Skocz do zawartości
  • 0

Pierwsze ustawienie HEQ5 - orientacja tuby teleskopu.


Saiti

Pytanie

Cześć,
Kupiłem jakiś czas temu montaż HEQ5 i mam pewne problemy z odpowiednim jego zorientowaniem na niebie. Nie mam teraz przy sobie ani montażu ani instrukcji, ale wydaje mi się, że dobrze wszystko zapamiętałem.

Mianowicie - włączam montaż, ustawiam lokalizację godzinę datę i wysokość. Kolejny krok to podpowiedź montażu odnośnie położenia gwiazdy polarnej w lunetce biegunowej. Montaż podpowiada np godzinę 9:00 - na moją logikę ustawiam oś RA tak, żeby tarcza w lunetce biegunowej była zorientowana tak, że 0 jest na górze, 6 na dole. Czy to właśnie w takiej pozycji ma być? Przy takim ustawieniu lunetki oś RA ustawia mi teleskop mniej więcej na godzinie 2. No i oczywiście wtedy koryguję ustawienie montażu tak, żeby się gwiazda polarna znalazła na okręgu.

Jeżeli powyższe jest poprawne to proszę jeszcze o wskazówki:
- jak mam ustawić pozostałe osie do wyszukiwana gwiazd do orientacji/ustawienia (align)? Ponieważ czegokolwiek nie wymyśliłem to teleskop zawsze ucieka w jakieś chińskie strony. 
- czy tuba ma też patrzeć na gwiazdę polarną?

Szukałem po YT jakichś sensownych poradników, ale miałem wrażenie, że jeden poradnik wyklucza drugi. Jestem nowy w tym temacie i jeżeli dla Was wydaje się coś oczywiste - dla mnie jest czarną magią. Z góry bardzo dziękuję za wszelkie wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
10 godzin temu, Saiti napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie:
Po zastosowaniu się do Waszych wskazówek nie mam już żadnych problemów. Co robię źle? :D

W każdym razie - mój pierwszy obiekt który z sukcesem naprowadził mi montaż. Align na dwie gwiazdy, szukanie pierwszej to był naprawdę dłuuuuuugi kurs pilotem, bo totalnie nie trafiło. Drugą pokazało już praktycznie idealnie w środeczku. 

Andromedę poprawiłem mikroskopijne ciut (może 1/10 kadru). Także sukces.

Ale zadam jeszcze jedno pytanie - jeżeli ustawię teleskop poprawnie w HOME position - to czy powinien on celować idealnie w polarną? Wydawało mi się, że ustawiłem dobrze, niemniej jednak żadnej gwiazdy w kadrze nie miałem i miałem problem z wyłapaniem gwiazd przy "alignacji" (jak to poprawnie nazwać po naszemu?). Przy drugim podejściu ustawiłem tubę ręcznie na polarną, potem przy wyborze gwiazdy musiałem dużo ponadrabiać pilotem, ale druga gwiazda już była idealnie, a w efekcie M31 również idealnie.

Raz jeszcze dzięki Panowie!

119843568_380073816319243_2555720785195506194_n.jpg

Widzę, że używasz APT. Moja rada - daj sobie spokój z alignaacją :) tylko zainstaluj plate solver i z poziomu APT rób solving funkcją Point Craft. Wtedy już nigdy nie wrócisz do zabawy pilotem.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedzi, ale to już z grubsza wiem :) Ustawienie Polarisa nie przysparza mi problemów, mam lunetkę z tarczą zegarową przez co wnioskuję, że pomijam skalę na RA. Czyli przy poprawnym ustawieniu jak lunetkę biegunową mam ustawioną, że 0 jest na górze i 6 jest na dole to przeciwwaga jest wychylona o jakieś 30-45 stopni w lewo od pionu. 

Ale to tylko załatwia orientację montażu - nie wiem dalej gdzie jest jego pozycja zero (dla tuby teleskopu). Chodzi o to, że np wybieram ALIGN na 3 gwiazdy. Wybieram pierwszą gwiazdę i montaż zaczyna jechać (tzn zakładam, że ze swojej pozycji zero przenosi się na pozycję wybranej gwiazdy). I tu brzmi pytanie - jaka jest pozycja zero w osi deklinacji? Bo RA to zakładam, że nie ruszam po ustawieniu lunetki biegunowej (czyli przeciwwaga wychylona o 45 stopni w lewo). A Deklinacja?

