nic więcej nie będę musiał kombinować, mam rację? na tym ma wisieć tylko barlow z kamerą (po prostu mam problem z ostrością w kamerze stąd takie poszukiwania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na Ali jest taka informacja w aukcji:

 

"This item is not suitable for parabolic mirror reflector telescopes which produce skywatcher and Celestron, in particular for the telescope swp13065 because of the small removal of the main focus in this model into the pipe of the focuser." 

 

Czy to oznacza, że nie nadaje się to do Maksutowa czy tylko do Newtonów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.