Skocz do zawartości

CMOS-owe astroobserwacje


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Dotarła do mnie ASI 290MM z ali, na więcej nie starczyło kasy. U mnie chmury i mgły, ale udało mi się sprawdzić, że działa na odległych światłach i dźwigu w refraktorku Messier AR-102XS 102/460 ;-).

Poproszę o jakieś tipy, gdzie zajrzeć, co przeczytać? Póki co bawiłem się z ASI Studio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Odkopię temat po ponad 3 latach 😉 

 

Mam Newtona 8'' na EQ5 bez GOTO. Zacząłem się zastanawiać, czy właśnie dla urozmaicenia obserwacji wizualnych nie zainteresować się kamerą. Nurtuje mnie jednak podstawowe pytanie: nie mam guidingu, telep jest statyczny chyba, że sam pokręcę pokrętłami :) Zatem w rachubę wchodzi pewnie jedynie ekspozycja 1s (może 2s) by nie dostać rozjechanego obrazu. 

 

Czy bez śledzenia i tak krótkich czasach ekspozycji kamera ma w ogóle sens, by zobaczyć coś więcej niż przez sam okular?

Edytowane przez Shuwar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez śledzenia to nawet na sekundowych klatkach będą już się robić kreski z gwiazdek niestety. I, o ile nie zainwestujesz w drogą kamerę z dużą matrycą, pole widzenia będzie raczej nieduże i zaraz Ci obiekt ucieknie, więc tak czy siak czy srak raczej bez napędu (przynajmniej w jednej osi, ale najlepiej pełne goto) się nie obejdzie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

(...) o ile nie zainwestujesz w drogą kamerę z dużą matrycą (...)bez napędu (przynajmniej w jednej osi) się nie obejdzie.

Planuję w przyszłości kupić ZWO ASI 662 MC - czy to jest wystarczająco duża matryca?

Goto zapewne kiedyś kupię, ale wcześniej zastanawiam się, czy nie kupić napędu w jednej osi.

Czy to coś zmienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, Shuwar said:

Planuję w przyszłości kupić ZWO ASI 662 MC - czy to jest wystarczająco duża matryca?

Goto zapewne kiedyś kupię, ale wcześniej zastanawiam się, czy nie kupić napędu w jednej osi.

Czy to coś zmienia?

Nie traktuj tego jako złośliwości ale jako radę, która pozwoli uniknąć Ci niepotrzebnych wydatków i błędów. Zanim cokolwiek kupisz poświęć troszkę czasu i poczytaj o astrofotografii, tak żebyś kupował świadomie. Jak co to pytaj zanim kupisz, ja chętnie Ci odpowiem. A odpowiadając na Twoje pytania:

>>Planuję w przyszłości kupić ZWO ASI 662 MC - czy to jest wystarczająco duża matryca?

Dla jednego jest mała, dla innego jest ok. Zależy co będziesz fotografował i czym. Dla większości galaktyk wystarczy, ale dla mgławic za mała. Z braku finansów, można kupić mała matrycę i skupić się na fotografia galaktyk i zapomnieć o mgławicach. Też fajna sprawa.
>>Goto zapewne kiedyś kupię

Zastanów się mocno nad upgradem do HEQ5, na giełdzie był niedawno opaskowany za 4150zł. To montaż dużo lepszy od EQ5. Moim zdaniem, inwestowanie w EQ5, mija się z celem jeśli myśli się o astrofotografii. Bo w astrofoto podstawa sukcesu do dobry montaż.

>>zastanawiam się, czy nie kupić napędu w jednej osi.

Do wizuala ok, do astrofoto może pomóc ale raczej z tym 8" nie da rady bo potrzebny jest guiding i silniki w 2 osiach.