 

Podsumowując - montaż przed alignem znajduje się w jakiejś pozycji, z której jedzie do pierwszej wybranej gwiazdy. Siłą rzeczy nie jest to dowolna pozycja. Jak więc jest to pozycja dla montażu? I przez to - jak powinienem ustawić tubę w osi deklinacji? Oraz czy po ustawieniu polarisa w lunetce mam coś z RA zrobić czy zostawić w tej pozycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
43 minuty temu, Saiti napisał:

I tu brzmi pytanie - jaka jest pozycja zero w osi deklinacji? Bo RA to zakładam, że nie ruszam po ustawieniu lunetki biegunowej (czyli przeciwwaga wychylona o 45 stopni w lewo). A Deklinacja?

Po ustawieniu polarnej ustawiasz oś RA przeciwwagami w dół, a w Dec celujesz tubą w polarną (deklinacja 90 st). Czyli teleskop stoi "pionowo", wycelowany na północ.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Isset i chemik22 - bardzo Wam dziękuję za linki! O to mi chodziło właśnie.
MateuszW podsumował to pobieżnie w jednym zdaniu - tak, właśnie o to mi chodziło! 

Dziękuję wszystkim z tego tematu, zapowiada się "upojna" noc pełna nowych problemów ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam jeszcze jedno pytanie:
Po zastosowaniu się do Waszych wskazówek nie mam już żadnych problemów. Co robię źle? :D

W każdym razie - mój pierwszy obiekt który z sukcesem naprowadził mi montaż. Align na dwie gwiazdy, szukanie pierwszej to był naprawdę dłuuuuuugi kurs pilotem, bo totalnie nie trafiło. Drugą pokazało już praktycznie idealnie w środeczku. 

Andromedę poprawiłem mikroskopijne ciut (może 1/10 kadru). Także sukces.

Ale zadam jeszcze jedno pytanie - jeżeli ustawię teleskop poprawnie w HOME position - to czy powinien on celować idealnie w polarną? Wydawało mi się, że ustawiłem dobrze, niemniej jednak żadnej gwiazdy w kadrze nie miałem i miałem problem z wyłapaniem gwiazd przy "alignacji" (jak to poprawnie nazwać po naszemu?). Przy drugim podejściu ustawiłem tubę ręcznie na polarną, potem przy wyborze gwiazdy musiałem dużo ponadrabiać pilotem, ale druga gwiazda już była idealnie, a w efekcie M31 również idealnie.

Raz jeszcze dzięki Panowie!

119843568_380073816319243_2555720785195506194_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Teoretycznie przy Home position powinieneś mieć polarną jednak w praktyce przy większej ogniskowej teleskopu trudno o taki efekt. Wynika to z niedoskonałosci uchwytu teleskopu i jego ustawienia z dovetailem. Nazywa się to błąd stożka. Jednak jeśli zastosujesz 3 atars align to błąd stożka powinien zostać skorygowany i montaz powinien trafiać w punkt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, Saiti napisał:

Ale zadam jeszcze jedno pytanie - jeżeli ustawię teleskop poprawnie w HOME position - to czy powinien on celować idealnie w polarną?

Nie. Polarna znajduje się ok 40' od bieguna, więc na środku być nie powinna. W większym teleskopie będzie poza polem. Ale i tak dokładność ręcznego ustawiania pozycji home to kilka stopni, więc marna szansa, żeby wycelować tak dokładnie, zapewne będziesz po prostu gdzieś w okolicy. Warto zrobić sobie znaczniki, które dokładnie określą pozycję home.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To jeszcze będę musiał poczekać - na razie mój HUB ciut nie ogarnia czaczy, jak podłączę więcej niż jedno urządzenie (czyli świetnie działa jako przedłużacz, a nie HUB). Małymi krokami, ale wrzucam to na listę must-be :) Ale widzę, że warto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.