Skocz do zawartości

CMOS-owe astroobserwacje


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, _Spirit_ napisał:

Taka ogniskowa + x5 barlow. Jak Ty to namierzasz?

To akurat jest proste bo centruje się na obiekt na 1500mm potem dorzucam barlowa, ustawiam ostrość w znanym miejscu i wio :) 

A w obiekt trafiam podpatrując jego pozycję w Stelarium Ra i Dec, nastawiam je na skalach montażu, szybki luk w okular, dopieszczenie celowania, kamera w wyciąg, oczy w monitor, a potem to już jak wyżej :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, HAMAL napisał:

Dawno temu, gdy byłem jeszcze młodym hamalkiem, i jeździłem z Heńkiem (Henrykiem Kowalewskim) za miasto, On focił na CCD obiekty, ja gapiłem się przez teleskop i lornetkę na niebo. Wtedy jeszcze robiłem zdjęcia na kliszy, ale widząc jak namierza Abell 1656 10 sek klatkami celując w kadr stwierdziłem, Heniek ! Ty na podglądzie masz lepsze zdjęcia niż ja na 60min kliszach, skala, zasięg. Zresztą, mówię, tyle się gapie na te galaktyki, gromadę powyższą, nie raz obserwowałem i co ja tam widziałem? A teraz u Ciebie widać wszystko. To jest wspaniała forma obserwacji astronomicznych. Wiem, jest Videoastronomia, no jest, ale dla mnie, to dwa różne systemy. Pierwszy polega a obserwacji ciągłej, niczym obrazu dziennego najczulszym sprzętem, drugi na zwiedzaniu gromad gwiazd i galaktyk, podziwianiu mgławic planetarnych, za pomocą krótkich klatek.

 

Min 1-92, Minkowski 1-92 Mgławica planetarna

 

Na początek przykład ciekawy. mianowicie mgławica Minkowski 1-92  DSS 

Wizualnie w sprzęcie klasy 300/1500 za wiele nie widać, ale podpiętym CMOS-em z barlowem już robi się ciekawie. Przykładowa klatka 1s poniżej :) 

 

skala 1;1 Teleskop 320/1500 + Barlow 5x

M1-92_0054.thumb.png.84f6ba4137c8ed606780239259b88de8.png

 

jak już oglądać to i zapisać można, aby stacknąć dla picu potem. Rozciągnięty stack, bez obrabiania i wyciągania. Seeing średni.

 

M1-92_0000.thumb.png.7ba92796a6982513a23c0f232d2e3ce5.png

Myślę, że to właśnie przyszłość astroobserwacji. No chyba, że ktoś ma miejsce na stacjonarne 30"-40" i nie ma lęku wysokości ;) Patrząc przedwczoraj na M1-92, w 16" przy dobrym seingu (670x) mogłem tylko dostrzec tą najjaśniejszą, obłą część. To co pokazujesz na tej pojedynczej klatce, to, przynajmniej patrząc na szkice w necie, zwiększenie apertury, rozdzielczości tak ze dwa razy. I to jak piszesz przy średnim seeingu. 

Sam zacząłem takie próby, ale wyłożyłem się na dokładności prowadzenia mojej platformy. Ślizganie się, zmienna prędkość prowadzenia zależna od napięcia baterii itp doprowadzała mnie do szewskiej pasji. W dodatku zastosowałem kamerkę o zbyt małej matrycy (imx290) i pojawiły się problemy z trafieniem w obiekt.

Teraz jedzie do mnie kamerka z imx183, podrasowałem platformę, zobaczymy :)

ps aktualnie obserwuję od ok 4lat newtonem 16", który kiedyś należał do Henryka Kowalewskiego. 

ps2. A gdyby tak od tej pojedynczej klatki od razu odjąć darka, nie poprawiło by to jakości obrazu?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.09.2020 o 21:17, HAMAL napisał:

Dawno temu, gdy byłem jeszcze młodym hamalkiem

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce...

A tak serio, fajnie się czyta takie historie, nasze początki fascynacji kosmosem.

