Skocz do zawartości
  • 0

Lornetka-która będzie lepsza :)


Micgekon

Pytanie

Dzień Dobry.

W tej chwili posiadam MAK 127 ( dzięki za trafne rady) z którego jestem bardzo zadowolony. Chciał bym jeszcze zakupić lornetke.

Cały czas się wachałem między:

DO Extrime 7x50 - Nowa

DO Extrime 15X70- tu już raczej używana

No i ostatnio przeczytałem gdzieś ,że bardzo fajny jakość/cena jest ORION mini giant 15x63- tu też bym miał na nową.

Troche poczytałem, różnych opini, testów.

Jestem zupełnie zielony w tych cyferkach, a już pojęcie źrenica wyjściowa to czarna magia.

 Lornetka tylko do zastosowań nocnych 70% tereny podmiejskie 30% wiejskie.

Budżet 1000-1500 max.

Waga nie stanowi problemu.Bo i tak statyw bedzie potrzebny. Mam okulary do czytania (+1,5).

Mam blisko teleskopy.pl, ale próby w dzień, to nie to samo co w nocy.

Może ktoś coś doradzi , lub jakieś inne typy w tym budżecie? Może ktoś z okolic katowic ma do sprzedania jakąś ciekawą "używke" ?

Pozdrawiam Michał

 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Lornetki 7x50 są bardzo dobre do obserwacji astronomicznych ze względu na dużą źrenicę wyjściową, ale większość z nich ma klaustrofobicznie małe pole widzenia. Na papierze z reguły wygląda ono nieźle, w granicach 7.1*-7,3* (kątowe), ale pozorne pole widzenia, bardziej odzwierciedlające to jak widzimy- już  wygląda gorzej, w okolicach 49* - 50* (7,1* x 7 = 49,7*). Do tego często dochodzi wrażenie patrzenia przez tunel. Są od tego wyjątki, ale nie wiem jak się przedstawia sprawa z DO Extreme 7x50, ponieważ nie patrzyłem przez ten model. Natomiast DO Extreme 15x70 ma pozorne pole widzenia  wynoszące 66* (tj. 4,4* x 15 = 66*) przy wciąż przyzwoitej źrenicy wyjściowej 4,6mm  (tj. 70mm : 15 = 4,6mm).W niej jest już poczucie, że jest to lornetka szerokokątna, z przyjemnie dużym polem widzenia. Miałem i szczerze mogę polecić. W dzień obrazy daje takie sobie, ale za to w nocy wymiata, zupełnie deklasując Nikony EX i inne popularne lornetki. z półki budżetowej . Moim zdaniem pod nocnym niebem nie odbiega wiele od  Fujinona 16x70, choć ma wyraźnie bardziej zjechane brzegi. Ja swoją sprzedałem, ponieważ wolę bardziej mobilne lornetki do ręki z centralną regulacją ostrości. Zarówno ww. DO 7x50, jak i DO 15x70, obydwie z serii BA8, mają indywidualną regulację ostrości przy każdym okularze. Słyszałem jednak opinie, że że ta 7x50 ma  ma dużą głębię ostrości i nawet przy dziennych obserwacjach brak pokrętła centralnego nie uwiera aż tak bardzo. Natomiast w nocy IF (Individual Focusing) jest nawet zaletą. Przez Oriona 15x63 nie patrzyłem, więc się nie wypowiem. 

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oriona odrzuciłbym z definicji, ciemna i tandetna

Z dwóch delt - mimo wszystko szedłbym w 15x70. To mój ostatni lornetkowy nabytek, ostatnio co noc ułatwia mi dojście z Marsa do Urana. Ten model świetnie spisuje się z filtrami 1,25 wkręcanymi w okulary. Z moich pomiarów wynika, że ten model ma powięszenie około 14x, -  źrenica wyjściowa jest wyraźnie większa niż wartość z obliczeń. Mój faworyt tu.

Model 7x50 również bym odrzucił a na jego miejsce rozważył 10x50 - znacznie przyjemniejsze wrażenia z obserwacji, a źrenicę 7 mm rzadko wykorzystasz. W praktyce w modelu 10x50 zobaczysz więcej i lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo Dziękuje. No to chyba bede szukał tej 15x70 używanej, albo jeszcze zbierał i nowa. Wczoraj też pojawiła sie używana WO 10x50 ED też czytałem o niej dobre opinie a nie ma jej już w sprzedaży ?

Edytowane przez Micgekon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

WO 10x50 pewnie sprzedał się w kilka minut. Mam podobną DO Extreme 10x50, nie porównywałem ich obok siebie, ale DO nei jest też zła.

Do maka celowałbym w DO Extreme 15x70. Mam i sobie chwalę, tylko używki obecnie już chyba nie znajdziesz w cenie 1500 zł. Zabawne, bo na początku roku kupowałem jeszcze nową za około 1600, a używkę jakoś w okolicy 1300.

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam komfortową sytuacje bo mam 5 lornetek w różnych rozmiarach . O tych które ty pytasz to mam podobne 15x70 TS _Optics MX  jest dobra , podobne parametry jak DO. Druga moja lornetka , to najlepsza jakościowo i pod względem patrzenia Wiliam Optic 10x50 ED , A co do powiększenia x7 mam lornetkę trochę gorszą optycznie  ale szerszą  Nikon Action Ex 7x35  a pole widzenia jest 9,3 stopnia. Gdybym miał mieć jedną, wybrał bym, WO 10x50 ED lub podobną DO .

Edytowane przez berkut123
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuje jeszcze raz za pomoc, od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem DO ekstreme 15x70. Mimo swojej wagi obraz jest niesamowity, właśnie dokupiłem solidny statyw no i teraz czekam na lepsza pogode, ale księzyc już widziałem - genialny !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.