Skocz do zawartości

CMOS-owe astroobserwacje


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 19.09.2020 o 21:17, HAMAL napisał:

Rozciągnięty stack, bez obrabiania i wyciągania.

No i wylazła! :) Ale szczególnie ciemna nie jest (magV 11,7), za to straszny drobiazg (8"x16"). Ale skoro rozdzielam gwiazdy podwójne 5-6", to i u mnie coś powinno wyjść. Chwilowo brakuje mi tylko Barlowa 7,5x. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 21.09.2020 o 10:44, HAMAL napisał:

Wszystko się nada ostatecznie :) mam też ASI224 i powiem, że mono jednak lepsze są do takich obserwacji. Kup najlepszą mono CMOS na jaką Cię stać, niechłodzona też ujdzie, ale szum i hoty będą psuć ci odbiór, licz się z tym.

A dlaczego preferujesz mono - jest czulsza i pokaże więcej niż kolorowa?.

Czy mając kolorową to zobaczymy kolorki na monitorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca kolorowa ma tylko 25% pixeli czerwonych, dla nas najcenniejszych, aż 50% pixeli zielonych dla nas "nieprzydatnych", nie licząc rzadkie przypadki OIII na planetarkach i 25% pixeli niebieskich najmocniej zniszczonego przez seeing pasma. Miałem Atik Titan mono o kolor, miałem ASI 120 mono i taki sam pixel 375um w ASI 224 miałem porównanie jak pracują takie duety, mono zawsze wygrywała. Dodatkowo swoboda stosowania filtrów. TUTAJ musiałem zgasić czymś przepalającą mgławicę gwiazdę centralną, filtrem OIII bez sensu, bo mgławica jest wodorowa, więc filtrem Ha, ale w kolorze to tylko co czwarty pixel a ja potrzebuję rozdzielczości, więc robić kolorem czy mono? Mono jest i czulsza i wszystkie pixele matrycy pracują na moja rzecz :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gayos napisał:

A powiedzcie czy mając QHY 163 mono, Dobsona na platformie można już coś zobaczyć, czy muszę inwestować w Atik Camera Infinity Mono?

Czy ten Atik jest jakoś specjalnie dedykowany pod ten program Atik Infinity ?

Kamera fajna, problemem będzie Dobson, będzie Cię mocno ograniczał, przydaje się choćby najgorsze paralaktyczne prowadzenie, byle 5sek uciągło.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Dziś dla przykładu M27 1x40s Ha7nm Newton 320/1500 +ASI290 :)

 

320N-Ha7nm-M27.thumb.png.e09b42d542a2345413bb852e4702e85e.png

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Wszystko jasne. Zainstalowałem Infinity, ale też nie widzi kamerki. A SharpCapa i Firecapture też mam tylko on też nie widzi kamerki. Coś musiało namieszać w sterownikach, bo kiedyś te dwa programy odpalałem i kamerka była widoczna. Muszę przeinstalować sterowniki. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, kjacek napisał:

Duża jest różnica między kamerą chłodzoną a nie? 

Zrobił bym porównanie ale nie mam serca katować kamerki, po sesjach na niechłodzeniu to tylko nowe hoty zostają na stałe. To zależy też od kamerki, Dla przykładu niechłodzone foto z ASI120 i chłodzone

11x.jpg.29807410482a9e053d9f14e521e4cccd.jpg

622x.jpg.10631ed3192764d7cc265ddd88a72656.jpg

 

47 minut temu, Tuvoc napisał:

Aż tak małym newtonem? To raczej po większych obiektach chyba?

To tylko 2x mniejsza skala obrazowania niż u mnie :) średnia skala z takich maszynek powala detalem.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, HAMAL napisał:

niechłodzone foto z ASI120 i chłodzone

11x.jpg.29807410482a9e053d9f14e521e4cccd.jpg

622x.jpg.10631ed3192764d7cc265ddd88a72656.jpg

 

Kurcze, a może by do tego podejść w taki sposób, że w niechłodzonej po prostu więcej 'gwiazdek' widać :heehee:

 

^ moja piątkowo - covidowa głupawka... 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Czym jest w okularze nawet sporego teleskopu NGC 4490? Mgiełką, a obserwując kamerką co widzimy po 20 sek? A no to co poniżej :) 1x20sek

 

NGC4490.thumb.png.74456dcb30ff6a34978bbfc549cecf6f.png

 

 

 

 

Trudno zaprzeczyć.

 

No dobra ale powiedz coś o przewagach wizuala w takiej sytuacji?

Wszystko ma jakieś drobne plusy nawet przy innych minusach!

 

Dla mnie obraz taki wydaje się jakoś martwy. Tymczasem kosmos żyje, gwiazdy mrugają, meteory śmigają, supernowe wybuchają, satelity flary/zajączki puszczają, ...

 

Siema

(Szkice nielinkowalne dla mnie wiec daje wprost)

aaaaaaaaaaaaaaaaaaa.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy tak. Nie ma wyższości jednego nad drugim. Niech to będzie pewna forma uprawiania tego hobby dla tych którym po latach obserwacji tych samych obiektów zapragnęło się czegoś innego, czegoś więcej.

Nasze hobby ciągle ewoluuje, lornetka, teleskop, pierwsze próby foto, foto mała skala, wielka skala, mała skala, teleskop, lornetka :D naturalny stan rzeczy. A w międzyczasie szukamy różnych urozmaiceń :uhm: jakoś tak

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.