Jump to content
 • 0

Pierwszy teleskop - prezent, pomoc.


Question

Witam wszytkich.

 

Wiem, że było kilka podobnych tematów, ale to dla mnie ważne

 

Otóż chciałem kupić teleskop jako prezent dla bliskiej osoby. Dziewczyna mieszka w bloku, więc korzystać będzie z niego głównie na balkonie, ale też to małe miasto i dodatkowo to jego obrzeża. Więc nie ma problemu wyjść na pobliską łąkę.

 

Nie chciałbym kupować czegoś z najniższej półki. Sądzę, że jak na pierwszy raz, sprzęt za okolice pół tysiąca w zupełności wystarczy. Jeżeli się sprawdzi, to za jakiś czas mogę pokusić się na coś drozszego. 

Pierwszą opcją jest Opticon SkyNavigator. Średnica obiektyeu 70 mm,wyciąg okularowy 1.25, ogniskowa 1.25.


Zatem na papierze wygląda to niczego sobie. Czytałem forum. Zdaje sobie sprawę, że sporo użytkowników kręci nosem na tę firmę, ale może....

Ewentualnie zastanawiam się, czy nie dołożyć 300 - 400 zł i nie kupić Sky Watcher Syntha SK 909 na AZ3.

Ewentualnie zwierciadlany Sky Watcher sk 114 EQ1 za nieco ponad sześćset zł.

Proszę o poważne odpowiedzi i propozycje. Za to z góry dziękuję. Mogę poznać inne opinie, ale zważywszy na fakt, że urodziny za nieco ponad tydzień, to nie chciałbym mieć metliku w głowie, a zdaje sobie sprawę, że ile osób, tyle opini, a wolałbym skupić się chyba na tych trzech egzemplarzach.Widget spanWidget spanWidget spanWidget span

Link to post
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

 • 0
 • 0
21 minut temu, Marek Moczymorda napisał:

Daj sobie spokój z Newtonami poniżej 150mm. ten refraktor 90/900 będzie jak najbardziej ok, tyle że kątówka od razu do wymiany na 90° chyba że lubisz uprawiać jogę przy obserwacjach.

te rady to z doświadczenia, czy wyczytane ? 

proponuję przecztać cały post Sergiusza i wtedy udzielać porad, sprzęt ma być dla dziewczyny więc ważne są gabaryty i waga, no i cena

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 0
14 minut temu, esiulek napisał:

te rady to z doświadczenia, czy wyczytane ? 

proponuję przecztać cały post Sergiusza i wtedy udzielać porad, sprzęt ma być dla dziewczyny więc ważne są gabaryty i waga, no i cena

BK909AZ3 kosztuje praktycznie tyle samo co zalinkowany przez ciebie Bresser 114/500, waga też praktycznie identyczna.

To jest dla dziewczyny a nie 6 letniego dziecka, raczej sobie poradzi z 6 kg. ciężarem. Pomijając fakt że to jest reflektor o światosile f/4,4 wymagający bardzo dobrych okularów dochodzi jeszcze kwestia kolimacji z którą obdarowana myślę że będzie miała spory problem, szczególnie jesli mówimy o pierwszym teleskopie.

Edited by Marek Moczymorda
 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 0

Weź pod uwagę rozmiar teleskopu w odniesieniu do wymiarów balkonu - stosunkowo długi refraktor (taki jak SK 909) może na wąskim balkonie sprawiać kłopoty. Jeśli się zmieści, to SK 909 będzie ok, tylko trzeba pamiętać o "przypadłości" montażu AZ3 (o tym i o sposobach na to jest mnóstwo wątków tu i na innych forach, montaż można łatwo okiełznać ). Jeśli się nie zmieści, to ewentualnie 80/400 na AZ3 mógłby być z zastrzeżeniem co do montażu. Newton 114 mm wg mnie nie ma sensu, bo przegrywa z refraktorami o podobnych możliwościach i podobnej cenie (większe lustra z kolei z refraktorami wygrywają, ale to inny temat). Montażu EQ1 w ogóle nie bierz pod uwagę, słaby jest. Montaży paralyktycznych (EQ) generalnie bym unikał, dla początkującego AZ (azymutalne) będą bardziej przyjazne.

No i na koniec absolutny klasyk w takich wątkach, powtarzający się praktycznie w każdym:

                                                        KUP LORNETKĘ

Ma to sens. Oczywiście lornetka to nie to samo co "poważny" teleskop (sąsiedzi i przechodnie nie będą cmokać z podziwem na widok zaawansowanego technologicznie 'astrologicznego' sprzętu), ale w porównaniu z refrakorami o aperturze  70-80 mm czy Newtonami 114-130 mm lornetka 7X50 (albo 8X50 lub coś koło tego) ma swoje przewagi. Dwuoczne patrzenie jest bardziej komfortowe, bardziej szczegółowe w porównaniu do teleskopów zbilżonych aperturą. Lornetka jest 'do wszystkiego" - niebo, przyroda , krajobrazy, grzyby itd.

