Skocz do zawartości

Mój następny projekt mgławice Serce i Dusza (IC1805 i IC1848)


lexx

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka surowych zestaklowanych fotek w Ha, praktycznie bez obróbki.

Mam nadzieję, że po Waszych uwagach i sugestiach, dam radę je wszystkie wcielić w realny obraz.

Oby niebo dopisało  :)

 

 

integration1111.jpg

Edytowane przez lexx
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, lexx napisał:

można, proszę treściwiej, bom nie pojął wypowiedzi ?  ;)

 

Po zamieszczeniu Kwintetu Stephana dostałem sugestię/radę, żeby przed wyciąganiem mgławic, pyłów itp maskować gwiazdki żeby się nie "rozlały".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2020 o 22:40, Antek Staszewski napisał:

Pierwsze co zauważyłem to to, że całość jest nieostra... I jeżeli używasz korektora komy, to jest jeszcze co poprawiać w backofocusie 

to jest pojedyncza klatka, prośba o ocenę

ic_1848_new_Light1_600sec_1x1_filter5_Ha_frame7_r.tif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Log nie jest zły, pytanie czy przejrzałeś wszystkie klatki przed stackowaniem? Ta którą załączyłeś ma coś w rodzaju komy - wszystkie gwiazdy wyglądają jak mini kometki, ale koma zazwyczaj jest po obwodzie klatki a nie całościowo na zdjęciu tak samo. Pytanie czy to kwestia kolimacji czy prowadzenia. Na innych klatkach gwiazdy też tak wyglądają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, sidiouss napisał:

Log nie jest zły, pytanie czy przejrzałeś wszystkie klatki przed stackowaniem? Ta którą załączyłeś ma coś w rodzaju komy - wszystkie gwiazdy wyglądają jak mini kometki, ale koma zazwyczaj jest po obwodzie klatki a nie całościowo na zdjęciu tak samo. Pytanie czy to kwestia kolimacji czy prowadzenia. Na innych klatkach gwiazdy też tak wyglądają?

prawie wszystkie, zawsze są małe jak "przecinki" nie wiem jak to opanować, montaż czy PHD ustawienia, krew mnie zalewa bo tyle zbierania materiału i praktycznie to wszystko na "psa buda", a potem się kopię z tym materiałem co by coś sensownego wyrzeźbić i pewnie to jest kopanie się z koniem, jak masz jakieś panaceum to będę wdzięczny 

ic_1848_new_Light1_600sec_1x1_filter5_Ha_frame7_r.tif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, lexx napisał:

jest na to jakaś konkretna metoda, czy organoleptycznie ?!

Jest - zrób zdjęcie po jednej i po drugiej stronie świata, tak aby kamera raz obciążała jedną a raz drugą stronę wyciągu. Jeśli przecinki będą się kierować w inną stronę -  w kierunku obciążenia, to znaczy, że przyczyną są ugięcia na wyciągu/złączce z kamerą.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem wczoraj "oględzin" mojego Newtona pod względem osiowości toru optycznego.

Oczywiście pierwszą rzeczą jaką znalazłem to błąd w osadzeniu w wyciągu, kamery z korektorem komy. Głupia sprawa, dopchnięcie kamery do tzw. oporu skutkowało tym, że malutki kołnierz na korektorze komy usadawiał cały zestaw minimalnie nie osiowo w wyciągu.

Poniżej jest fota wykonana po prawidłowym wyosiowaniu ( usunięciu tylko powyższego problemu). 

Na tej focie widoczna jest koma w narożnikach: prawym dolnym, górnym prawym i lewym górnym i prawie niewiele w lewym dolnym.

Mam pytanie jak mam odczytać te błędy, co poczynić aby je skorygować, czy korektor komy jest za blisko, czy za daleko od matrycy etc...

Będę wdzięczny za pomoc.   

frame_and_focus.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło tak :)

 

image.png.eff1a6c2af1bfe84148e8386dbca8cee.png

 

Co do kolimacji laserkiem, to sprawdź najpierw czy sam laserek jest dobrze skolimowany. Ja swojego Newtona kolimowałem metodą @HAMALa, łatwa, prosta w użyciu (http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm;) Swoją drogą myślałem, że typ nie żyje, że to jakaś stara zamierzchła metoda, a nasz Hamalek ma się dobrze, cały i zdrowy :D

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.