Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop do 3000


jogichan

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Poświeciłem dziś  prawie cały dzień na czytanie  o teleskopach i dostałem zawrotu głowy  , nie do końca rozumiem światło siły  np. w ty modelu jest za mała?

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-10-pyrex  , będę musiał używać okularów wyższej jakości? .Dodatkowo noszę okulary na nosie hehe, to jakie odsunięcie źrenicy wyjściowej będzie najlepsze 25mm? 30mm?  czy bez znaczenia ,np. ten model  https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_45&products_id=4133&lunety=Okular Orion Stratus 5 mm 1 25 2 08242 będzie dobry?. I czy warto na początek kupić też mapę nieba ,jak tak to jaką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zdejmij okulary, ja tak robię. 

Stellarium na kompa i komórkę. 

 

EDIT to jest mocno światłosilny teleskop (szybki teleskop), tak, on 'lubi' lepsze okulary. Ale i od słabszych szkieł da się zacząć. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To nie czytaj tylko kup teleskop i ucz się.

Jak masz dom z ogrodem i w miarę dobre niebo (ja mam 20mag,szału nie ma ale nie narzekam na brak obiektów) to bierz Dobsona 8/10" . Kupno okularów zostaw sobie na później jak już trochę ogarniesz temat. Te z zestawu dają radę na początku. Ściągnij sobie SkySafari na telefon i do dzieła. Ja przed kupnem nie miałem zielonego pojęcia o niebie,rozpoznawałem chyba tylko Wielką Niedźwiedzicę i Księżyc.

Sprawdź na mapie zaświetlenia nieba jaki masz współczynnik SQM. Jak powyżej 21 toś szczęściarz.

Pozdrawiam.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tu na giełdzie ktoś sprzedaje Dobsona 10'' flex (rozsuwany).

10'' nie jest o wiele wiekszy od 8'' i waży tylko 2kg więcej. Dopiero 12'' jest znacznie większa i cięższa (tuba 19,5kg zamiast 13kg).

 

Okulary masz w zestawie więc możesz dokupić później, jak się wciągniesz, filtry także. Na początek wystarczy filtr do księżyca bo razi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja właśnie używałam przez rok czasu 12 calowego Newtona na Dobsonie, ale z rodzinnego domu na wsi przeprowadziłam się do bloku w sporym miasteczku i u mnie teleskop stoi nieużywany od jakiegoś czasu. Wcześniej miałam 10 calowca i różnica między tymi teleskopami jest duża, zwłaszcza jak do mgławic używa się filtr UHC. Teraz mam kraty na balkonie bo mieszkam na parterze przez co nawet z domu nie mogę przez niego obserwować. Chętnie odstąpię teleskop komuś kto będzie w stanie go w pełni wykorzystać. Jeśli ta odpowiedź jest niestosowna to przepraszam i proszę o usunięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, Dana Deneb napisał:

Ja właśnie używałam przez rok czasu 12 calowego Newtona na Dobsonie, ale z rodzinnego domu na wsi przeprowadziłam się do bloku w sporym miasteczku i u mnie teleskop stoi nieużywany od jakiegoś czasu. Wcześniej miałam 10 calowca i różnica między tymi teleskopami jest duża, zwłaszcza jak do mgławic używa się filtr UHC. Teraz mam kraty na balkonie bo mieszkam na parterze przez co nawet z domu nie mogę przez niego obserwować. Chętnie odstąpię teleskop komuś kto będzie w stanie go w pełni wykorzystać. Jeśli ta odpowiedź jest niestosowna to przepraszam i proszę o usunięcie.

Na giełdę ofertę. 

PS. Jak będzie oferta to znajomy jest chętny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.