Skocz do zawartości

Subiektywne porównanie filtrów planetarnych (GSO, Angeleyes)


stratoglider

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Mnie umiarkowanie ciągnie do obserwacji planet, ale przy najbliższej okazji postaram się porównać Twoje Lechu wyniki z własnymi spostrzeżeniami. Ogólnie bardzo fajne opracowanie, za jakis czas pożyczę Ci jeszcze inne filtry planetarne do wzbogacenia Twoich tabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo, super robota !

 

Gdybyśmy mieli wystarczającą ilość testów subiektywnych jakiegokolwiek sprzętu, to ich średnia już nie byłaby taka subiektywna.
Może "testy demokratyczne" to jest złoty środek między testami "subiektywnymi" a "obiektywnymi", które potrzebują jeszcze subiektywnej interpretacji, często wymagającej sporej wiedzy i doświadczenia.

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mareg napisał:

Brawo, super robota !

 

Gdybyśmy mieli wystarczającą ilość testów subiektywnych jakiegokolwiek sprzętu, to ich średnia już nie byłaby taka subiektywna.

O tym samym pomyślałem :)

Gdyby "Protokół Lecha" stał sie standardem, lub też posłużył do opracowania standardu, to każdy mógłby przyczynić się do doskonalenia wyników.

 

W samej tabeli zlikwidowalbym puste miejsca i zastąpił je np. zerami oznaczającymi pogorszenie oraz iksami oznaczającymi brak oceny. Takie puste miejsca bardziej wyglądają właśnie na brak danych.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, z uwagi na zachmurzenie a także niskie temperatury, nie obserwuję już tak często planet jak przez lato. Trudniej więc będzie dołączyć nowe filtry do wyników, zwłaszcza że wolałbym to zrobić mając za sobą przynajmniej dwie osobne, dwugodzinne spokojne sesje. Przyszłość pokaże - na przyszły sezon powinno się coś udać.

 

Natomiast co do pustych miejsc - celowo je zostawiłem z uwagi na przejrzystość. Teraz od razu widać, w których miejscach, kolumnach 'coś jest' a gdzie jest pusto (czyli nie ma sensu stosować filtr). Poza tym - cyfra 1 jest 'szczupła' i również łatwo odróżnialna od 2, a jeśli jest 3 -  to pogrubiłem, aby odróżnić od 2. Jednak faktycznie - jeśli dodam jakiś nowy filtr i nie przetestuję go np na Saturnie, to tam powinno być 'brak oceny', będzie trzeba wziąć to pod uwagę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

U mnie żółty, akurat svbony #12 z newtonem 6", dobrze sprawdza się na Jowiszu - ogólna ostrość na+, zawirowania głównych pasów, cienkie pasy polarne.. możliwe że chodzi o dyspersje atmosferyczną, ale przede wszystkim dobrze kontrastuje zawirowania w jasnych strefach - głównie w strefie równikowej, które bez niego mogą być niewidoczne. Myślę że nawet jest ładniejszy patrząc po chwili oko przyzwyczaja się do barwy i obraz wygląda zupełnie naturalnie, a zwiększona ostrość i więcej detalu ciągle jest z nami.
 

Lekkoniebieski GSO 80A w 10" / 150x na Saturnie jakby poprawia balans kolorów, w dobrym seingu miewałem efekt jakby pastelowych barw, jedne z lepszych widoków. Gdy księżyc jest nisko, sprawdza się do wyrównania kolorystyki.. można obserwować księżyc na biało niestety płaci się kontrastem. Chyba w każdym zastosowaniu filtr zmniejsza rozdzielczość obrazu, jednak seeing dla niebieskiego jest gorszy.

Ciemnozielony SVBONY #58, tutaj to nie wiem jaka apertura jest potrzebna.. w 16" przy 150x Jowisz wygląda jakby to było 100x - odbiór rozmiaru przez kolor i "jasność" jest tak zaburzony.. kontrast głównych pasów za to ogromny, ogólnie nie polecam tego filtra.  Jakoś tam sprawdza się na księżycu .. zamiast ND, ostrość też jest lepsza.

GSO #47 kupiłem do Wenus, no cóż na razie nie udało się dojrzeć chmur. Na innych obiektach bez większego sensu.

Czerwony GSO #23 z 10" sprawdza się dla Jowisza - kontrast pasów jest słabszy, ale rozdzielczość zdecydowanie wzrasta - bardzo mocno kontrastuje cienie księżyców, przerwa między WPC a pasem jest lepiej widoczna. Saturn - głównie Cassini, księżyc też lepiej. Filtr ogólnie poprawia rozdzielczość obrazu. W 6" natomiast ciężko mi go użyć, zwykle jest za ciemno w zakresie powiększeń które mnie interesują, aczkolwiek fazy Wenus, która ostatnio była nisko.. czy to przy obserwacjach dziennych zdarzło mi się go użyć.

Co do innych filtrów mam podobne spostrzeżenia - zielono żółty SVBONY #11 nie znajduje u mnie narazie zastosowania - efekt podobny jak żółty #12 tylko słabszy, zdarzało mi się stackować go z lekko niebieskim #80A żeby dostać bardziej zieloną barwę, myślę, że jednak taki zielony #56 by zaorał taki stack.




 

  

Edytowane przez Szymon Szozda
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.