Skocz do zawartości

kupię Naglera lub zamienię na DeLite


alesol

Rekomendowane odpowiedzi

witam, mam okular TeleVue DeLite 3mm. Zakupiony w listopadzie u.r. nie "iskrzy" z moim nowym refraktorkiem TS 90/600. Jeden dealer tego skopu się chwali, że "..about 300 times high magnification, without breaking into sharpness", inny bardziej uczciwy podaje w specyfikacji refraktora: "..Max. useful magnification: 180". 

Prawda jest taka, że 3mm (tu 200x) daje mi za duże powiększenie. Dlatego z przykrością muszę się go pozbyć zastępując czymś o dluższej ogniskowej. Wybór padł na 3.5mm Nagler VI. Dopłata wchodzi w rachubę. Nie odrzucam też innych propozycji. W tej chwili mój najlepszy "high power" okular to Nagler 4.8mm (125x). 

DeLite_7.JPG

DeLite_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz refraktor o światłosile 6,7mm.

3.5mm okular da Ci źrenicę wyjściową = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu = 3,5mm/6,7 = 0,52mm...

 

Hymm... Nie znam osobiście nikogo, kto stosuje takie duże powiększenia czyli taką małą ŹW... To jest po prostu za ciemno... Oczywiście, ludzie piszą i stosują takie ŹW do krążków dyfrakcyjnych i do Księżyca podobno... 

Ja rzadko kiedy schodzę poniżej 1mm. 

 

Powiedz, co chcesz uzyskać? Może zanim zrobisz kolejną transakcję, która będzie podobna do tej poprzedniej po prostu opisz coś więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc (to już chyba nie po raz 1-szy). Kiedyś miałem w USA 4-calowego trypleta Brandona f/7. Okularem Meade Ultra Wide o ogniskowej 18mm i PowerMate 5x miałem super piękny, czysty obraz. Ponad 180 razy. I tylko taką kombinację używałem na co dzień. Doskonale spisał się na planetach, kometach i gwiazdach wielokrotnych (wizualnie). Obecnie po raz 2-gi kupuję jakieś badziewie azjatyckie i nadaje się tylko do podglądania sąsiadów! (TV i TS). Wczoraj uparłem się zobaczyć trapez w Orionie i guzik. Przy 125x widziałem słabo 3, ale w miarę wyraźnie, gdy dalem 200x to nie mogłem złapać ostrości. Do kitu! Może masz rację lepiej kupić sobie Nagler np. 7mm do ładnych obrazów, ten 3mm sprzedać i zapomnieć o większych powiększeniach. Pozdrawiam

Aleksander

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

Hymm... Nie znam osobiście nikogo, kto stosuje takie duże powiększenia czyli taką małą ŹW...

To czas poznać mnie :)

Używam tego okularu z apo 90/600, mając powiększenie 200x - najwyższe w moim odczuciu jakie to apo daje z obrazem nadal świetnej jakości.

@alesol NIE bierz Naglera do obserwacji w takich dużych powiększeniach. jeśli chcesz ogniskową 3,5 mm To albo Pentax XW albo Delos 3,5 mm albo Delite 4 mm. Jaki dokładnie masz ten "refraktorek"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Marcin_G napisał:

To czas poznać mnie :)

Używam tego okularu z apo 90/600, mając powiększenie 200x - najwyższe w moim odczuciu jakie to apo daje z obrazem nadal świetnej jakości.

@alesol NIE bierz Naglera do obserwacji w takich dużych powiększeniach. jeśli chcesz ogniskową 3,5 mm To albo Pentax XW albo Delos 3,5 mm albo Delite 4 mm. Jaki dokładnie masz ten "refraktorek"?

Daj Boże, kiedyś się poznamy ;-). 

Zgadzam się, Nagler to nie do takich powiększeń. 

 

Trapez widać w lornetce 15x70.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kjacek napisał:

Daj Boże, kiedyś się poznamy ;-). 

Zgadzam się, Nagler to nie do takich powiększeń. 

 

Trapez widać w lornetce 15x70.

Nie próbowałem więc nie wiem.

Co oglądacie w takich maluszkach w takich powiększeniach oprócz księżyca oczywiście?

