Skocz do zawartości

TS 61EDPHII refraktor APO


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ wywiązała się zupełnie żywa dyskusja, to ja też się czuje zmotywowany pomóc, zamiast kozaczyć dużą i grubą kamerą, wziąłem taką malutka, którą lubię, ASI178MM, z pikselem 2.4 mikrona, robię nią zdjęcia Księżyca  10"/2000 (załączam moje ulubione)

 

użyłem gwiazd sztucznych R-G-B geoptika i wyjąłem tego TS76 (ech...). Ale jestem zdziwiony rezultatem, tu barwy się nie rozjeżdżają! patrzcie na dysk :)

https://drive.google.com/drive/folders/1CIam8NNwFA6O_Mx3h8bgn7H2ZpihEHCv?usp=sharing

 

wygląda to naprawdę lepiej, i podbija pytanie @dobrychemik ! może w innym TS61 blue byłby lepszy? nie wiem, widziałem jeden dotychczas, i była trochę wtopa z blue.

 

ten ts76 wygląda raczej dobrze, a przynajmniej focus dla barw jest w tym samym miejscu (nie idealnie tam, gdzie na białej, ale mogłem poruszyć gwiazdą, bo zmieniałem pudełko na inne, focusem na pewno nie ruszałem, RGB oczywiście w idealnie tej samej pozycji)

2021-03-20-1959_2-U-L-Moon_c8_L_north_lapl3_ap296_conv_regi_ps_FB.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Przemek Majewski napisał:

powiem tak :D do tych gwiazdek w rogu to nieźle się czepiasz...

 

Nie czepiałbym się, gdyby to była matryca o przekątnej np. 35 mm. Ale to mikrus 15 mm.

 

15 minut temu, Przemek Majewski napisał:

a jak wywalić tilt? "stuczna gwiazda, lub  zywa" + maska bahtinova, ostrzysz w jednym rogu, i przesuwasz do pozostałych, jeśli pik odsuwa się, to wiesz który róg odchodzi i w którą stronę, trzeba odpowiednio zareagować tilterem. gwiazdy w rogach będą ładniejsze

 

Mam świadomość. Tylko skąd mam wiedzieć, że to tilt? Przeprowadzać kolejny eksperyment, żeby stwierdzić czy to tilt czy może jednak nie tilt? Upierdliwy jestem, co nie? ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, diver napisał:

Mam świadomość. Tylko skąd mam wiedzieć, że to tilt? Przeprowadzać kolejny eksperyment, żeby stwierdzić czy to tilt czy może jednak nie tilt? Upierdliwy jestem, co nie? ;)

 

Klasyczna odpowiedź w tej sytuacji może być tylko jedna:

 

Tak.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, diver napisał:

Przeprowadzać kolejny eksperyment

 

jeśli nazywasz "eksperymentem" założenie maski i pojechanie gwiazdą do rogów, wyostrzenie w jednym i obejrzenie w pozostałych trzech to się nie dogadamy :D

 

w dużym erceku robie to po każdym założeniu kamery zasra^&*mi przedłużkami xD i jeszcze poprawiam kolimację, taki sport!

 

edit: to jest definicja tiltu, skos sensora powoduje, ze odległosc ostrzenia jest różna w rożnych rogach, ten test definitywnie wykrywa tilt, i tylko tilt, POLECAM KAŻDEMU!

 

edit2: tilt rośnie liniowo, czyli 44 mm i 22 mm (przekątnej) to tylko dwukrotna różnica, inne aberracje znacznie ostrzej przybywają na brzegach (nieliniowo)! zdjęcia od Dominika S są z ASI294 i WO RC51, też nie jakiś gigant sensor!

 

Edytowane przez Przemek Majewski
uzupelnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Przemek Majewski napisał:

jeśli nazywasz "eksperymentem" założenie maski i pojechanie gwiazdą do rogów, wyostrzenie w jednym i obejrzenie w pozostałych trzech to się nie dogadamy :D

 

Gdybyś zagwarantował, że optyka jest dobrze skorygowana więc blur na gwiazdach jest tylko i wyłącznie spowodowany tiltem, to przestałby to być eksperyment. Byłaby to korekta toru optycznego. A ponieważ tego nie gwarantujesz, to będzie to eksperyment do momentu stwierdzenia, że to faktycznie nie wada optyki ale wada toru optycznego poza wyciągiem. Tilt na wyciągu nie byłyby oczywiście wadą optyki, ale byłby wadą dostarczonego produktu.