 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
 • 0

Dziękuję bardzo za wszytkie porady. 

 

Lornetka, to ciekawa propozycja , choćby z tytułu wygody, niemniej, jak już nieboskłon tak lubi, to wolałbym jednak teleskop kupić - to chyba lepszy wybór i brzmi dumniej. Rozważałem jednak takową opcję. 

 

Przez myśl przeszedł mi Dobson VI, ale, jak tylko zobaczyłem, jaki to kolos.... 

 

Zasadniczo to już niemal zdecydowałem się na Sky Watcher 909sk 90/900, ale przypomniałem sobie, że przeglądałem swego czasu Sky Watcher 80/400 sk 804, który być możne technologicznie nieco mniej zaawansowany jest, ale to wręcz kruszynka - tuba nieco ponad 400mm, waga 4kilo raptem, a osiągi ma niczego sobie przecież (stosunek jakość - cena jest jak najbardziej w porządku).

Dodaktowo był polecany w tym temacie. 

 

Na balkon zdecydowanie bardziej się nada, plus transport będzie bardziej komfortowy. 

 

Tak, zdaje sobie sprawę, że idąc tym tokiem rozumowania skończyłoby się na lornetce, ale co teleskop, to teleskop. 

 

Dziewczyna od lat uprawia wspinaczkę górską, kilka razy w tygodniu jeździ na ścianki wspinaczkowe. Potrafi się podnieść kilkanaście razy, to i z kilkunastoma kilogramami by sobie poradziła, jednak 80/400 wydaje się bardziej, nazwijmy to, kobiecy i mniej miejsca jej w mieszkaniu zajmie, a jest trochę gadżeciarą z zamiłowaniem do astrologii, więc na pewno jej się spodoba. Liczę na to. 

 

Raz jeszcze dziękuję za wszytkie informacje oraz porady. Sam wiele czytałem i nauczyłem się od tego czasu w tym segmencie. Z przyjemnością zdam relacje po zakupie, a kto wie, może sam się skuszę kiedyś na taki zakup. 

 

Wszytkiego dobrego dla was. :astronomer2::drinks:

 

 

 

 

 • Love 1
 • Confused 1
Link to post
Share on other sites
 • 0

Sergiusz Dworak, 80/400 jako podstawowy sprzęt to wg. mnie błąd. Mam taki, tylko nie SW. Zakresem zastosowań niewiele różni się od lornetki. Mała apertura + ekstremalnie krótka ogniskowa uniemożliwi sensowne obserwacje planet. Aberracja chromatyczna +ograniczony wybór okularu do dużych powiększeń. Jeśli chcesz kupować światłosilny refraktor klasy F/5-6, to raczej coś klasy 100mm, w zupełnej ostateczności 90mm. Czyli coś klasy 90/500, 100/600 czy 102/500. Z filtrem klasy Fringe Killer / Minus Violet (maskuje aberrację chr.) i odpowiednim okularem coś tam będzie można i na planetach zobaczyć, a ogniskowa 500-600mm ułatwi dobór okularu do tych rzeczy. A sprzęt nadal będzie mały i lekki, z krótką tubą. Dobry tak na balkon, jak i w teren. Większa niż 80mm apertura da również znaczącą, sensowną przewagę nad lornetką 50-60mm przy obserwacjach obiektów głębokiego nieba (DS).

Pozdrawiam

-J.

P.S. Jeśli Twoja Pani będzie obserwować głównie w mieście, to zdecydowanie zostałbym przy 90/900. Refraktory F/5-6 to głównie mobilne maszynki do szerokich pól i DS-ów. Czyli tak trochę lornetka + Oczywiście upraszczam nieco, bo 102/500 czy 100/600 to jednak trochę bardziej uniwersalny sprzęt

 • Like 3
Link to post
Share on other sites
 • 0

Ewentualnie wziąłbym pod uwagę zakup małego apochromatu ~60 mm - zalety krótkiego achromatu (szerokie pola i zwarta, kompaktowa konstrukcja) pozbawione wad krótkiego achro - szczątkowa aberracja chromatyczna. Ograniczenia to mała apertura (dotyczy też małych achromatów) i cena. Jak Twoja dziewczyna jeździ na skałki, to waga i rozmiary sprzętu mają ogromne znaczenie - na wspinaczkę musi zabierać mnóstwo szpeju. Czyli znowu lornetka wydaje się najlepszym wyborem (do teleskopu potrzebny jest jeszcze montaż i statyw, a do lornetki niekoniecznie).

PS:

Z  Twojego ostatniego postu wynika, że podjąłeś już decyzję, podziel się pierwszymi wrażeniami.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Haha
    • Like
   • 111 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 163 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.