Na koniec, jeśli chcesz się pobawić w astrofoto, to możesz na początek kupić jakąś modowaną lustrzankę za 600zł do niej jakiś obiektyw 100mm lub 200mm , może być nawet jakiś Jupiter i tym zestawem próbuj focić bez guidowania na tym EQ5. Sporo rzeczy się możesz nauczyć a międzyczasie odłóż na dobry montaż. Przykładowo załączam fotkę wykonaną bardzo dawnymi czasy canonem 300d+Pentacon 135, które obecnie warte są zapewne coś koło 300zł.

 

 

 

2005-01-08_m31.jpg

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Shuwar napisał(a):

ZWO ASI 662 MC

To jest malutka matryca, do planet i małych DSów spoko, ewentualnie większe nieco obiekty z krótką ogniskową też sia da złapać, ale dość szybko zauważysz, że jednak brakuje pola widzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tomekL napisał(a):

Nie traktuj tego jako złośliwości ale jako radę, która pozwoli uniknąć Ci niepotrzebnych wydatków i błędów. ż fajna sprawa.

Dzięki za sugestię i poradę. Nie, nie traktuję tego jako złośliwości - rady zawsze mile widziane. Czytam dużo, ale to jest tak obszerna wiedza, że jeszcze sporo przede mną.

 

W tym wątku chodziło mi głównie o zastosowanie takiego zestawu do wspomożenia wizuala przez laptop / kamerę.

 

Co do astrofotografii: raczej będę to w przyszłości traktował hobbistycznie, jako oderwanie się od codzienności (nie jako materiał konkursowy), ot tak, by podzielić się ze znajomymi ilustracją tego co widziałem. Nie liczę na mega foty, które mogą konkurować z tym, co da się znaleźć na necie. Nie chcę wydać miliona kosmodolców, a jedynie liznąć temat 😉 Poczuć z czym to się je.

Mnie cieszy nawet moje obecne marnej jakości foto Oriona zrobione smartfonem :) 

Poprostu chciałbym tą frajdę sobie nieco ułatwić.

 

Pozdrawiam!

orion.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak, z własnego doświadczenia. Tanim kosztem z bardzo przyzwoitymi rezultatami to bym poszedł w jakąś lustrzankę np. Canon 1100D, albo Nikon D530. Do tego jakiś tani obiektyw i masz zestaw za 1000zł z którego uzyskasz zdjęcie cieszące oko, albo i lepiej. Ja na samym początku robiłem Canonem 300D+Pentacom 135. Nie mniej u mnie kluczem sukcesu był montaż (Losmandy GM8), bo bez problemu jechałem takim zestawem po 4, 5 minut bez guidowania. Potem do tego zestawu dołożyłem ED80  i lepszy obiektyw w postaci Canona 70-200 f4.0. Z Edkiem robiłem zdjęcia 3 minutowe, bez komputera, bez guidingu. Z mojej perspektywy montaż to podstawa sukcesu. W wizualu da Ci stabilny obraz, w astrofoto fajne rezultaty. Do tego trzeba się nauczyć obróbki foto w jakimś programie. Z darmowych poleciłbym sirila. Na zachętę zamieszczam 2 fotki. One są dalekie od ideału, bo dawno temu robione i mało wiedziałem wtedy, tzn. za mało klatek zbierałem, bez flatów, biasów. Ale tym bardziej to pokazuje co tanim kosztem i przy nie dużej ilości materiału można uzyskać.

 

1. Kometa Machholza Plejady, 5 x 180s, 4 darki, bez flatów, biasów, ISO800, Canon 300d + Pentacom 135, Losmandy GM8

2005-01-08_kometa_Machholza_Plejady.thumb.jpg.868c15745b2adf39ffe7cda05cf95422.jpg

 

2. Orion, 15 x 300s +10 x 30s, 15 darków, bez flatów, biasów, ISO800, Canon 300d + Canon 70-200f4.0 na f4.5, Losmandy GM8

Image241.thumb.jpg.acd06d627b3b9fca919b330eece175c4.jpg

  • Lubię 3
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.