Co do zdjęcia, początkowo nie wiedziałem na co patrzeć, ale skoro autor podał też link do zdjęcia mgławicy z DSS to nie bez powodu. Kliknąłem i szok :)

Tego typu obserwacje za pomocą za pomocą kamery (przy okazji zbieranie klatek pod foto), a nie okularu mają swój urok. Dla mnie niezapomniany był widok Trytona migocący tuż opok Neptuna, księżyc był widoczny tylko momentami, ale wyraźnie. W okularze z ED80 nie miałbym szans go dostrzec, ale z ASI 224 i owszem :)

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MichalKaczan napisał:

ps aktualnie obserwuję od ok 4lat newtonem 16", który kiedyś należał do Henryka Kowalewskiego

Obserwowałem nim gdy Heniek focił :)

 

18 godzin temu, MichalKaczan napisał:

ps2. A gdyby tak od tej pojedynczej klatki od razu odjąć darka, nie poprawiło by to jakości obrazu?

Dark wyrówna tło, zdejmie hoty, ale wniesie szum, nie ma sensu w tej kamerze, co nie zmienia faktu, że  w takich jak ASI 224 (stara wersja) posiadającej ogromny ampglow by było warto.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To brzmi niesamowicie... Panowie, bardzo proszę powiedzcie jaką kamerę kupić.

Najlepiej w skali:

1. Budżetowo, 

2. Średnia półka 

3. Wysoki poziom 

Podejrzewam, że na początku będę celować w poziom budżetowy ewentualnie średnią półkę. 

Mam dwa teleskopy SCT9.25 i APO 100/600. No i małą, wyjazdową tubę w karbonie Omegon Pro APO AP 80/500 ED Carbon. 

Montaż AZ-EQ5 GoTo. 

Różnica sprzętu spora i pewnie inne kamery należy zastosować... Ale mimo to liczę na pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

Obserwowałem nim gdy Heniek focił :)

 

Dark wyrówna tło, zdejmie hoty, ale wniesie szum, nie ma sensu w tej kamerze, co nie zmienia faktu, że  w takich jak ASI 224 (stara wersja) posiadającej ogromny ampglow by było warto.

A propos ASI 224MC. Mam właśnie ten kłopot. Paliłem M 27 (1000 klatkach po 5 sekund) i na stacku "płyną" mi hot piksele :/ O ile flaty mimo widocznego ampglow mogę sobie odpuścić to co z darkami? Inna sprawa, że Autostakkert ich jakby nie widzi podczas składania stacka. Z nimi i bez efekt końcowy jest taki sam - łańcuszek kolorowych pikseli. Wybaczcie OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, kjacek napisał:

Panowie, bardzo proszę powiedzcie jaką kamerę kupić.

 

CMOS, najlepiej chłodzony, podpięty pod SCT9.25 (f10) powinien dać radę, zwłaszcza, że ja te obiekty robię na f 15-20, z ciemniejszymi zejdę do f5 ale to już inny typ obiektów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, prestoneq napisał:

Pamietam Hamal jak dawno kiedys tam wlasnie pisales o takiej formie obserwacji nieba

 

Zwiedzałem ostatnio Plejady i odkrywałem je na nowo :) Kiedyś Optisanem 114/900 tropiłem w nich najsłabsze gwiazdki, miałem swoje ulubione, dziś odwiedzam je na nowo :) 

 

np poniżej.  W pierwszym odruchu wydaje się że to jest TO a to jest TO

 

Messier 45 Skala 1:1 Newton 320/1500 + ASI 290mmc

GLX-USB3.jpg

 

  

18 minut temu, Tuvoc napisał:

A propos ASI 224MC. Mam właśnie ten kłopot. Paliłem M 27 (1000 klatkach po 5 sekund) i na stacku "płyną" mi hot piksele :/ O ile flaty mimo widocznego ampglow mogę sobie odpuścić to co z darkami? Inna sprawa, że Autostakkert ich jakby nie widzi podczas składania stacka. Z nimi i bez efekt końcowy jest taki sam - łańcuszek kolorowych pikseli. Wybaczcie OT.