Edytowane przez diver
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Przemek Majewski napisał:

użyłem gwiazd sztucznych R-G-B geoptika i wyjąłem tego TS76 (ech...). Ale jestem zdziwiony rezultatem, tu barwy się nie rozjeżdżają! patrzcie na dysk :)

 

W tej sytuacji zarezerwuję sobie tego TS76 (a właściwie już to w teleskopach zrobiłem) i podejmę eksperyment z kolejnym APO i wrzucę tutaj nowy wątek pt. "TS 76EDPH refraktor APO". ;)

Dzięki bardzo za to info.

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, diver napisał:

 

Gdybyś zagwarantował, że optyka jest dobrze skorygowana więc blur na gwiazdach jest tylko i wyłącznie spowodowany tiltem, to przestałby to być eksperyment. Byłaby to korekta toru optycznego. A ponieważ tego nie gwarantujesz, to będzie to eksperyment do momentu stwierdzenia, że to faktycznie nie wada optyki ale wada toru optycznego poza wyciągiem. Tilt na wyciągu nie byłyby oczywiście wadą optyki, ale byłby wadą dostarczonego produktu.

 

to co piszesz jest NIEPRAWDĄ, opanuj się, nawet jeśli masz ZAKRZYWIONE pole, jak w dużym RC, to jest ono osiowe, więc każdy róg ma fokus TAM SAMO (nawet jeśli nie tam gdzie środek). Inny fokus w rogach wykrywa tilt i tylko tilt :D Poświeć chwile na przemyślenie tego co piszę, ja naprawdę próbuje coś użytecznego przekazać!

 

Parę prostych zasad prowadzenia rozumowania! Mierzysz aberracje poczynając od najniższego rzędu:

 

0) ustawiasz ostrość (aberracja zerowego rzędu)

1) mierzysz ostrość na ustalonym promieniu od osi i sprawdzasz tilt (pierwszego)

--- po usunięciu dyskrepancji w tychże, masz dopiero POLE

2) patrzysz jaka jest krzywizna pola

2a) ustawiasz ostrość na środku

2b) jedziesz do rogu i sprawdzasz ile pik maski się przesunął, lub ile kroków motofokuserem zrobiłes do przodu by przywrócić ostrość w rogu

2c) teraz WIESZ jaką masz krzywiznę pola. (zwykle drugiego rzędu)

3) możesz przystąpić do testowania aberracji wyższego rzędu (dla amatora prawie nieosiągalne), kilka rzeczy udało mi się zobaczyć w dużym erceku, ale naprawdę DUŻO ku temu pracowałęm :)

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, diver napisał:

 

W tej sytuacji zarezerwuję sobie tego TS76 (a właściwie już to w teleskopach zrobiłem) i podejmę eksperyment z kolejnym APO. ;)

Dzięki bardzo za to info.

tenże jest jeszcze u mnie i chwilowo sprawdziłem, że RGB jest tam samo, naprawdę jak chcesz trochę się wbić w przygody, to postaraj się o tę samą ostrość w każdym rogu, ja tam myśłę, że to fun. 

 

chcesz konkretnie "TĘ" sztukę? jeśil tak muszę ja w miare prędko oddać, i nie zdąże pewnie zrobić szota na niebie (dziś to niewykonalne)

 

ps. naprawdę się pośpieszyłem ;P "wsadzę" go teraz do kartonu. widzę też delikatne (4 mm?) obicie na reduktorze, może powstało gdzieś w transporcie (nie w mojej sportowej bryczce oczywiscie, bo to jeżdzi na fotelach), no ale to tylko kwestia estetyczna, uprzedzam, bo niektorzy nienawidzą nawet najmniejszych drasek xD

Edytowane przez Przemek Majewski
uzupelnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Przemek Majewski napisał:

wygląda to tak, myślę że może wykluczać teleskop z użytku :)

 

Nie jestem aptekarzem, ale faktycznie wygląda nieładnie. W transporcie to raczej takie rzeczy się nie zdarzają. Flexem ktoś przejechał, czy co? ;)

 