Sam jestem na etapie poznawania możliwości tego 72.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Edgens said:

Na ile wyceniasz sprzedaż TV DE LITE 3mm?

po tych kilku wpisach, za które wszystkim kolegom dziękuję spróbuję nic nie robić w pośpiechu. Nie znam tego 3.4mm Vixena ale w/g specyfikacji to tylko 42 stopnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też inne opcje , np.Takahashi TOE 3,3mm z polem własnym 52* , Pentax XW 3,5mm z Polem 70* lub TV Delos 3,5mm z polem 72*. Wszystko zależy co chcesz oglądać , do Planet czy szczegółów Księżyca wymienione Vixen i Takahashi będą najlepsze na osi. Do oglądania Planet nie potrzebujemy tak dużego pola a liczy się ostrość i kontrast , generowana kolorystyka przez dane gatunki użytego szkła , konstrukcja optyczna i powłoki danego okularu.Ważny też jest w miarę komfortowy ER.Wybór jest wbrew pozorom bardzo duży , jeżeli rozważamy też zakupy szkiełek spoza Unii.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, Edgens said:

Są też inne opcje , np.Takahashi TOE 3,3mm z polem własnym 52* , Pentax XW 3,5mm z Polem 70* lub TV Delos 3,5mm z polem 72*. Wszystko zależy co chcesz oglądać , do Planet czy szczegółów Księżyca wymienione Vixen i Takahashi będą najlepsze na osi. Do oglądania Planet nie potrzebujemy tak dużego pola a liczy się ostrość i kontrast , generowana kolorystyka przez dane gatunki użytego szkła , konstrukcja optyczna i powłoki danego okularu.Ważny też jest w miarę komfortowy ER.Wybór jest wbrew pozorom bardzo duży , jeżeli rozważamy też zakupy szkiełek spoza Unii.

Pozdrawiam Krzysztof.:icon_wink:

w takim razie mam jeszcze nad czym popracować. Stale też nie mam odwagi się przyznać, że w tym roku będę miał 72 lata to też może mieć negatywny wpływ na rozdzielczość... pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, alesol napisał:

czy na pewno mówimy o tym samym trapezie?  Jeśli tylko 30x to gratuluję, masz sokoli wzrok. 

M42-01.jpg

Trapez w Orionie widać w dobrej lornetce. Ale trochę nałgałem. Widziałem go ostatnio w Fujinon 16x70 nie w 15x70. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minutes ago, kjacek said:

Trapez w Orionie widać w dobrej lornetce. Ale trochę nałgałem. Widziałem go ostatnio w Fujinon 16x70 nie w 15x70. 

gratuluję, to masz bardzo dobry wzrok. Czytając artykuł o zdolności rozdzielczej teleskopu i powiększeniach w Uranii (https://www.urania.edu.pl/poradnik/zdolnosc-rozdzielcza.html) można sobie obliczyć że potrzeba 3'/8.6"=21x. Do tego mamy różnicę 3 wielkości gwiazdowych pomiędzy jasną gwiazdą Teta 1 a jej słabszą sąsiadką co zmusza do użycia znacznie większego powiększenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, alesol napisał:

gratuluję, to masz bardzo dobry wzrok. Czytając artykuł o zdolności rozdzielczej teleskopu i powiększeniach w Uranii (https://www.urania.edu.pl/poradnik/zdolnosc-rozdzielcza.html) można sobie obliczyć że potrzeba 3'/8.6"=21x. Do tego mamy różnicę 3 wielkości gwiazdowych pomiędzy jasną gwiazdą Teta 1 a jej słabszą sąsiadką co zmusza do użycia znacznie większego powiększenia. 

Nie mam dobrego wzroku i byłem ciut młodszy. Ale mam dobrą rozdzielczość ;-). Trapez widać w takim sprzęcie, ale jest to słabe. Ciężko go wyłuskać. Tylko można powiedzieć, że tam jest. Lornetka musi być na statywie a przejrzystość powietrza świetna. Zdecydowanie lepiej widać go w refraktorze 100/600 czy w większym sprzęcie. 

 

Może to kwestia doświadczenia. Zawsze lubiłem polować na DSy w kontekście, tu obiekt jest co prawda jasny, jaśniejszy niż większość DSów, ale zaliczony. 

 

Jednak Koń wciąż poza moją skalą. Nie mam hbetki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.