Coś robisz nie tak, wiele razy nim odejmowałem darki, musisz pokombinować z ustawieniami lub przejść na DSS :) 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

CMOS, najlepiej chłodzony, podpięty pod SCT9.25 (f10) powinien dać radę, zwłaszcza, że ja te obiekty robię na f 15-20, z ciemniejszymi zejdę do f5 ale to już inny typ obiektów.

Mono czy kolorek?

Czy to ASI 224MC się nada?

Wiem, że im więcej kasy wydamy, tym (zwykle) lepszy efekt, ale ja nie mam dużo kasy do wydania... Astrofotografia na moim obecnym etapie jest niemożliwa do realizacji...

Jednak zależy mi na tym, aby zobaczyć nieco więcej niż okiem pod zaświetlonym i zasyfionym przez palone śmieci niebem Kaszub pod Gdańskiem (ach ten zapaszek) :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

Wszystko się nada ostatecznie :) mam też ASI224 i powiem, że mono jednak lepsze są do takich obserwacji. Kup najlepszą mono CMOS na jaką Cię stać, niechłodzona też ujdzie, ale szum i hoty będą psuć ci odbiór, licz się z tym.

Dziękuję za informacje.
Pytanie lamerskie (pewnie jak wszystkie moje pytania z tego zakresu) - po prostu nie wiem, gdzie mogę przeczytać jakie kamery mono CMOS są najlepsze. Dużo informacji w sieci, ale które są wiarygodne? Dlatego drążę temat licząc na Wasze rady.

Tu jestem zupełnie zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2020 o 10:44, HAMAL napisał:

Wszystko się nada ostatecznie :) mam też ASI224 i powiem, że mono jednak lepsze są do takich obserwacji. Kup najlepszą mono CMOS na jaką Cię stać, niechłodzona też ujdzie, ale szum i hoty będą psuć ci odbiór, licz się z tym.

 

W dniu 21.09.2020 o 12:40, kjacek napisał:

Dziękuję za informacje.
Pytanie lamerskie (pewnie jak wszystkie moje pytania z tego zakresu) - po prostu nie wiem, gdzie mogę przeczytać jakie kamery mono CMOS są najlepsze. Dużo informacji w sieci, ale które są wiarygodne? Dlatego drążę temat licząc na Wasze rady.

Tu jestem zupełnie zielony.

Wydaje się, z tego co piszą w internetach, że chłodzenie przy krótkich czasach nie jest aż tak konieczne. Tutaj gość porównał poziom szumów dla kamer asi1600 i asi183. Dla ekspozycji 15s wygląda to znośnie, a przy bin2 jeszcze lepiej. Przy 60s bez chłodzenia już jest słabo:

https://www.cloudynights.com/topic/730698-asi-1600-cooling-test/

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MichalKaczan napisał:

 

Wydaje się, z tego co piszą w internetach, że chłodzenie przy krótkich czasach nie jest aż tak konieczne. Tutaj gość porównał poziom szumów dla kamer asi1600 i asi183. Dla ekspozycji 15s wygląda to znośnie, a przy bin2 jeszcze lepiej. Przy 60s bez chłodzenia już jest słabo:

https://www.cloudynights.com/topic/730698-asi-1600-cooling-test/

Prąd ciemny rośnie liniowo z czasem. Nie ważne czy suby będą 15s czy 60s jak na koniec dodasz stacka mniej więcej tyle samo się zakumuluje. Im większe LP tym mniej potrzeba chłodzić. Szumy dodają się pod pierwiastkiem. Jak jakiś składnik takiej sumy dominuje to pozostałe tracą na znaczeniu. np sqrt (100+10) i sqrt (100+1) dają nieodległe wyniki.  Można przyjąć że jak ilość elektronów od DC jest na poziomie 10% elektronów od LP to chłodzenie jest wystarczające. Sky rate możesz obliczyć w kalkulatorku: http://tools.sharpcap.co.uk/  a prąd ciemny podaje producent jako e/s w funkcji temperatury.

 

W Bieszczadach trzeba chłodzić mocniej :)

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.