16 minut temu, Przemek Majewski napisał:

chcesz konkretnie "TĘ" sztukę? jeśil tak muszę ja w miare prędko oddać, i nie zdąże pewnie zrobić szota na niebie (dziś to niewykonalne)

 

Nie ma pośpiechu. W astrofoto eksperymenty trwają wiecznie. ;) Boję się tylko, że gdy wezmę inny egzemplarz, to nie będzie on przetestowany przez Ciebie. :)

Jak tak dalej pójdzie, to teleskopy będą działać jak FLO: tested&checked. ;)

 

Przemek, bardzo Ci dziękuję za sprawne i efektywne działanie. I za mnóstwo informacji.

Edytowane przez diver
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, diver napisał:

 

Nie jestem aptekarzem, ale faktycznie wygląda nieładnie. W transporcie to raczej takie rzeczy się nie zdarzają. Flexem ktoś przejechał, czy co? ;)

 

 

Nie ma pośpiechu. W astrofoto eksperymenty trwają wiecznie. ;) Boję się tylko, że gdy wezmę inny egzemplarz, to nie będzie on przetestowany przez Ciebie. :)

Jak tak dalej pójdzie, to teleskopy będą działać jak FLO: tested&checked. ;)

 

Przemek, bardzo Ci dziękuję za sprawne i efektywne działanie. I za mnóstwo informacji.

 

tej staram się, i naprawdę myślę, że tak środowiska działają i powinny działać!

 

jakby co, to nie ja po zlosci przejechalem flexem. xD foto jest z dupy, to odprysk, choc na foto z mojego s10+ wyglada jak flex. hmm. może powinienem tak znaczyć moje "tested" *MAKIAWEL*

 

co do TS-ow, jak pisał @dobrychemik teraz jak sie jakies pojawią, to bede wrzucał na RGB, i patrzył czy to zależy od egzemplarza, partii etc.! mnie (nam, tzn teleskopom), takie wątki dają szerszy pogląd. Ja np osobiscie jestem wielu rzeczy ciekaw, ale sam tego nie dam rady zrobic, dlatego chetnie przekazuje jak mozna czesc rzeczy przetestować samemu (a zwroty rozsadnie traktowanego sprzetu, to moze troche pary w gwizdek, ale da sie zalatwic, jak wiesz, choc TE PUDEŁKO od korektora... za to byl flex), jak mamy już wiecej zabawek to i sztuczna gwiazda to jest <100 EUR, a bardzo przydatne by sobie np tilt wyzerowac w domu wieczorem. A np. sztuczna z metalowego kapselka z mała (~0.1 mm) dziurką też nie jest wcale taka zła do sprawdzenia tiltu, itd itd. Gwiazda geoptik ma 50 mikronów, jeśli umiem liczyć to raptem 0.05 mm ;)

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M86 - zwykły ED 70/420, dwie soczewki, nawet nie FPL 53 i bez flattenera. Trzy godziny naświetlania na ASI 178, bez żadnych filtrów, zmniejszone do 45%. Gdybym naświetlał 10 godzin to by było lepiej. Fakt, że cudów nie ma ale dałem za używkę 800 zł. ASI 178 to też jest najtańsza chłodzona kamerka na rynku. 

Zdjęcie mi się nie podoba,:no: ale co zrobić. To tylko test na EQ5.

M86_150x90s_ED70_ASI178_bin1_gain125_-20st_45%.jpg

Edytowane przez franz
dodano słówko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, franz napisał:

M86 - zwykły ED 70/420, dwie soczewki, nawet nie FPL 53 i bez flattenera. Trzy godziny naświetlania na ASI 178, bez żadnych filtrów, zmniejszone do 45%. Gdybym naświetlał 10 godzin to by było lepiej. Fakt, że cudów nie ma ale dałem za używkę 800 zł. ASI 178 to też jest najtańsza chłodzona kamerka na rynku. 

Zdjęcie mi się nie podoba,:no: ale co zrobić. To tylko test na EQ5.

M86_150x90s_ED70_ASI178_bin1_gain125_-20st_45%.jpg

trochę zielone :D, kolory pewnie się nie wylewają, a geometria na sensorze 9 mm też by było dziwne gdyby była zła ;D no i fajne miejsce na niebie, lubię je ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.