Skocz do zawartości

Epsilony w Lutni


fizyk5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Epsilony,   parametry na zdjęciach

Bardzo fajny opis znalazłam tutaj:          astropolis.pl/topic/50347-epsilony-w-lutni-double-double/

 

Epsilony - układ poczwórny w Lutni. Na jego podstawie sprawdza się jakość optyki teleskopu,
sprawdza się z jakim powiększenie teleskop rozdzieli ten układ.

 

Ogniskowa Maka 1500mm, średnica przekątnej matrycy kamerki około 28mm

:) powiększenie   1500/28=55

rozmiar piksela kolorowej kamerki ASI071    4,8um

 

 

Seria 2.               50 wybranych zdjęć z 200 wykonanych, zmiana ostrości względem serii 1.

185a.jpg.b21f843a7a5a5a24135887fd8d014dd3.jpg

 

 

Seria 1.               57 wybranych zdjęć z 200 wykonanych, początkowe ustawienie ostrości.

185b.jpg.e58e00fc7f8d5038a44c3687036ead80.jpg

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, fizyk5 napisał:

Witam

Epsilony,   parametry na zdjęciach

Bardzo fajny opis znalazłam tutaj:          astropolis.pl/topic/50347-epsilony-w-lutni-double-double/

 

Epsilony - układ poczwórny w Lutni. Na jego podstawie sprawdza się jakość optyki teleskopu,
sprawdza się z jakim powiększenie teleskop rozdzieli ten układ.

 

Ogniskowa Maka 1500mm, średnica przekątnej matrycy kamerki około 28mm

:) powiększenie   1500/28=55

rozmiar piksela kolorowej kamerki ASI071    4,8um

 

Czy mogę się przyczepić?

- trochę niepokojąco brzmi "średnica przekątnej"

- nie bardzo rozumiem sposób obliczenia powiększenia, które - jak wiemy - można policzyć w układach afokalnych (teleskop, mikroskop, lornteka) Zaś sam obiektyw z detektorem nie ma czegoś takiego jak powiększenie, ma skalę obrazu. Co miałeś na myśli dzieląc 1500 przez 28?

 

Czy możesz wstawić pojedynczą klatkę?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi oczywiście o długość przekątnej matrycy.

Tak jak pisze Lemarc, dlatego dałem :)

 

Zbierane w SharpCapie

A otwierane do selekcji w .... hmm .... tylko jeden program dał radę.

Potem stack w RegiStaXie, DSS poległ.

Pojedynczą klatkę (jedną z najlepszych) w pełnej rozdzielczości ale obciętą mogę tylko tak pokazać:

zzz.jpg.5123a81c381a42aa8c3bcb53ebcb8be6.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, fizyk5 napisał:

Epsilony - układ poczwórny w Lutni. Na jego podstawie sprawdza się jakość optyki teleskopu,
sprawdza się z jakim powiększenie teleskop rozdzieli ten układ.

 

Jako pasjonat podwójnych stwierdzam, że zrobiłeś fajny materiał. :)

 

Teoretyczna rozdzielczość Twojego Maka wynosi 1,09". Więc układy Eps Lyr AB i CD o separacji 2,3" - 2,4" powinny się bez problemu rozdzielać na składniki. Efekt nie zależy od LP, ale zdecydowanie od seeingu. Tak ciasne wizualnie układy łapią się jeszcze w możliwościach naszej nizinnej atmosfery, gdzie rozdzielczość "atmosferyczną" 1,5" uznaje się za bardzo dobrą, przeciętnie mamy ~2". Reasumując: przy takim seeingu trudno uznać tę sesję  za test teleskopu o rozdzielczości 1,09". To był raczej test seeingu. ;)

Stosując krótkie 2 s czasy i gain 0 uniknąłeś "przepalenia" obrazu gwiazdek na matrycy, co było oczywistym dodatkowym warunkiem uzyskania rozdzielonych gwiazdek.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.