Skocz do zawartości

Mgławica w Orionie - ta pierwsza fotka ;)


janekosa

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, licho52 napisał:

Mam na dysku moją pierwszą M42

to pokaż :P

Patrzę na swoje - duma rozpiera.
Potem wpisałem w google "M42" i miałem przez chwilę ochotę zapaść się pod ziemię :lol:

Ale co tam, każdy gdzieś i kiedyś zaczynał. Na chwilę obecną zastanawiam sie jak zlikwidować to czerwone halo wokół obiektu :hmmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki masz mod, jeżeli kompletny to zacząłbym od IR Cut ale najlepiej wielopasmowe-mgławicowe na początek w stylu Baader UCH-S.  Łatwiej wtedy kotrolować blask grupy centralnej.

 

Do do kadru to objąć warto też Running Man'a po lewej, masz dużo miejsca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już jest crop. Nie wymagaj za dużo, samo znalezienie obiektu i nie wywalenie go z kadru było pewnym osiągnięciem :lol: 

 

6 minut temu, licho52 napisał:

jeżeli kompletny

 

ano kompletny

Już mam w planach Optolong L-eNhance ;)

Wszystko przede mną. W szczególności przede mną kwarantanna po powrocie do domu :lol::lol: o ile tutaj na 7 dni niestety dzisiaj jest jeden chmurny, to może w Polsce na 10 trafi się jeden przejrzysty i będę mógł coś popróbować ;)

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast pracować nad materiałem zebrałem nowy, bo trafiło się wczoraj kilka godzin bez chmur :D
Zastanawiam się co zwaliłem. podejrzewam że flaty, właśnie robię stack bez nich, zobaczymy co wyjdzie. jak będzie lepiej to spróbuję zrobić lepsze.
Kadr też nieco uciekł, ale to zupełnie osobna kwestia, zdjęcia robiłem prawie przez ładnych parę godzin i montaż zaczął uciekać. Spróbuję potem zrobić stacka z samych "wcześniejszych" klatek i to powinno się poprawić. Niestety na sprzęcie mobilnym stack trwa prawię godzinę :swear:

image.thumb.png.e5ccad9326d4f1a7155f75fc12d060f4.png

Edytowane przez janekosa
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, janekosa napisał:

zamiast pracować nad materiałem zebrałem nowy, bo trafiło się wczoraj kilka godzin bez chmur :D
Zastanawiam się co zwaliłem. podejrzewam że flaty, właśnie robię stack bez nich, zobaczymy co wyjdzie. jak będzie lepiej to spróbuję zrobić lepsze.
Kadr też nieco uciekł, ale to zupełnie osobna kwestia, zdjęcia robiłem prawie przez ładnych parę godzin i montaż zaczął uciekać. Spróbuję potem zrobić stacka z samych "wcześniejszych" klatek i to powinno się poprawić. Niestety na sprzęcie mobilnym stack trwa prawię godzinę :swear:

image.thumb.png.e5ccad9326d4f1a7155f75fc12d060f4.png


Zdecydowanie musisz popracować nad obróbką i wyciąganiem detalu, bo po raz kolejny wyszło tylko pół M42 ;)

 

To jest najjaśniejsza mgławica wiec naprawdę da się lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2021 o 13:14, dominiksito napisał:

Ja bym zdecydowanie popracował nad materiałem, żeby wyszła cała mgławica, a nie tylko jej część. Ona jest super jasna i powinna spokojnie wyjść nawet na pojedynczej klatce na słabej jakości niebie :)

Jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2021 o 03:29, licho52 napisał:

Zależy jaki masz mod, jeżeli kompletny to zacząłbym od IR Cut ale najlepiej wielopasmowe-mgławicowe na początek w stylu Baader UCH-S.  Łatwiej wtedy kotrolować blask grupy centralnej.

Nie wchodź w filtr UHC-S , będziesz miał duże problemy z balansem kolorów . Jeśli już chcesz stosować jakieś filtry to raczej szukaj typowych LP czyli IDAS , Sky Glow Imaging lub  Optolong L-pro a do samych mgławic emisyjnych ew. L-enhance. Najlepiej jednak mieć ciemną miejscówkę i nie stosować żadnych filtrów.

 

Co do zdjęcia to jak na początek nie jest źle, główny problem widzę w wyrównaniu tła które potem pociąga za sobą inne problemy . Możliwe że jakaś lampa zaświeca ci część kadru i tu żaden flat nie pomoże, musisz sprawdzić surowe klatki . Nie wiem jakimi narzędziami dysponujesz ale jeśli nie masz płatnych programów do zaawansowanej obróbki to poszukaj  darmowego Pixinsight LE w którym wyrównasz tło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, gryf188 napisał:

Możliwe że jakaś lampa zaświeca ci część kadru

faktycznie tak może być, nie pomyślałem o tym. Ten materiał był zbierany przez ładnych parę godzin, zobaczę po pracy czy na wszystkich klatkach jest ten problem.
Mam photoshopa, ale dobiję się do niego dopiero po kwarantannie za 10 dni ;)
Mam swój trick na wyrównywanie tła, zobaczymy jak wyjdzie 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, janekosa napisał:


Mam photoshopa, ale dobiję się do niego dopiero po kwarantannie za 10 dni ;)
Mam swój trick na wyrównywanie tła, zobaczymy jak wyjdzie 

 

No to jak na razie ten trick nie działa :)  PS sam też nie ma dobrych narzędzi do wyrównywania tła , jest Gradientxterminator ale to dodatek do PS-a .Możesz kombinować z sztucznym flatem w PS ale i tak darmowy Pix LE lepiej to zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, gryf188 napisał:

No to jak na razie ten trick nie działa :)

no nie działa, bo na razie nie mam photoshopa. będę miał za 10 dni ;)
Ja z reguły wycinam jaśniejsze obiekty, robię rozmycie i odejmuję. nieźle się sprawdza. wypróbuję te pix LE również. 

To co wrzucałem do tej pory to były tylko stacki i parę operacji na krzywych w GIMPie którego używanie to dla mnie tortury. Może z tego materiału coś jeszcze będzie po faktycznej obróbce, chociaż nie wygląda to za dobrze :( 

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, gryf188 napisał:

No to jak na razie ten trick nie działa :)  PS sam też nie ma dobrych narzędzi do wyrównywania tła , jest Gradientxterminator ale to dodatek do PS-a .Możesz kombinować z sztucznym flatem w PS ale i tak darmowy Pix LE lepiej to zrobi.


Mam Pixa i APP, ale w najgorszych przypadkach z tłem idę do Photoshopa ;) Tam bajecznie łatwo oddzielić detal od gradientów przy pomocy filtra gornoprzepustowego i substrakcji warstw.

 

Warto rozłożyć te wszystkie akcje typu Astronomy Tools na czynniki pierwsze i nauczyć się co one robią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.